Reklam
Reklam

Kızılay kurban bağışı bekliyor

Türk Kızılay Antalya Şube Başkan Av. Esra Özkoç, hayırseverleri, ‘Kurbanın bereketini yıl boyu yaşatıyorsan hilal olsun Türkiye’ sloganıyla başlattıkları kurban bağışı kampanyasına katılmaya davet etti

Kızılay kurban bağışı bekliyor

Türk Kızılay Antalya Şube Başkan Av. Esra Özkoç, hayırseverleri, ‘Kurbanın bereketini yıl boyu yaşatıyorsan hilal olsun Türkiye’ sloganıyla başlattıkları kurban bağışı kampanyasına katılmaya davet etti

Kızılay kurban bağışı bekliyor
16 Temmuz 2019 - 15:54

Türk Kızılay Antalya Şube Başkan Av. Esra Özkoç, Ramazan ayı faaliyetleri ve Kurban Bayramı kampanyası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özkoç, “Türk Kızılay olarak Ramazan ayı içinde düzenlemiş olduğumuz kampanya neticesinde Antalya ilimizde pek çok ihtiyaç sahibine ulaştık. Hayırseverlerimizden gelen bağışlar sayesinde 1000 kadar temel gıda maddesini içerir gıda kolisini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Yine bağışçılarımız sayesinde pek çok çocuğumuza bayramlık kıyafetler hediye ettik. Ramazan ayı içerisinde Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenim gören yaklaşık 1000 öğrenciye iftar yemeği verdik. Türk Kızılay olarak yetim çocuklarımızla ilgili özel bir hassasiyet duyuyoruz bu yüzden de Antalya’da ikamet eden yetimler ve ailelerinden oluşan 200 kişiyi bağışçılarımızla bir iftar yemeğinde buluşturduk” dedi.

 

Eğitime tam destek

Eğitime destek vermek adına da pek çok çalışma yaptıklarını ifade eden Özkoç, “Antalya’da faaliyet gösteren özel okulların yöneticileri ve öğrencilerinin desteği ile ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin eğitim gördüğü okullarımıza eğitim malzemeleri götürdük. Biliyorsunuz, Türk Kızılay Antalya Şubesinde bir de ilkyardım eğitimleri veren işletmemiz var. Halkımızın, özellikle çalışanların, ilkyardım konusunda bilgilendirilmesini sağlamak ve kazalardan dolayı meydana gelen kayıpları önlemek ve azaltmak için yapılması gereken müdahalelerin anlatıldığı bu eğitimler neticesinde kişilere ilkyardım sertifikaları veriyoruz. Bu doğrultuda Antalya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği ve Antalya Organize Sanayi Bölgesi ile Birliğe kayıtlı işyerleri ve bölgede faaliyet gösteren firma çalışanlarına ilkyardım eğitimleri verilmesi hususlarında iş birliği protokollerimizi imzaladık” diye konuştu.

 

Hilal olsun Türkiye

Genel Merkez tarafından açıklanan kampanya doğrultusunda önümüzdeki Kurban Bayramı için çalışmalara başladıklarını anlatan Özkoç, “2007 yılından beri vekâletle kurban kesim kampanyası düzenleyen Kızılay, bu yılki kampanyasında hayırseverlere ‘Kurban’ın bereketini yıl boyu yaşatıyorsan hilal olsun Türkiye’ sloganıyla sesleniyor. Ülkemizdeki ve dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Kızılay, bu sene de kurban etlerini yüzbinlerce mazlumun sofrasına ulaştıracak. Uygulanacak model sayesinde ihtiyaç sahipleri sadece Kurban Bayramı süresince değil, yıl boyu sofralarında ete kavuşacak. Kızılay bu yıl, Türkiye de dahil 51 ülkede vekâlet sahipleri adına kurban kesecek. Kızılay’ın ‘Kurban’da Kızılay Modeli’ sayesinde hayırseverler kurban ibadetlerini, amacına ve kuralına uygun olarak yerine getirebilecek” dedi.

 

İyilik sınır tanımayacak

Özkoç, şöyle devam etti: “Çağdaş model sayesinde, veterinerler tarafından özenle seçilen kurbanlıklar, modern kombinalarda, vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı’nın ilk üç günü kesilecek. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlere din görevlileri, veterinerler ve noter de eşlik edecek. Kurban etlerinden elde edilecek kavurma, konserve haline getirilerek, 800 gramlık, 5 kilo gramlık ve 10 kilo gramlık kutulara konulacak. Kavurma konserveleri Kızılay şubeleri aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Hedefimiz yurt içinde dağıtılmak üzere 70 bin hisse, yurtdışında dağıtılmak üzere 110 bin hisse kurban vekaletini vatandaşlarımızdan alarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak. Bu kampanyamız süresince yurt dışında 50 ülkede 100 noktada, ülkemiz içinde 81 ilde 1000 noktada 2 bin 500 Kızılaycı çalışacak. Kavurma konservesinin yanı sıra anlık ve aşevlerinde de dağıtımlar yapılacak. Her zamanki gibi, Kızılay ile iyilik sınır tanımayacak. Hayırseverler Bosna Hersek ve Bulgaristan’ın da aralarında bulunduğu Balkan ülkeleri; Senegal, Nijer, Çad, Etiyopya’nın da aralarında bulunduğu Afrika ülkeleri; Pakistan ve Bangladeş’in de aralarında bulunduğu Güney Asya ülkeleri; Kırgızistan ve Tataristan’ın da aralarında bulunduğu Orta Asya ülkeleri; Filistin ve Irak’ın da aralarında bulunduğu Ortadoğu ülkeleri olmak üzere yurtdışında 50 ülkedeki ihtiyaç sahipleri için Kızılay’a kurban vekâletlerini verebilecek.”

 

Bağışçılar takip edebilecek

“Vatandaşlarımız, 168 Çağrı Merkezinden 7/24 Bağış yapabilecekler. Hayırseverler, yurtiçi 1 hisse kurban vekâlet bedeli olarak 850 Lira öderken, yurtdışı kurban vekâlet bedeli için 725 Lira ödeyecek. Kurban ibadetlerinin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasının huzurunu yaşamak isteyen vatandaşlar; Bankalardaki Kızılay bağış hesaplarını, Türk Kızılay Şubelerini, PTT şubelerindeki Kızılay Posta Çeki hesabını, İnternet bankacılığını, Mobil bağış uygulamasını, 168 ücretsiz çağrı merkezini ve www.kizilay.org.tr internet adresini kullanarak vekâletlerini verebilecekler. Ödemesini kredi kartı aracılığıyla gerçekleştirecek olan vekâlet sahipleri, 4 taksit imkânından da faydalanabilecekler. Tüm bu süreçlerde bizler için çok önemli olan bir diğer husus ise şeffaflık. Türk Kızılay olarak, vatandaşlarımızın bağışları bize ulaştığı andan itibaren tüm aşamalardan kendilerini haberdar edeceğiz. Kesimler yapıldığında cep telefonları ve e mail adresleri üzerinden bağışçılarımıza bildirimler yapılacak ve böylelikle bağışçılarımız her aşamadan haberdar edilecek. Tüm bağışçılarımıza Türk Kızılay’a duydukları güven ve gösterdikleri teveccüh için teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Serpil ÇİÇEK

YORUMLAR

  • 0 Yorum