Reklam
Reklam

Konuksever yeniden planlandı

Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı devam toplantısında Konuksever Mahallesi’nde ticari alana yönelik 25 bin ve 5 binlik planlar yeniden ilgili daireye gönderildi

Konuksever yeniden planlandı

Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı devam toplantısında Konuksever Mahallesi’nde ticari alana yönelik 25 bin ve 5 binlik planlar yeniden ilgili daireye gönderildi

Konuksever yeniden planlandı
13 Eylül 2019 - 18:46

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Eylül ayı devam meclisi, Başkan Muhittin Böcek başkanlığında toplandı. 48 gündem maddesinin görüşüldüğü mecliste maddelerin büyük bölümü toplu oylandı. Mecliste, Konuksever Mahallesi’ndeki ticari alana (AVM) yönelik iki madde de görüşüldü. Alan için 3'üncü İdare Mahkemesi'nin önceden yapılmış planları iptal ettiği, plansız kalan bölgenin 25 bin ve 5 binlik planlarının oluşturulduğu belirtildi. Komisyonda grupların kabul ettiği imar planlarına yönelik CHP grubu, iki plan maddesinin yeniden görüşülmesi için ilgili daireye gönderilmesine yönelik teklifte bulundu. CHP'nin teklifine diğer partiler de kabul oyu kullandı.
 
Arsa satışına onay
Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP grubu, belediyeye ait bazı taşınmazların satışı için encümene yetki verilmesini istedi. AK Parti'nin kabul etmediği satışa diğer partiler onay verdi. MHP Sözcüsü Selçuk Senirli, Korkuteli Belediyesi'nin satış için CHP İlçe Başkanı'na bilgi verdiğini, ancak ilçe başkanının bu satışı uygun görmediğini söylediğini kaydetti. Senirli, "Biz Büyükşehir'de böyle yapmıyoruz, aynı hassasiyeti ilçemizde de bekliyoruz" dedi. Saadet Partisi'nin Korkuteli Meclis Üyesi Mehmet Manavoğlu ise ilçede bu satış için oy birliği ile karar verildiğini söyledi. Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Döşemealtı ilçesi Aşağıoba Mahallesi’nde 1706 metrekare, Kaş ilçesi Ağullu Mahallasi’nde 3 bin 718 metrekare, Korkuteli ilçesi Çomaklı Mahallesi’nde 11 bin 433 metrekare, Kumluca Gözören Mahallesi’nde 14 bin 172 metrekare, Manavgat ilçesi Karaöz Mahallesi’nde 13 bin 402 metrekare, Aksu ilçesi Kemerağzı Mahallesi’nde 393 ve 392 metrekare arsaların satışı için encümene yetki verilmesi AK Parti ve MHP’nin karşı oylarına karşın oy çokluğu ile kabul edildi.
 
Ulaşımda gelir desteğinde değişiklik
Eylül ayı devam meclisinin ikinci oturumunda, ulaşım esnafını ilgilendiren önemli bir karar da alındı. Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanan kişiler için 1 Nisan 2018 tarihinden beri ulaşım esnafına ödediği gelir desteğinde değişiklik yaptı.  CHP Grup Sözcüsü Deniz Filiz, gelir desteğine alternatif geliştirilmesine yönelik böyle bir teklifte bulunduklarını söyledi. Gelir desteği sürekliliğinin arttığını belirten Filiz, bu ödemenin belediye gelirinin yüzde 4.7 oranına karşılık geldiğini aktardı. Filiz, “Ciddi bir yük oluşturduğu için ve sürdürülemeyeceği için gelir desteğinin yeniden düzenlenmesinde yarar var. Toplu taşıma ücretinde zam yapılması durumunda gelir desteğinin kaldırılması uygun görülmüştür. Toplu taşıma hizmetlerinde aksama yaşanmaması için tamamen kaldırılmadan modelin değiştirilmesine karar verdik. Performansa dayalı yolcu başına destekleme modelini hayata geçireceğiz" dedi. Deniz Filiz, 455 esnaf ve bu hizmetten her gün yararlanan 455 bin vatandaşı düşünerek düzenleme yapılmasının şart olduğunu söyledi. Başkan Muhittin Böcek, toplu ulaşıma yaptıkları zam sonrası çok sayıda eleştiri aldıklarını kaydetti. Ulaşım esnafının bu modelden bir zararı olmayacağını belirten Böcek, "Taşınanlar ve taşıyanlar memnun olacak. Her ay 6 milyon ödeyemiyoruz, bu para Antalyalı’nın parası. Ben arkadaşlarıma elimden geldiğince yardımcı olacağım" dedi.  Konuşmaların ardından yapılan oylamada AK Parti ve MHP çekimser oy kullanırken, karar oy çokluğuyla kabul edildi.
Umut ÖZEN

YORUMLAR

  • 0 Yorum