Federasyon yönetiminde olacak mıyız? 


Bu yıl olması gereken federasyon seçimleri virüs nedeniyle gelecek yıla ertelendi. 13 yaşından itibaren içinde bulunduğum veher kademesinde görev yaptığımbasketbol camiasında yıllardır ‘basketbol federasyonunda bir Antalyalı olsun’ diye uğraşlarım oldu. Fakat Antalya’nın Türkiye liglerinde aynı anda iki erkek,iki kadın takımımızın temsil edildiği Antalya basketbolunun en güçlü olduğu dönemlerde bile federasyonda bulunamadık.Bir türlü Antalya basketbol lobisi oluşturulmadı. Bazı yöneticiler kendileri olmazsa ‘olmaz’ dedi. Kimi yöneticilerin de umurunda bile olmadı. Taki Antbirlik genel müdürlüğüne atanmasından sonra, yaptığı ilk işlerden biri olarak daha önceki yıllarda Türkiye liglerinde boy gösteren fakat yapılan yanlışlardan dolayı mahalli lige düşen Antbirlik Basketbol Takımı’nı Türkiye liglerine tekrar döndüren sayın Metin Şahin’in gelişine kadar. Şahin siyasi hayata atılıp bakan olduktan sonra Türkiye Basketbol Federasyonu yönetimine girip Merkez Hakem Komitesi başkanlığı yaptı. Ancak Antalya’daki kulüplerimiz yeteri kadar sayın Metin Şahin’den faydalanamadı. Gelecek yıl yapılacak Basketbol Federasyon Başkanlığı için adaylar pandemiye rağmen kulis çalışmalarına devam ediyor. Şu an sessiz ve cephe gerisinde bulunan askerler gibi sadece olanı biteni uzaktan izleyen birbirini yıpratmaya devam eden Antalya basketbol camiası ise bu seçimlerdede olaydan kopuk ve ilgisiz. Yıllardır dile getirdiğim lobi oluşması da şu şartlarda zor. Halbuki  birçok lig takımında ve milli takımlarımızdaoynayıp başarılı bir şekilde basketbol yaşamlarını noktalayan kadın ve erkek basketbolcularımız Antalya’da yaşamlarını sürdürürken ve Antalya basketboluna hizmet etmek istemelerine rağmen görüşleri bile alınmamakta. 

Antalya basketbolunu şu an liglerde ve uluslararası boyutlarda temsil eden FİBAkokartlı Özlem Yalman başarılarına şartlardan dolayı 19 yıl yaptığı öğretmenliği bırakarak yerleştiği İstanbul’da başarılarına devam ediyor ve uzun yıllar içinde bulunduğu Antalya basketbolunu zirveye yürüyerek temsil ediyor. 

Antalya basketbol camiası külleri karıştırmayı bırakıp biraraya gelip Antalya basketbolunu en azından eski günlerine geri döndürmeye çalışması Antalya basketboluna ivme kazandıracaktır. 

Gönlünüz dostluk ve basketbol dolsun.