Ersun Yanal farkı

 
Ersun Yanal kariyerinde şampiyonluk yaşamış ender Türk teknik direktörlerden biridir. Hatta ülke futboluna gerek taktik gerekse bireysel oyuncu yetiştirme anlamında önemli katkılarda bulunmuştur. Antalyaspor’da ise kötü gidişata dur demek için futbolda uzun süre olarak kabul edilen üç yılı aşkın sözleşme ile takımın başına geçti. Göreve gelmeden önce acaba demiştik ama takımı tanıdıkça farkını hafiften göstermeye başladı. Bu arada yazının başlığından kasıt ise, takım olma bilinci kadar aslında oyuncuların bireysel performanslarına yapılan dokunuş sahada fark yaratmaya başladı. Özellikle Amilton ve Fredy ikilisi sezon boyunca çok can yakmaya hazır iki önemli silah olarak takımın skor yükünü ve hücum faaliyetlerini üstleniyor. Diğer yandan nihayet genç oyuncularımızla övünebileceğimiz performansları sahada görmek göğsümüzü kabartıyor. Bu noktada gol atan genç oyuncuların kulübeye koşması sihirli dokunuşların ispatı niteliği taşıyor.
Antalyaspor Teknik Direktörü Ersun Yanal taktiği ise genel olarak rakibi savunmada uyutup, yakalanan birkaç hızlı hücumda ve bitirici oyuncuları kullanarak skor kovalayan stratejiyi izlemektedir. Bunu her görev yaptığı kulüpte mutlaka uygular. Eksik ya da hataları olduğu kadar başarılı olduğu gerçeği de taşımaktadır. Nitekim Antalyaspor 10 kişi kalana kadar birkaç kez rakip alanda etkinlik oluşturmuştu. Ama eksik kaldıktan sonra Ersun Yanal taktiği savunma anlamında epey işe yaradı. Çünkü rakip uzun süre top ayağında olmasına rağmen skor elde edemeyip, pozisyonlar başlamadan bitince psikolojik olarak yıpranıyor. Bu nedenle Antalyaspor son ana kadar etkili direnç gösterdi ama bir anlık konsantrasyon kaybı tek puana mahkum etti.
Antalyaspor haftayı maç yapamadan bay geçirecek olması Toros derbisine hazırlık açısından avantaj sağlayacaktır. Söz konusu avantajı iyi kullanıp hafta sonu rakibi kıskaca almak gerekir. Bu nedenle Amilton-Fredy ikilisinin yüksek performansına; Gökdeniz, Doğukan ve Bünyamin üçlüsü de önemli katkılar verdiği takdirde takım olarak giderek daha olunabilir. Keza bireysel hataları daha az yapıldığında ise, takım olarak patlama yapılacak maç olabilir.
Sporla kalın.