Reklam
Reklam

MEB sömestir tatilinde aileleri yalnız bırakmadı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sömestir tatili boyunca 8 bin 383 mobil bilgi servisi üzerinden gönderdiği mesajlarla ailelere çeşitli uyarılarda bulundu

MEB sömestir tatilinde aileleri yalnız bırakmadı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sömestir tatili boyunca 8 bin 383 mobil bilgi servisi üzerinden gönderdiği mesajlarla ailelere çeşitli uyarılarda bulundu

MEB sömestir tatilinde aileleri yalnız bırakmadı
02 Şubat 2020 - 18:23

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin sömestir tatili boyunca aileleriyle yapabilecekleri sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri içeren tavsiye listesini 8 bin 383 mobil bilgi servisi üzerinden gönderdiği mesajlarla ailelere çeşitli uyarılarda bulunarak aktardı. MEB, aile içi iletişim, sömestir tatilinde çocukların ders çalışması, okul ve aile dayanışması, veli çocuk arasındaki iletişim konularında bilgilendirme mesajı gönderdi. 
 
‘Ders çalış diye zorlamayın’
Velilere çocuğa sömestir tatilinde ders çalışma konusunda uyarılarda bulunan MEB, sürekli ders çalış ikazının çocuklarda olumsuz etki yaratacağına dikkat çekerek, “Programlı bir şekilde ders çalışması gerektiği konusunda çocuğunuzu teşvik edin. Bazı çocuklar bu ikazlar karşısında kendisi için değil ailesi için çalışması gerektiği düşüncesiyle kaygıya kapılabilir. Ona güvendiğinizi belli ederek uyarın. Çocuğunuzun başarısını etkileyen önemli konulardan biri verimli ders çalışmaktır” dedi. MEB, aile içi iletişimin başarıdaki etkisine de dikkat çekerek, “Yapılan araştırmalar sonucunda aile içi iletişimin başarıyı etkileyişine bakıldığında, çocukların okul başarılarının huzurlu aile ortamlarında arttığı görülmüştür. Buna karşı anlaşmazlıkların yaşandığı huzursuz aile ortamlarında yetişen çocukların hem kişilik gelişimlerinde hem de sosyal uyumlarında sorun olduğu görülmektedir” mesajıyla ulaştı.
 
Çocuğun yanında olun mesajı
Çocuğun başarısında okul ve aile dayanışmasının önemli olduğunu vurgulayan MEB, 8 bin 383 mobil bilgi servisi üzerinden gönderdiği mesajda, “Çocuğunuzun öğretmenleriyle iletişim kurun, devamsızlık ve başarı takibini yapın. Arkadaş çevresini tanıyın, ders içi ve ders dışı faaliyetlerini takip edin. Çocuğunuzun özel bir durumu varsa öğretmenine bilgi verin ve öğretmenlerinin çocuğunuz hakkındaki önerilerini dikkate alın” dedi. Velilere çocuğunuza yanında olduğunuzu hissettirin mesajıyla da ulaşan MEB, “Veli olarak çocuğunuza destek verip başarması yönünde teşvik etmeniz, çocuğun gelişimi üzerinde olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Sevgi, övgü ve takdir çocuğa değerli olduğu duygusunu verir. Değerli olduğunu hisseden çocuk da çevresine değer verir” ifadelerine yer verdi.
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum