Reklam
Reklam

Memur ve işçi için büyük gün

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü bugün açıklanacak Aralık ayı enflasyon rakamına çevrildi

Memur ve işçi için büyük gün

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü bugün açıklanacak Aralık ayı enflasyon rakamına çevrildi

Memur ve işçi için büyük gün
03 Ocak 2011 - 14:52

İlk 6 aya ilişkin enflasyon farkı hariç, Temmuz-Aralık döneminde Bütçe Kanunu kapsamında yüzde 2,5 oranında zam alan devlet memurları, Aralık enflasyonu sıfır çıksa dahi ek zamma hak kazanacaklar. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon verilerine göre, Temmuz-Kasım döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 3,03 oranında artış meydana geldi. 5 aylık dönemdeki bu artış da, maaşlara yüzde 0,52 oranında enflasyon farkı verilmesi durumunu ortaya çıkardı.

Fark alacak
Bugün açıklanacak Aralık ayı enflasyonu eksi 0,52 veya bu rakamdan daha yüksek oranda eksi çıkmadığı takdirde, memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklileri, enflasyon farkı alacak. Aralık ayı enflasyonu sıfır çıkarsa ek zammın oranı yüzde 0,52 olacak. Aralık enflasyonunun yüzde 0,5 olarak ilanı halinde enflasyon farkı yüzde 1,02'ye, Aralık enflasyonunun yüzde 1 olması halinde ise enflasyon farkı yüzde 1,52'ye yükselecek. Memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı verilmesi durumunda, 2011 Merkezi Yönetim Bütçesinde yer alan maaş katsayıları, enflasyon farkını da karşılayacak şekilde Bakanlar Kurulunca yeniden belirlenecek.

Asgari geçim indirimi
Bu arada 1 Ocak'ta yürürlüğe giren ve 16 yaşından büyük işçiler için 796,5 lira olarak belirlenen yeni asgari ücret de, asgari geçim indirimiyle memur ve sözleşmelilere aylık 5,06 lira ile 8,6 lira arasında maaş artışı sağlayacak. Bekar ya da evli ancak eşi çalışan bir memur ya da sözleşmeli için 5,06 lira olan asgari geçim indirimindeki iyileşme, evli ve eşi çalışmayan bir kamu çalışanı için 6,07 lira, eşi çalışmayan 1 çocuklular için 6,83 lira, 2 çocuklular için 7,59 lira, 3 çocuklular için 8,1 lira, 4 çocuklular için de 8,6 lira olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum