Reklam
Reklam

MHP’li Aksoy’a mafya suçlaması

CHP’li meclis üyesi İlhan’ın, bir sokağa şehit isminin verilmesi kararına şerh koymasıyla başlayan kriz, CHP’nin geri adım atmasıyla son buldu. Ancak CHP Grup Sözcüsü Eren Kurt’un, “Başkanı mafyacılık ayaklarıyla istifa ettirilen bir parti bizim milliyetçiliğimizi sorgulayamaz” demesi yeni bir krizin fitilini ateşledi

MHP’li Aksoy’a mafya suçlaması

CHP’li meclis üyesi İlhan’ın, bir sokağa şehit isminin verilmesi kararına şerh koymasıyla başlayan kriz, CHP’nin geri adım atmasıyla son buldu. Ancak CHP Grup Sözcüsü Eren Kurt’un, “Başkanı mafyacılık ayaklarıyla istifa ettirilen bir parti bizim milliyetçiliğimizi sorgulayamaz” demesi yeni bir krizin fitilini ateşledi

MHP’li Aksoy’a mafya suçlaması
01 Ekim 2019 - 18:42

Kepez Belediye Meclisi’nin CHP’li üyelerinden Mustafa İlhan’ın, bir sokağa şehit ismi verilmesi kararına şerh koyması nedeniyle son iki gündür yaşanan kriz, CHP çatısı altında meclise giren İYİ Partili 4 üyenin istifası ve söz konusu kararın mecliste oybirliği ile geçmesinin ardından son buldu. Millet İttifakı kapsamında CHP'den Kepez Belediye Meclisi'ne giren ve önceki gün CHP’den istifa eden Cengiz Avcı, Mehmet Ali Çetin, Ahmet Şahin ve Barış Bulut, bugün İYİ Parti’nin yeni İl Başkanı Yavuz Temizer ve Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut ile birlikte basın karşısına çıktı. İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Temizer, CHP ile 31 Mart seçimlerinde bir işbirliği yaptıklarını ancak seçim sonrası bu işbirliğinin sona erdiğini söyledi.
 
‘Kabul edilebilecek bir tarafı yok’
Kepez'de olağanüstü bir durum yaşandığını vurgulayan Temizer, “Kepez'de geç kalmış bir karar aslına bakarsanız. Şimdiye kadar arkadaşlarımızın İYİ Partiye dönmesi gerekiyordu. Buradan bir kriz çıkartmak veya buna Millet İttifakı sarsıldı, çatladı, bitti denemez. Millet İttifakı zaten 31 Mart akşamı neticeye ulaştı, belediye seçimleri bitti. Bu ittifak da değil aslına bakarsanız bir seçim işbirliğiydi. Biz İYİ Parti olarak doğruyu yapan kim olursa olsun yanındayız. Yanlışı yapanın da karşısında oluruz. Bu insanlar bu vatan için kanını döktü. Biz elbette caddeye de, sokağa da, bulvara da ismini vereceğiz, unutmayacağız. Bu insanlar bu memleket için canını verdiler. Burada 'psikoloji bozulması' gibi bir gerekçeyle şerh düşmenin İYİ Parti tarafından kabul edilebilecek bir tarafı yoktur” diye konuştu.
 
‘Şehitler kırmızı çizgimiz'
Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut ise meclis üyelerinin istifasına gerekçe olarak, CHP’li Mustafa İlhan’ın bir sokağa şehit ismi verilmesi kararına şerh koymasını gösterdi. Bunu kabul edemediklerini, hassasiyetlerini CHP Kepez İlçe Başkanı Servet Yıldız’a ilettiğini ve katıldığı grup toplantısında dile getirdiğini belirten Bulut, “CHP Grup toplantısında, şehitlerin kırmızı çizgimiz olduğunu ve konunun hassasiyetini ilettik. Mustafa İlhan'ın imzasını geri alması konusunda İYİ Parti olarak tavrımızı ortaya koyduk. Ama sonuç olarak Mustafa İlhan İsim Tespit Komisyonu'ndaki imzasını geri almadığı için meclis üyelerimizle beraber toplantıyı terk ettik. Aynı çatı altında çalışmamız mümkün olmadığından meclis üyelerimiz CHP'den istifa ederek partilerine geri döndüler” dedi.
 
‘Terör seviciler’ benzetmesi
CHP’deki İYİ Parti’li üyelerin ayrılmasına yol açan kriz, bugün yapılan Kepez Belediye Meclisi’nin de en önemli gündem maddesiydi. Hakan Tütüncü başkanlığında gerçekleştirilen mecliste, Çankaya Mahallesi sınırları içerisindeki 6465 numaralı sokağa ‘Şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’ isminin verilmesi ile ilgili İsim Tespit Komisyonu raporu görüşüldü. İlk sözü alan AK Parti Grup Sözcüsü Serhat Demir, “CHP’li İlhan, ‘İlçemizde cadde ve sokak isimleri verirken özellikle şehit sıfatının kullanılması, toplumsal psikolojiyi olumsuz etkileyeceğinden’ diye şerh koymuş. Böyle bir beyanın ve ifadenin kabulü mümkün değildir. Şehit sıfatı neden ve niçin Kepezlileri ve Antalyalıları rahatsız etsin? 2009’dan bu yana bu meclis Kepez’de onlarca cadde, park ve sokağa şehitlerimizin isimlerini vererek onların maddi ve manevi hatıralarına sahip çıktık. Onların isimleri Kepez’de yaşasın istedik. Bu güne kadar hiçbir Kepezli’den psikolojilerinin bozulduğuna dair bir eleştiri almadık. Bu şerhi buraya düşen siyasi zihniyet ya milletin manevi değerlerinden uzak ya da milletin manevi değerlerine rağmen siyaset yapmaktadırlar. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da şehitlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ne teröristler ne de terör seviciler hiçbir zaman Kepez meclisinde prim görmeyecek” diye konuştu.
 
CHP’li Kurt İlhan’ı savundu
Daha sonra söz alan CHP Grup Sözcüsü Eren Kurt ise partilisi Mustafa İlhan’ı savunurken “Öncelikle bu kararda grup olarak olumlu oy kullanıyoruz” dedi. Komisyon üyesi arkadaşlarının şerh ve çekimser kararını değiştirdiklerini vurgulayan ve İlhan’ın karara koydurduğu şerhin sadece bir kısmının yazıldığını savunan Kurt, “Bu yazı yazılırken komisyon üyelerinin de şahitliği vardır. Burada aslında kastedilen, Kepez’in sokaklarında şehit adlarının olmaması değil, Kepez’in parklarında ve sokaklarında uygunsuz yerlerde şehit adlarının dolaşmaması gerektiğidir. Bunu da uygun bir ortamda müze yaparak şehitlerimizin manevi ruhlarından önerilmiştir” dedi. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bir partinin vatanseverliğinin, milliyetçiliğinin sorgulanamayacağını kaydeden Kurt’un, konuyla ilgili partisini eleştiren MHP’lilere yönelik sözleri ise yeni bir krizin fitilini ateşledi.
 
MHP’lileri kızdıran ifade
CHP Grup Sözcüsü Eren Kurt’un, “İl başkanları mafya ayaklarından istifa ettirilmiş bir parti, bizim milliyetçiliğimizi, vatanseverliğimizi sorgulayamaz” şeklindeki sözlerine MHP sıralarından tepkiler yükseldi. Söz alan MHP Grup Sözcüsü Ali Baki Sarıca, “CHP grubunun millete, Kepez Meclisi’ne bir özür borcu var. Kendilerini böyle aklayamazlar. Atatürk’ün kurduğu bir partide bir meclis üyesi seçiliyor ve şehitlerden rahatsızlık duyuyor. Bu durum bizi son derece üzmüştür” dedi. Sarıca, Kurt’un, geçtiğimiz günlerde görevinden istifa eden Mustafa Aksoy’la ilgili söylediklerine ise, “MHP’de bir il başkanlığı değişikliği olmuştur. Önceki başkanımız Mustafa Aksoy, sağlık nedenleriyle görevi bıraktığını kendisi açıklamıştı. Dolayısıyla CHP sözcüsü MHP’den de derhal özür dilemelidir” diye çıkıştı. CHP’den istifa ederek partisine geri dönen İYİ Parti Grup Sözcüsü Barış Bulut da, isim verme komisyonu kararına şerh düşen İlhan’a bu şerhi neden düştüğünü sorduğunu ve İlhan’ın kendi partisinin HDP olduğunu ve düşüncesinin ne olduğunu söylediğini belirtti. Bulut, “O zaman CHP’yi bırakıp malum partiye gitmesini tavsiye ettim fakat karşılık bulmadı. Umuyorum ki CHP içindeki gerekli yüzleşmeleri yapar. Şehitler bizim kırmızı çizgimizdir” ifadelerini kullandı.
 
‘Unutmadık, unutmayacağız’
Grup konuşmalarının ardından ise Başkan Hakan Tütüncü, ismi verilmek istenen şehit ailesini yakından tanıdığını vurgulayarak şunları söyledi: “Şehidimiz benim de oturduğum bölgede ikamet etmektedir. Babası da şu an yanımızdadır. Şehitlerimizin isimlerini ve hatıralarını cadde ve parklarda yaşatıyoruz. Benden önceki dönemlerde de bu geleneği sürdürdüler. Aslolan, şehitlerimizin anısını yaşatmak. Kanını bayrağımızın kanına katan şehitlerimizin hatıralarını unutmadık, unutmayacağız. Atatürk’ün özellikle 2 temel ilkesi bizim için önemli olmuştur. İlki Misak-ı Milli sınırları içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz ve egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Siyaset yaptığımız her alanda bu iki ilke hassasiyetimiz olmuştur. Biz 81 vilayette bu güzellikleri taşıyan insanlarız. Kepez’de Antalya ile birlikte herkesin bir arada barış içinde yaşadığı bir ilçe olmuştur. Komisyonun aldığı bu kararın hayırlı olmasını diliyorum. Şehitlerin hatıralarını yaşatmak için Antalya Şehitler Müzesi’ni 18 Mart’ta Çanakkale Savaşının yıl döneminde açacağız.” Konuşmaların ardından komisyonda karara şerh düşen CHP’li Mustafa İlhan da kabulden yana oy kullandı. Komisyon kararı oy birliği ile kabul edildi.
HABER: Yunus ERDOĞAN   
FOTO: Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum