Reklam
Reklam

Mimarlık ve şehirciliğin geleceği konuşuldu

İkinci Uluslararası Mimarlık ve Şehircilik Çağdaş İlişkiler Konferansı, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi ev sahipliğinde yapıldı.

Mimarlık ve şehirciliğin geleceği konuşuldu

İkinci Uluslararası Mimarlık ve Şehircilik Çağdaş İlişkiler Konferansı, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi ev sahipliğinde yapıldı.

Mimarlık ve şehirciliğin geleceği konuşuldu
10 Mayıs 2019 - 14:29

Kongreye Cenova Üniversitesi'nden Prof. Dr. José Manuel Pagés Madrigal, Sırbistan Bilim, Mühendislik ve Eğitim Geliştirme Derneği Başkanı Assist Prof. Dr. Lazar Stosic, Altınbaş Üniversitesi'nden Prof. Dr. Aykut Karaman, Girne Amerikan Üniversitesi'nden Prof. Dr. Shahin Keynoush, Tebriz Üniversitesi'nden MA. Arch. Nosratallah Bashiri, Roma La Sapienza Üniversitesi'nden Dr. Federica Tortora katıldı. Dünyanın en saygın mimarları, konferansta mimarlık ve şehirciliği konuştu.

MİMARCILIK VE ŞEHİRCİLİK ÖNEMLİ BİR KAVRAM
Konferansın açılış konuşmasını Alanya HEP Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet D. Öner yaptı. Mimarlık ve şehirciliğin günümüzün en önemli kavramı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Öner, üniversite olarak uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. Mehmet D. Öner, “Mimarlık ve şehircilik alanında dünyada önemli bir yere sahip isimleri Alanya'da ağırlamaktan dolayı mutluyuz. Şehirler, bir toplumun karakteristik özelliğidir. Bu karakteristik özellik, mimarı yapılara her zaman sirayet etmiştir. Kentleşme alanında ihtisas sahibi olanların üstlendiği bu rol, toplumda önemli bir roldür. Bu nedenle bu organizasyon Alanya'da ilk kez düzenleniyor. Mimarlık ve şehirleşme konularında dünyaca ünlü akademisyenler, bu konferansa bilimsel bildirilerini gönderdi. Konferansımıza katılan tüm katılımcılara çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

20 ÜLKEDEN 89 BİLDİRİ
Konferansta, mimarlık ve şehircilik ile ilgili 20 ülkeden toplam 89 bildiri yayımlandı. Organizasyonun Komitesi Başkanı ve Alanya HEP Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hourakhsh A. Nia, “Konferansımız, mimarlığın ve şehir planlamasının geleceği konusundaki en son manifestoların ve metodolojilerin anlaşılmasını sağlamak ve paylaşmak için düzenlendi. Bu konferansın bir diğer amacı, önde gelen bilim insanlarını, araştırma sonuçlarını paylaşma konusunda bir araya getirmektir. Mimarlık ve şehircilik alanında benimsenen en son yenilikleri, eğilimleri, endişeleri, karşılaşılan uygulama zorluklarını ve çözümlerini bu toplantıda dile getirme imkânı bulduk" dedi.

Konferans, konuşmaların ardından bilimsel ve teknik inceleme toplantıları ile devam etti. Uluslararası konferans, iki gün sürdü.

DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum