Reklam
Reklam

‘Mustafa Kutlu’ paneli düzenlendi

Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi kapsamında ‘Hikayemizin yarım asırlık sesi: Mustafa Kutlu’ paneli düzenlendi

‘Mustafa Kutlu’ paneli düzenlendi

Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi kapsamında ‘Hikayemizin yarım asırlık sesi: Mustafa Kutlu’ paneli düzenlendi

‘Mustafa Kutlu’ paneli düzenlendi
18 Nisan 2019 - 16:12 - Güncelleme: 18 Nisan 2019 - 16:14

Panelde öğrenciler Mustafa Kutlu’nun bütün kitaplarını okudu. Panelin oturum başkanlığını lise öğrencileri yaptı. Öğrenciler Mustafa Kutlu'yu değişik yönleriyle ele alarak anlattı. Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, konuşmasında okumayı seven gençlerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Anadolu Mektebi, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan, Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş yazarların tüm eserlerinin ve yazar hakkında yazılmış seçkin eserlerin okumasını sağlamaktadır. Okunan her eser hakkında değerlendirme yazısı yazılmasını, eserlerin en az yarısı okunduktan sonra bir konu seçilmesini, seçilen konuda bir konuşma metni hazırlanmasını, düzenlenen panel programlarında hazırlanan metnin sunulmasını amaçlayan bir yazar okuma faaliyetidir” dedi.

Okumalar sürüyor
‘2012 yılında Prof. Dr. Sami Güçlü’nün Sakarya Üniversitesi’nde 12 kişilik bir öğrenci grubu ile başlattığı okuma faaliyeti, geriye bıraktığımız 6 yılda 25’i aşkın şehre yayılmıştır’ diyen Arslan, “Mustafa Kutlu, Tarık Buğra, Cengiz Aytmatov, Necip Fazıl, Nurettin Topçu ve Sezai Karakoç’un seçilmiş eserlerini okuyan okuma grubu öğrencileri, 2016 yılında 7 yazar olarak belirlenen, Mehmet Akif üzerine okumalara başlamışlardır. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı, aynı zamanda Anadolu Mektebi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Erdem’in teklifi ile seçilmiş illerde okuma gruplarına lise öğrencileri de dâhil olmuştur. 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı başı itibariyle, 25’ten fazla ilimizdeki öğrenci ve Türkiye’de eğitim gören yabancı öğrencilerle Cengiz Aytmatov okumaları devam etmektedir” şeklinde konuştu.

12 yazar ile 30 ilde
2018 yılının Mart ayından itibaren 4 yazar olarak Ahmet Hamdi Tanpınar, Cengiz Dağcı, Yahya Kemal Beyatlı ve Samiha Ayverdi’nin okunmaya başlandığını hatırlatan Arslan, “Şu anda son olara Cemil Meriç’in katılmasıyla toplamda 12 yazar ile Anadolu Mektebi Yazar Okumaları 30 ilde uygulanmaktadır. Anadolu Mektebi Yazar Okumaları ilimizde 2018 yılı ekim ayından itibaren Neriman-Erol Yılmaz Sosyal Bilimler Lisesi, Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi, Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi, Hayme Ana Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi olarak 5 ortaöğretim kurumunda 7 öğretmenin koordinesinde 70 öğrenciyle ve Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğrencilerin katılımıyla uygulanmaktadır. Anadolu Mektebi yazarlarından Mustafa Kutlu’nun 25 kitabı ortaöğretim kurumlarında; Necip Fazıl’ın kitapları ise Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi ve Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencileri tarafından okunmuştur” bilgisini paylaştı.

Kültürel birikime katkı
Öğrencilerin kültürel birikimlerine katkı sunulduğunu hatırlatan Arslan, “Anadolu Mektebi, yaptığı programlarda tiyatro gösterileri, şiir dinletileri, konserler de gerçekleştirerek okuma gruplarındaki öğrencilerin kültürel birikimlerine çok yönlü katkılar sunmayı hedeflemektedir. Bu anlamda ilimiz ‘Hikâyemizin Yarım Asırlık Sesi: Mustafa Kutlu Paneli’ 5 okulumuzdan 5 öğrencimizin oturum başkanı olarak 12 öğrencimizin bildirilerini sunması şeklinde planlanmıştır. 23-26 Nisan tarihleri arasında Düzce’de yapılacak olan Necip Fazıl paneline Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi’nden ve Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden birer öğrenci katılım sağlayacaklardır. Anadolu Mektebi Yazar Okumaları 2019 Ekim ayında ilimizde Tarık Buğra çalışmasıyla bölgesel anlamda yapılması planlanmaktadır” dedi.


Esra ALTUNKESReklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum