Reklam
Reklam

O yolda korkulan oldu!

ZAMAN ZAMAN Mesut GÜRKAN

O yolda korkulan oldu!

ZAMAN ZAMAN Mesut GÜRKAN

06 Ocak 2020 - 17:08

Kepez ilçesi Varsak Karşıyaka Mahallesi’nde bulunan Doğu Çevre Yolu, 2 can aldı. Bir de ağır yaralı var. Yarış pistine dönen yolda, otomobiller gece yarılarına kadar cirit atıyor, lastik cıyırtıları yaklaşık 5 kilometrede kulakları sağır ediyor. Gece gündüz demeden susturucuları çıkartılmış motorların tek teker ve çeşitli akrobasi gösteri ve yarışları, mahalle sakinlerini isyan ettirdi. Defalarca trafiğe bildirilen olumsuz ve rahatsız edici görüntüler bitmedi. Ben de durumu defalarca vido ve fotoğraflarla Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısına ilettim.
 
UKOME kararı
Sevgili müdürüm her seferinde bu olumsuz görüntülere kayıtsız kalmadı. Ancak ekipler gittikten hemen sonra aynı görüntü tekrar yaşandı. Yani trafik yeterli olmadı maalesef. Sevgili Müdürüm Nurettin Şengül olaya bizzat el koyarak yolun trafiğe kapatılması ve yol boyunca fiziki engeller konulması talimatı verdi. Gerekli çalışmaların ardından 20 Eylül 2019 tarihinde ekte görüldüğü gibi UKOME kararı ile yolun bir bölümünün trafiğe kapatılması ve yarış yapılan güzergâhta fiziki engelleme yapılması kararı çıktı.
 
Bürokrasi engeli
Bu devlette işler nasıl kağnı hızıyla ve vurdumduymazlıkla yürür hep biliriz. Bürokrasi hazretleri yine karşımıza dikildi. Çorbada tuzumuz olsun diye olaya bizzat ben de dahil oldum.
 
Nurettin Tonguç
Önce, çiçeği burnunda başarılı ve becerikli yeni Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı, Antalya’nın tanınım isim ve renkli simalarından Nurettin Tonguç’a zorla ulaştım. Kararı gönderdim. Görüntüleri gönderdim. Olayın aciliyetini söyledim, her an olabilecek can kaybından bahsettim. Tonguç’un cevabı, “Bunu Fen İşleri yapacak, orada da yoğunluk var. Bu iş bizde zor olur, sen bu işi Kepez Belediyesine söyle” oldu.
 
Müdür Ali Aslan
Tonguç’un bu lafı üzerine, bir yemekte Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye durumu anlattım. Durumun ciddiyet ve aciliyetini hemen kavrayan Başkan Tütüncü, “UKOME kararını Fen İşleri Müdürü Ali Aslan’a gönder, gereğini yapmasını söylediğimi ilet” dedi. Başkanın talimatını kendisine söyledim, “En kısa sürede gelip bir keşif yapalım ve gereğini yapalım” dedi. Ancak günler geçmesine rağmen müdürden hiç ses çıkmadı. Bunun üzerine Basın Müdürü Gültekin Bursalı’yı arayıp durumu anlattım. Bursalı, bir de kendisinin konuşacağını söyledi. Bursalı, konuştuğunu söyledi. Ama müdürden yine hiç ses çıkmadı. Bu süreçte yol, beton bariyerle trafiğe sanırım Büyükşehir tarafından kapatıldı. Ancak yol boyu fiziki engeller konmayınca trafiğe açık yolda gösteriler hız kesmeden devam etti. Ve korkulan başa geldi. Geçtiğimiz gün yarış ve gösteri yapan tek teker üstünde iki motor kafa kafaya çarpıştı. Kazada 2 kişi öldü, bir kişi de ağır yaralandı. Büyükşehir Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Nurettin Tonguç ve Kepez Belediyesi Fen İşleri Müdürü Ali Aslan rahat olun. Sizi bir daha rahatsız etmem artık. Daha üstleri inşallah olaya bir an önce el koyar, yoksa daha çok canlar kaybolacak bu yolda.
 
İşte, Tonguç ve Aslan’a gönderdiğim UKOME KARARI.

 
 
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum