Reklam
Reklam

Öğretmene darp iddiasına tepki

Eğitim-Sen, Antalya’da bir ilköğretim okulunda görevli öğretmenin, okul müdürü tarafından darp edildiği iddialarına okul önünde basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Öğretmene darp iddiasına tepki

Eğitim-Sen, Antalya’da bir ilköğretim okulunda görevli öğretmenin, okul müdürü tarafından darp edildiği iddialarına okul önünde basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Öğretmene darp iddiasına tepki
17 Ekim 2019 - 18:11

Eğitim-Sen, Antalya’da bir ilköğretim okulunda görevli öğretmenin, okul müdürü tarafından darp edildiği iddialarına okul önünde basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Çoban ise yaşanan olayla ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti
 
Konyaaltı Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu'nda geçtiğimiz gün Görsel Sanatlar Öğretmeni A. U.’nun okul müdürü B. T. tarafından darp edildiği iddiasına Eğitim-Sen Antalya Şubesi, okul önünde yapılan basın açıklaması ile tepki gösterdi. Okulun dağılım saatinde toplanan yaklaşık 40 kişilik Eğitim-Sen ve diğer sendikalara üye eğitimciler, üzerinde 'Okullarda her türlü şiddete karşı çıkıyor, idarecilerin zorbalık ve mobbinglerini kınıyoruz' yazılı pankart açtı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, “Bu kişiler, hangi makamlara ya da kimlere güvenerek bu pervasızlığı gösterebiliyorlar” dedi. Okul müdürü olarak atanmış üniversite mezunu, pedagojik formasyon almış, çocukların emanet edildiği bir kişinin, meslektaşına kinle, nefretle, ölümüne bile yol açabilecek tutumla saldırabilmesinin nedeninin; psikologlar, ruh sağlığı hekimleri tarafından araştırılması ve incelenmesi gerektiğini söyleyen Öztürk, "Üyemiz hiçbir neden yokken açıkça bir saldırıya uğramış, yaşam boyu sakat kalabilecek bir eylemle karşılaşmış, hatta ölümden dönmüştür. Saldırıda bulunan, bir meslektaşını kin ve nefretle yaralayan kişinin görev yerinden uzaklaşması değil meslekten de atılması ve hapis cezası alması gerekirken, sanki üyemiz de kusurluymuş, saldırıda bulunan diğer bir tarafmış gibi bir uygulama yapılmasını kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Çoban: Toplumu kutuplaştırıyorlar
Yaşanan olayla ilgili bir açıklama da Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban'dan geldi. Haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve okul müdürünün öğretmene görevini hatırlatması üzerine öğretmenin amirine karşı gelerek fiili müdahalede bulunduğunu öne süren Çoban, bir sendikanın ağzından yapılan taraflı haber ile müdür hedef gösterilerek toplumun kutuplaşmasına zemin hazırlandığını söyledi. Olayla ilgili yetkili mercilerce inceleme başlatıldığını da hatırlatan Çoban, adaletin tecelli edeceğine inandıklarını dile getirdi.  Çoban, "Eğitim Bir Sen olarak eğitime ve eğitimciye yapılan saldırıyı her zaman topluma ve toplumun geleceğine yapılmış bir saldırı olarak gördük. Eğitimin başı öteden beri şiddetle derttedir.  Toplum olarak şiddeti normalleştiren duyarsızlığa  savaş açmak zorundayız" diye konuştu. Eğitim ve şiddeti aynı cümle içinde kullanmanın kendilerini yaraladığını vurgulayan Çoban, şiddetin egemen ve baskın olduğu yerde sağlıklı ve verimli bir eğitim ortamından bahsetmenin mümkün olmayacağını belirtti. Çoban sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğitim Bir Sen olarak eğitime ve eğitimciye yapılan saldırıyı her zaman topluma ve toplumun geleceğine yapılmış bir saldırı olarak gördük. Şiddetin her türlüsüne her şartta her ortamda  karşı olduğumuzu üstüne basa basa ifade ediyoruz." Umut ÖZEN 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum