Reklam
Reklam

OSİAD'tan Pekşen'e vefa

Vali Altıparlak: Antalya-Alanya arasına demiryolu veya metro yapılmalı

OSİAD'tan Pekşen'e vefa

Vali Altıparlak: Antalya-Alanya arasına demiryolu veya metro yapılmalı

OSİAD'tan Pekşen'e vefa
17 Aralık 2010 - 23:44

Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş Adamları Derneği (OSİAD), vefat eden Başkan Güngör Pekşen'i 'Onursal Başkan' ilan etti. Bu amaçla düzenlenen törene Antalya Valisi Ahmet Altıparmak da katıldı

Büyük üzüntü duyduk
Vali Altıparmak, törende yaptığı konuşmada, OSİAD Kurucu başkanı Güngör Pekşen'i kısa sürede olsa tanıma fırsatı bulduğunu ve birkaç kez bir araya geldiklerini, Antalya sanayisinin sorunlarını çok iyi bildiğini ve çözüm önerilerini de aktardığını anlattı. Altıparmak, Antalya Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti olarak, Pekşen'in kaybından büyük üzüntü duyduklarını belirterek, ''Güngör Pekşen, 50 milyon dolarlık bir ciroya ulaşıp fabrikasını çocuklarına emanet etmiştir. Bu girişimcilik Türk sermayesi için önemlidir. OSİAD Kurucu Başkanı Pekşen, ilin sorunlarını bilip, sorunları çözmeye çalışırdı. Antalya için, ülkemiz için gerekli bir insandı'' dedi.

Ulaşımda sıkıntılar var
Altıparmak, Antalya'nın üç temel sorunu bulunduğunu, bunların, altyapı eksikliği, ulaştırma ve imar olduğunu bildirdi. 10 milyon turist ağırlayan Antalya'da altyapı eksikliği ile mavi bayrak sayısının bazen tehlikeye girdiğini ifade eden Vali Altıparmak, şöyle devam etti:
''Tünektepe'ye kurulması düşünülen teleferik tahsisi alınmamış. Daha yeni aldık. Dere yataklarını kirletenlerin envanteri çıkarılmamış. Tekniğe uygun olmayan atıksu tesisleri var. Ulaştırma sıkıntımız var. Antalya-Alanya arasına demiryolu veya metro yapılmalı. Çünkü Avrupalı turist ulaşımda metroyu kullanıyor. Antalya-Alanya arasında demiryolu ya da metro olmazsa turisti otellerden dışarı çıkaramazsınız'

Hızlı tren
Antalya-Alanya demiryolu veya metro yapılırsa Antalya turizminde çok şeylerin değişiceğini belirten Vali Altıparmak, ' Bu konuda birkaç talep var. Görüşmeler devam ediyor. Antalya-Konya hızlı demiryolu projesi mutlaka yapılmalı. Hızlı tren olursa, turist daha çok para harcayacak. En büyük sorunumuz da imar. Çin'de bir meyve var. Dışı çok kötü kokuyor ama içini yediğinizde çok lezzetli ve tatlı. Antalya da böyle. Havadan Antalya'ya bakıldığında bir cehennem. Tesisleri, Antalya'yı yerden gördüğünüzde de adeta bir cennet. Cennet ve cehennem bu kadar yan yana olur mu' dedi.

OSİAD Başkanı Karaca
Antalya OSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Karaca da, vefat eden OSİAD kurucu Başkanı Güngör Pekşen'in Antalya'nın sanayileşmesine ve Organize Sanayi Bölgesi'nin gelişmesine önemli katkılar yaptığını söyledi. OSB'de 4 bin 626 dönüm arazi üzerinde 309 sanayi parseli bulunduğunu, bunlardan 151'inde üretim yapıldığını söyleyen Karaca, şunları kaydetti. ''ޞu anda Organize Sanayi Bölgesi'nde 57 adedi tahsis edilmiş hazırlık yapılmakta, 93 parsel ise boş durumdadır. Organize Sanayi bölgesi'nde 8 bin 500 kişi çalışıyor. Özellikle son 5 yılda yatırımcı sayısında artış var. Antalya OSB'ye ilgi büyüyor. Eskiden Antalya'nın 3T si vardı. Turizm, Tarım, Ticaret. ޞimdi bir S girdi araya. Sanayi.'' Konuşmaların ardından Antalya OSİAD tarafından ''Onursal Başkan'' ilan edilen Güngör Pekşen için plaket töreni düzenlendi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum