Reklam
Reklam

Otogar mahkemelik

Antalya Otogarı ihalesinden elenen Metro Turizm grubuna ait Avrasya firması, ihale iptali için dava açtı

Otogar mahkemelik

Antalya Otogarı ihalesinden elenen Metro Turizm grubuna ait Avrasya firması, ihale iptali için dava açtı

Otogar mahkemelik
13 Aralık 2010 - 14:33

14 Ekim'de 14 yıllık işletmeci İdil firması, Antalya Otogarı işletme ihalesini kaybetti belediye şirketi Ulaşım A.ޞ. ihaleyi aldı. O gün ihalede elenen firma Avrasya Terminal, belediye şirketinin belediyeye ait kurumun ihalesine girmesini gerekçe gösterip ihalenin iptali için dava açtı.

İhaleye 3 firma girmişti
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Duraliler tapulamasında 2635 parsel de 235 bin 500 dekarlık alanda görünen şehirlerarası ve kırsal terminal ile bunlara ait otopark ve eklerinin temizlik, güvenlik ve peyzaj işinin yapılması şartı ile 5 yıllığına kiralanması için 14 Ekim günü 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu'nun 35/A maddesine göre, KDV hariç tahmini 3 milyon 500 lira bedel ve 105 bin lira geçici teminatla kapalı zarf ve artırma usulüyle ihale yaptı. İhaleye Metro Turizm firmasının grubuyla ortak hareket ettiği öne sürülen Avrasya Terminal İşletmeleri, Antalya otogarını açıldığı 8 Ağustos 1996'dan bu yana 14 yıl süresince işleten İdil İşletmecilik, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri A.ޞ.-Ulusoy Seyahat-Boykop ortak girişimi olmak üzere 3 firma katıldı.

Ulaşım A.ޞ. lider oldu
40 otobüsle şehiriçi ulaşım hizmeti vermeye başlayan Büyükşehir Belediyesi şirketi Ulaşım A.ޞ., Boykop-Ulusoy Seyahat Ortak girişimiyle birlikte girdiği Antalya Otogarı'nın 5 yıllık işletme ihalesini 4 milyon 850 bin liraya kazandı. Bunun üzerine, ihalede o gün elenen iş bitirme belgesi getirmediği iddiasıyla elenen Avrasya firması ihalenin iptali için edinilen bilgiye göre dava açtı. Bu ihaleyle belediyenin otogar gelirinin yüzde 70 artacağı bilinirken firma 2011'de otogarı işletmeye başlayacak. Ülkenin bir çok yerinde otogarlarda hem mülkiyet ve işletme hakkına sahip Avrasya Terminal İşletmeleri o gün ihaleden elenmiş, İdil İşletmecilik ise 5'nci turda çekilmişti.

Metro grubunun davası
ޞimdi ihalenin iptalini isteyen Avrasya Terminal firması Metro Turizm'in bu tip ihalelere giren şirketi olarak biliniyor. Türkiye'nin Kayseri, İstanbul-Bayrampaşa, Çarşamba, Kırıkkale, Havza, Samsun gibi il ve ilçelerinde otogar işletmeciliği yapan Avrasya firmasının iş bitim belgesi yerine sözleşme getirdiği belirtilerek firma ihaleden elenmişti. Firma yetkilileri, komisyon üyeleri ile tartışmış ve gergin anlar yaşanmıştı. Firma yetkilileri, yıllardır ülkenin çeşitli yerlerinde otogar ihalelerini aldığını, bazı otogarların hem işletme hem mülkiyetine sahip olduğunu özellikle hatırlatmıştı.

Köklü firmadan dava
Firma yetkilileri 'Biz zaten yap işlet devret modeliyle aldığımız otogarı yapıp işletmişiz. Yani kamuya iş yapmışız. Çok köklü bir firmayız. Kamuya iş yapmadığımızı söylüyorsunuz. Biz şartnameye uygun evrak verdik. Ama siz dosyamızı kabul etmiyorsunuz' ifadesini kullanmıştı. Büyükşehir Belediye yetkilileri ise verilen belgelerin iş bitirme belgesi değil sözleşme olduğunu belirtince komisyon firmayı elemişti. Bürokratlar, 'belediye şirketi ihaleye girdi' iddiası için de firmanın, 'belediye şirketinin şirketi' olduğunu açıklamıştı.
ޞükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum