Reklam
Reklam

Öz: Antalya pazarları ucuz

Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, sebze ve meyvede yüksek fiyatların Antalya’yı etkilemediğini vurgulayarak, “Aşırı pahalılık yok Antalya pazarlarında. Vatandaş, her bütçeye uygun sebze meyve bulabilir” dedi

Öz: Antalya pazarları ucuz

Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, sebze ve meyvede yüksek fiyatların Antalya’yı etkilemediğini vurgulayarak, “Aşırı pahalılık yok Antalya pazarlarında. Vatandaş, her bütçeye uygun sebze meyve bulabilir” dedi

Öz: Antalya pazarları ucuz
13 Şubat 2019 - 17:52

Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, meyve sebze fiyatlarındaki yükselişin Antalya pazarlarını etkilemediğini kaydederek,  “Bir süre önce etkili olan soğuk hava ve sera bölgelerinde yaşanan hortum felaketleri birçok üründe fiyat artışına neden oldu. Türkiye’de birçok pazarda yüksek fiyata ürünler satıldı. Antalya pazarları gayet ucuzdur diğer illerdeki pazarlara göre. Her bütçeye uygun ününü bulabilir vatandaş. Domates ve diğer ünülerde çeşidine göre fiyatlar değişmektedir. Vatandaş Antalya pazarlarında 5 liraya da, 3 liraya da,  7 liraya da domates bulabilir” dedi.  

‘Maliyetlerimiz çok yüksek’
Konuşmasının bir bölümünde maliyetlerinin çok yüksek olduğunu hatırlatan Başkan Öz, “5 ilçemizde Antalya’da vergi türüne göre fiyatlar artmaktadır ve maliyetlerimiz çok yüksek. Halde komisyon ücreti ödüyoruz. Yüzde 10 ve yüzde 15 civarında. Yine hal çıkışı kamyon başı 10 TL para ödüyoruz. Yüzde 7 KDV farkının kaldırılması lazım. Hangi semtte pazar kuruluyorsa o semtin belediyesine 10 TL işgaliye parası ödüyor pazarcı.  Pazarcı pazara getirdiği ürününün tamamını satamıyor ki para kazansın. Antalya’da 2014 yılına kadar basit usulde vergi verirken şimdi ise, işletme usulü vergi veriyoruz. Pazarcının en büyük sıkıntısı defter tasdiki,  her ay beyanname, her ay yüksek miktarda muhasebe ücreti, her ay stopaj ve vergi ödemektir. Birçok esnafımız bu ödemeler altında hem tezgahını bırakarak zarar etmekte hem de kazanmadan bir yerlere para ödemelerine mahkum edilmektedir” diye konuştu.

‘AVM’lere de uygulansın’
‘Bizden istenilen kurallar ve şartların AVM’lere de uygulanmasını istiyoruz’ diyen İsmail Öz, “AVM’lerin terazilerinin denetlenmesi lazım bizden istenen şartlar onlardan da istensin. AVM’lerde alınan sebze gerçekten aynı gramajında mı? Sebze meyve raflarına belli aralıklarla su püskürterek bu ürünlerin daha parlak, sağlıklı ve taze görünmelerini sağlarlar. Vatandaşın bunu iyi bilmesi gerekir. Antalya çok sık göç alan bir il o yüzden yeni pazarlara her zaman ihtiyaç vardır. Nasıl küçük esnafa kasaplık yapana sebze sattırmıyor, kasap dükkânında zücaciye sattırmıyorlarsa bu kriterlerin aynısının AVM’lerde de uygulanmasını istiyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.
Esra ALTUNKES

YORUMLAR

  • 0 Yorum