Reklam
Reklam

Öze dönüş yaramadı

CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ‘Öze Dönüş’ sloganıyla gerçekleştirdiği 56’ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilen filmleri 23 bin 660 kişi izledi. Geçen yıl ise festival filmleri 34 bin 900 kişiye ulaşmıştı

Öze dönüş yaramadı

CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ‘Öze Dönüş’ sloganıyla gerçekleştirdiği 56’ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilen filmleri 23 bin 660 kişi izledi. Geçen yıl ise festival filmleri 34 bin 900 kişiye ulaşmıştı

Öze dönüş yaramadı
08 Kasım 2019 - 15:43

CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ‘Öze Dönüş’ sloganıyla gerçekleştirdiği 56’ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilen filmleri 23 bin 660 kişi izledi. Geçen yıl ise festival filmleri 34 bin 900 kişiye ulaşmıştı.
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin evsahipliğinde, ANSET tarafından gerçekleştirilen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 26 Ekim- 1 Kasım tarihleri arasında 23 bin 660 sinemasevere ulaştı. 29 ülke ve 69 yönetmenden toplam 66 filmin gösterildiği festival, Türkiye ve dünya sinemasından 917 konuğu Antalya'da ağırladı. Türkan Şoray'ın ikonik görüntüsünün kullanıldığı ve 'Öze Dönüş' sloganıyla gerçekleştirilen festivalin İdari Direktörlüğünü Cansel Çevikol Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu yürütürken, sanat yönetmenliğini de Başak Emre üstlendi.
 
Geçen yıl 34 bin 900’dü
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, bu yıl 23 bin 660 seyirciye ulaşan festivalin 3'üncü gününde tüm biletleri tükendi. İlk gününde yüzde 86'lık rekor satış yakalayan festivalde bilet fiyatlarında bu yıl artış yerine indirim uygulandı. Oysa geçen yıl Ulusal Yarışma kategorisi olmadan ve Uluslar arası Antalya Film Festivali adıyla düzenlenen festivalde gösterilen filmler 34 bin 900 izleyiciye ulaşmıştı. Yine Büyükşehir açıklamasına göre bu yıl festivale yerli yabancı toplam 917 konuk katılırken, geçen yılki konuk sayısı bin 200 olmuştu.
 
Kortejde ünlü sayısı azdı
Festivalin korteji de geçen yılla mukayese edilemeyecek kadar sönüktü. Korteji izleyen vatandaşlar birkaç ünlü ismin dışında çoğu dizi oyuncularından oluşan sanatçılar arasında tanıdık yüz bulmakta zorlandı. Festival bu yıl ilk kez 10 bin kişilik Kapalı Spor Salonu'nda yapıldı ve bu törenlere; Türkan Şoray, Salih Güney, Yusuf Sezgin, Zeki Demirkubuz, Mert Fırat, İdil Fırat, Şebnem Bozoklu, Latife Tekin, Uğur Yücel, Ercan Kesal, Şevval Sam, Hazar Ergüçlü, Tayfun Pirselimoğlu, Erkan Can, Ceyda Düvenci, Cengiz Bozkurt, Olgun Şimşek, Füsun Demirel, Gülsen Tuncer, Tolga Karayel, Aslı İnandık, Tuba Ünsal, Hande Doğandemir, Hatice Aslan, İrem Sak, Cemal Hünal, Fırat Koç, Selin Şekerci, Gökhan Keser, Burcu Güneş gibi isimler katıldı
 
Öğle Sohbetleri ve söyleşiler
55’inci Uluslararası Antalya Film Festivali’nde gerçekleştirilen 18 söyleşi ve paneli yaklaşık 9 bin kişi izlerken, söyleşilerde birbirinden ünlü yerli ve yabancı 36 sinemacı ve oyuncu Antalyalılarla buluştu. Bu yılki festivalde ise ‘Öğle Sohbetleri’nde sinemacılarla sinemaseverler bir araya getirildi. Sinema yazarı Mehmet Açar ile sinema programı yapımcısı ve sunucu Muammer Brav'ın moderatörlüğünde, ücretsiz gerçekleşen sohbetlere; bu yılın Onur Ödülleri'nin sahipleri Ahmet Mekin ve Selma Güneri, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanı usta yönetmen Zeki Demirkubuz, jüri üyesi oyuncu ve senarist Mert Fırat, jüri üyesi oyuncu ve yapımcı Şebnem Bozoklu, 2004 yılında yönettiği ilk filmi 'Yazı Tura' ile En İyi Film ve En İyi Yönetmen başta olmak üzere 11 kategoride Altın Portakal kazanan Uğur Yücel ve senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal konuşmacı olarak katıldı.
 
 
Çocuk ve gençlere özel seçki
Bu yılki festivalde olumlu değerlendirilebilecek tek şey ise küçük izleyiciler için özel seçkiler oldu. Çocuklar İçin Altın Portakal seçkisi eğlenceli çizgi filmlerde 7 film, 2 bin 600 çocuk izleyici ile buluştu. Festivalin bu yıl başlattığı gençlik projesi Altın Portakal Sinema Okulu ise Türkiye'deki üniversitelerin radyo, televizyon, sinema, medya, iletişim ve görsel sanatlar bölümlerinde eğitim gören 150 öğrenciyi festivalin konuğu olarak Antalya'da ağırladı.

DHA
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum