Reklam
Reklam

Öztekin’den hodri meydan

Antalya’da seçimi kaybeden belediye başkanı 100 milyon lira borçla itham edilince en sonunda patladı, “Sizden bekledim açıklamadınız” başlığıyla bir yazı kaleme aldı, “Hodri meydan” dedi

Öztekin’den hodri meydan

Antalya’da seçimi kaybeden belediye başkanı 100 milyon lira borçla itham edilince en sonunda patladı, “Sizden bekledim açıklamadınız” başlığıyla bir yazı kaleme aldı, “Hodri meydan” dedi

Öztekin’den hodri meydan
01 Eylül 2019 - 21:01

Antalya’nın Elmalı Belediyesi’nde 2014-2019 arasında belediye başkanlığı görevi yürüten AK Partili Ümit Öztekin borç polemiği üzerine sonunda patladı. 5 Ağustos günü internette sosyal medyadaki Facebook hesabından uzun bir yazılı paylaşımda bulundu. Avukat Öztekin çok tartışılacak bu paylaşımında “Sizden bekledim açıklamadınız, belediyenin 01.01.2019 itibarıyla borçlarını ben açıklıyorum!..” başlığıyla borç tablosunu gösteren bir fotoğrafın da yer aldığı uzun bir yazılı açıklamada bulundu. Öztekin bu açıklaması sonucu, 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonucu başkan seçilen İYİ Partili Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk’e ve taraftarlarına adeta “Hodri meydan” dedi. Açıklamasında “Aylardır mevcut başkan ve ekibi ağzına bir sakız almış çiğneyip çiğneyip milletin yüzüne patlatırcasına Elmalı Belediyesi’nin Antalya’nın batısının en borçlu belediyesi olduğunu ve toplam borcun 80 trilyonu geçtiğini hatta 100 trilyona yaklaştığını söyleyip bu yüzden hizmet yapamadıklarını tekrarlayıp duruyorlar” ifadesine yer veren Öztürk, resmi rakamlara göre 1 Ocak 2019 itibariyle belediyenin borcunun yaklaşık 34.5 milyon lira olduğunu duyurdu. Açıklamasında yeni yönetime karşı ağır ithamlarda da bulunan Öztürk yalan ve iftiraya uğradığını öne sürerek beceriksizliklerin gerçeğe aykırı ifadelerle kapatılmaya çalışıldığını iddia etti.
 
‘Yalan söylediler’
Öztekin açıklamasında şunları söyledi: “Seçimden önce vaat etmişlerdi ‘Borçların listesini belediyenin duvarına asacağız ve millete ne kadar borç var göstereceğiz’ demişlerdi. Defalarca söylememe rağmen bu listeyi kamuoyu ile paylaşmadılar. Neden listeyi belediye duvarına asmadılar ve borç miktarını açıklamadılar çünkü her konuda olduğu gibi bu konuda da açıkça yalan söylediler. Yalanlarının ortaya çıkması işlerine gelmezdi. Her zaman ki gibi sinsice yalan ve iftira atmaya utanmadan devam ettiler, beceriksizliklerini borç çok fazla yalanıyla kapatmaya çalıştılar.”
 
Açtı ağzını yumdu gözünü
“Baktım bunlardan ses çıkmayacak, ‘şimdi ben açıklayayım bari’ dedim. Ama öncesinde bir hususu kamuoyunun bilgisine sunmak isterim, 2014 yılında görevi devraldığımda Elmalı Belediyesinin memuruna ve işçisine ödenmemiş 5 aylık maaş borcu vardı. Ben 2019’da görevi devrettiğimde personele ödenmemiş maaş borcu yoktur. 2014’de araçlara mazot koyulamadığı için kamyonlar yollarda kalıp çöpler toplanamazken 2019’da görevi devrettiğimde kasamızda nakit para ve akaryakıt depoları dolu bir şekilde bıraktım. 2014’de taşınmazlar üzerinde, araçlarımızda, tesislerimizde ve banka hesaplarımızda trilyonlarca lira haciz varken 5 yıllık görev süremde tüm hacizleri kaldırdığımız gibi hiç haciz gelmeden belediyeyi idare etmenin gururunu yaşadığımı buradan bir kere daha ifade etmek isterim.”
 
‘80-100 milyon fark olmaz’
“Evet dönelim şimdi borcumuzun ne olduğuna; 1 Ocak 2019 tarihi irtibatıyla İçişleri Bakanlığına gönderilen resmi mizan raporlarına göre Elmalı Belediyesinin toplam borcu 34.909.202 TL olup aynı gün itibariyle bankalarda vadeli mevduat hesaplarında 500.000 TL nakit parası bulunmaktadır. Elimizdeki bu nakit varlığını borçtan düştüğümüzde net borcumuzun 34.409.202 TL olduğu açıkça ortadadır. Hatta bu borcun 2.793.082 TL’si hisselerinin tamamı belediyemize ait EBTON A.Ş.’ne olan borçtur yani bu miktar aslında reel bir borç sayılmamalıdır.Tekrar söylüyorum bu borç 1 Ocak 2019 itibarıyla içişleri ve maliye bakanlıklarına gönderilen resmi mizan raporlarındaki borç miktarı 34.409.202 TL’dir. 1 Ocak-31 Mart itibarıyla bir miktar değişiklik gösterebilir ama üç ay içinde bu farkın 80-100 milyon TL olamayacağı izahtan varestedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur..!”
 
Öztekin, “Seçimden önce vaat etmişlerdi; ‘Borçların listesini belediyenin duvarına asacağız ve millete ne kadar borç var göstereceğiz’ demişlerdi” diyerek, defalarca söylenmesine rağmen listenin kamuoyu ile paylaşılmadığını anlattı, listenin neden belediye duvarına asılmadığını sorguladı.
 
Görevi devraldığında memur ve işçiye 5 aylık maaş borcu olduğunu hatırlatan Öztekin, “Ben 2019’da görevi devrettiğimde personele ödenmemiş maaş borcu yoktur. 2014’te araçlara mazot koyulamadığı için kamyonlar yollarda kalıp çöpler toplanamazken 2019’da görevi devrettiğimde kasamızda nakit para ve akaryakıt depoları dolu bir şekilde bıraktım” dedi.

Şükrü AĞIRMAN
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum