Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Pandemi de durduramadı

Pandemi nedeniyle geçen yıl faaliyetlerini online devam ettiren Antalya Kültür Sanat (AKS), ‘Su’dur nedenim-Güncel Antalya’nın Kadim Suları’ fotoğraf sergisi ile açılıyor

Pandemi de durduramadı

Pandemi nedeniyle geçen yıl faaliyetlerini online devam ettiren Antalya Kültür Sanat (AKS), ‘Su’dur nedenim-Güncel Antalya’nın Kadim Suları’ fotoğraf sergisi ile açılıyor

Pandemi de durduramadı
06 Nisan 2021 - 16:10

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Vakfı Başkanı ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, pandeminin başladığı 2020 Mart ayından bu yana AKS'nin faaliyetlerini online sürdürdüğünü söyledi. Davut Çetin, AKS'nin bu sürede online felsefe konuşma programları, dijital etkinlikler ve söyleşilerle faaliyetlerine hiç ara vermediğini belirterek, "Pandemi dolayısıyla 1 Kasım'da sanal olarak ziyarete açılan 'Nisyân-Kadim Antalya'nın Güncel Portresi' sergisi, sanatseverlerden çok büyük ilgi gördü" dedi.
 
Antalya’nın sularına odaklanıyor
Başkan Çetin, AKS'nin 1 Nisan'da kapılarını açtığını belirterek, 7 Nisan tarihinde de 'Su'dur nedenim - Güncel Antalya'nın Kadim Suları' sergisi ile Antalya'nın sularına odaklanacağını kaydetti. Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğrencilerinin çalışmalarından oluşan sergi, Antalya Kültür Sanat'ın Nisyan Sergisi'ni bütünleyecek çalışmalar için ayırdığı üçüncü sergi katında, 7 Nisan Çarşamba gününden itibaren izleyiciyle buluşacak. Hepimiz biliyoruz ki, Antalya'mızın suları kentin yaşam kaynağıdır. Bunun için Antalya'ya gelen yerli ve yabancı konuklar ile kentte yaşayan bizler, en bilinen, en çok fotoğraflanan sembollerinden olan coşkuyla akan suları fotoğraflarız. "Diğer yandan, Kırkgöz Pınarları'ndan Düden Şelaleleri'ne, Kapuz Kanyonu'ndan Sarısu'ya, Boğa Çayı'na, Aksu Çayı'na ve artık kentin ortasında kalmış pınarlara kadar yüzlerce kaynakla Antalya'yı besleyen kadim sular, bugüntarımda kullanılan pestisit ve gübreler, sanayi atıkları, mikrofiber ve plastik atıkları ve evsel atıkların kirlilik tehdidinin yanı sıra, iklim değişikliğinden kaynaklanan kuraklık tehdidi altında. Bu durumun farkındalığını gözler önüne sermesi açısından bu sergi önem taşımakta."
 
Ne zaman gezilebilicek
Davut Çetin, serginin Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Belgesel Dersi kapsamında olacağını belirterek, “Sergiyle fotoğrafın bellek oluşturma gücünden faydalanarak Antalya'nın sularına sadece estetik bir öğe olarak değil, tarihsel ve görsel veri olarak odaklanan proje, kadim suların bugünkü hallerini belgeleyerek kentin görsel belleğine katkıda bulunmayı amaçlıyor" şeklinde konuştu. Doç. Handan Dayı tarafından yürütülen dersin 12 öğrencisinin fotoğraflarından oluşan sergi, 7 Nisan- 16 Mayıs 2021 tarihleri arasında, pazartesi- cuma 11.00-19.00, perşembe günleri ise 11.00-20.00 saatleri arasında gezilebilecek.
DHA

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum