Reklam
Reklam

Pazarda silahlı çatışma

Antalya Aksu’daki Orion Çarşı ve Pazar Yerinde silahlar konuştu

Pazarda silahlı çatışma

Antalya Aksu’daki Orion Çarşı ve Pazar Yerinde silahlar konuştu

Pazarda silahlı çatışma
08 Ekim 2019 - 14:10

Aksu’da turistik Kundu-Kemerağzı bölgesinde 9 dönüm alan üzerinde yer alan Orion Çarşı Pazar Yerinde silahlar susmak bilmiyor. 7 Ekim akşamı pazarda silahlı çatışma çıktı. Yaşanan silahlı çatışmanın AK Parti Kemer İlçe Belediyesi eski Meclis Üyesi Yunus Nergiz’in dükkanında tartaklanması sonrası başladığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre polis olayları yatıştıramayınca havaya ateş etmek zorunda kaldı. Turistler silahlı çatışmaya tanık oldu. Çok sayıda polisin müdahale ettiği olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Daha önce de silahların konuştuğu, kan dökülen,kaçak durumdaki çarşı ve pazarı, mahkemenin verdiği karara rağmen hâlâ yerinde duruyor. Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) dedektifleri 26 Eylül günü kapalı pazar yerine operasyon yapmıştı.
 
Soruşturmaya izin verildi
Dedektifler, bir şikayet üzerine turistik pazar binasının sahipleri sahibi Süleyman Vural Varol ve kardeşi Kenan Varol gözaltına almış, ofislerde arama yaparak birçok evrağa da el koymuştu. Varol kardeşler ise bu gelişme sonrası denetimli serbestlik kararıyla bırakılmıştı. 2019 Ekim ayının ilk günlerinde de operasyon sonrası, Aksu Belediyesi’nin bazı bürokratları polis tarafından gözaltına alınmış, bir kısmının da Cumhuriyet Savcılığına ifade vermeye çağrıldığı öğrenilmişti. Pazar yerinde bulunan 216 kaçak işyerine, işyeri açma ruhsatı verilerek görevi kötüye kullanma iddiasından dolayı, ilçenin mülki amiri olan Aksu Kaymakamı soruşturma açılması izni vermişti. 6 dönümlük okul alanının boş durduğu gerekçesiyle yıllık 825 bin lira karşılığı kiraya verilmesi sonrası yaşanan sorun halen çözülebilmiş değil.
 
Çatışmada 2 kişi vurulmuştu
Üzerinde 216 dükkan yer alan Orion Bazaar’da dükkanların en küçüğünün kirası aylık 5 bin Euro. Kiralar dükkanın durumuna göre 30 bin Euro’ya kadar çıkabiliyor. Alan ile ilgili 2017’de 50 kişi arasında silahlar konuşmuş, 2 kişi vurulmuştu. Aksu ilçesinde belediye meclis kararıyla turistik Kundu-Kemerağzı’nda kurulan Orion Çarşı ve Pazar Yeri (Bazaar) ile ilgili hukuk sürecini, Avukatı Murat Erdoğan ile birlikte Aksu Belediye Meclis üyesi Mustafa Poyraz sürdürüyor.
 
Danıştay kararı var
Bu alanla ilgili belediyenin Süleyman Vural Varol ile yaptığı kiralama ihalesi ve ihalenin dayanağı olan encümen kararı Antalya 2. İdare Mahkemesinde iptal edildi. Orion Bazaar’ın sahibi Varol da Danıştay’a temyiz başvurusu yaptı. Danıştay 13 Dairesi ise 11 Aralık 2017’de temyiz başvurusunun yerinde olmadığına karar vererek Antalya 2. İdare Mahkemesinin iptal kararını ‘karar düzeltme yolunu kapatarak’ onayladı. Danıştay’ın kararı kesinleşti. Karar sonrası belediye, 2018 yılı sonlarında yüklenici firmayla olan sözleşmeyi tek taraflı feshetti ve tahliye istedi. Tahliye kararını tebliğ eden Aksu Belediyesi, kaçak ve işgalci durumdaki pazarda tahliye işlemlerini bir türlü başlatmıyor.
Şükrü AĞIRMAN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum