Reklam
Reklam

Piyano Festivali'nde Schumann gecesi

11. Antalya Uluslararası Piyano Festivali kapsamında, doğumunun 200. yılı şerefine 'Schumann Gecesi' yapıldı

Piyano Festivali'nde Schumann gecesi

11. Antalya Uluslararası Piyano Festivali kapsamında, doğumunun 200. yılı şerefine 'Schumann Gecesi' yapıldı

Piyano Festivali'nde Schumann gecesi
14 Aralık 2010 - 00:10

Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konserde, Güney Koreli piyanist Yeol Eum Son ve İsrailli piyanist David Greilsammer, büyük Alman besteci Robert Schumann'ın unutulmaz eserlerini seslendirdi. Konserde ilk olarak sahne alan Greilsammer, ünlü bestecinin 'David Ligi Dansları' parçasını seslendirdi. Konserin ikinci bölümünde sahne alan Yeol Eum Son ise, 'Pedallı Piyano İçin Altı Etüt' ve 'Karnaval' isimli eserleri yorumladı.

Schumann'ı anlattılar
Konser öncesi soruları yanıtlayan sanatçılar, Antalya'ya geldikleri için çok mutlu olduklarını söyledi. Schumann'ın tüm bestecilerden farklı olduğunu söyleyen David Greilsammer, 'En sevdiğim bestecilerden biri. Aynı zamanda, ilk romantik besteciler arasında. O çok farklı bir şey yaptı iç dünyasını halkla buluşturabildi, risk aldı. Samimiydi ve duygularını göstermekten korkmadı. Chopin bile bu kadarını yapamadı. Çok içten, derin ve kalbime hitap ediyor' dedi.
Yeol Eum Son da Schumann'ın en sevdiği bestecilerden biri olduğunu belirterek, 'Onu, çok samimi bir besteci olduğu için çok seviyorum. Müzikalitesiyle, duygularıyla benim kalbime çok yakın bir besteci' diye konuştu.

Üniversitelilerle workshop
Konserden önce Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileriyle de workshopta buluşan sanatçılar, bunun kendileri için de güzel bir tecrübe olduğunu anlattı. Greilsammer, 'Çok güzel çalıyorlar ve yaptıkları işe çok hakimler. Gençlerin böylesi bir ciddiyetle, zorlu bir çalışma içinde olmasını görmek çok güzeldi' dedi. Sanat yönetmenliğini Fazıl Say'ın, ana sponsorluğunu Volkswagen'in yaptığı festival, 16 Aralık'a kadar devam edecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum