Reklam
Reklam

Saadet Partisi'nden tarım uyarısı

Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Düzen, koronavirüse karşı alınacak ekonomik önlemleri anlattı

Saadet Partisi'nden tarım uyarısı

Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Düzen, koronavirüse karşı alınacak ekonomik önlemleri anlattı

Saadet Partisi'nden tarım uyarısı
31 Mart 2020 - 16:41

"İnsanlık küresel anlamda hayati önem taşıyan bir kriz sürecinden geçiyor" diyen Düzen, “Sağlık merkezli görünen, fakat muhtemel sonuçları itibarıyla dünyanın ekonomik, sosyal, siyasal yapısını ve düzenini sarsacak, mevcut paradigmaları yerle bir edecek bir kriz sürecidir bu” dedi. Kriz sürecinin iyi yönetilmesi gerektiğinin altını çizen Düzen, iktidarın aldığı tedbirlere ek olarak ekonomik ve özellikle tarımsal faaliyetlere ilişkin tavsiyelerini açıkladı. Bu şartlar devam ettiği sürece ekonomi ve tarımsal faaliyetlerin sekteye uğrayacağına dikkat çeken Düzen, “Yönetim, tarımsal üretimin devamını sağlayacak tüm tedbirleri acilen almalı ve insanımızın gıda ihtiyacını karşılayan marketlerdeki rafların ve pazarlardaki tezgâhların boşalmamasına dikkat etmelidir. Unutulmamalıdır ki, ekilmeyen boş bırakılan tarlalar, boş raflardan çok daha korkutucu, çok daha tehlikelidir” dedi.
 
'Boş raflardan daha tehlikeli'
Tarımsal üretimin devam etmesinin hayati bir öneme sahip olduğunun altını çizen Düzen,  çiftçinin kredi borçlarının gerektiğinde dondurulması ve ihtiyacı olan her çiftçiye faizsiz kredi desteğinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Çiftçilere topraklarını ekmesi için tohum, yakıt, gübre ve ilaç desteğinin yüzde 0 faizli olarak yapılmasının sağlanması gerektiğine vurgu yapan Düzen, “Böylece son zamanlarda toplam arazilerin yüzde 10’unu aşan ekilmeyen arazilerin ekiminin ve zirai üretimin teşvik edilmesi sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, ekilmeyen boş bırakılan tarlalar, boş raflardan çok daha korkutucu, çok daha tehlikelidir. Tarlalar doluysa raflar nihai olarak yeniden dolacaktır. Tarımda ‘Planlı Üretim’e geçiş sağlanmalı, hangi ürün en verimli şekilde nerede ve nasıl yetiştirilir tespit edilerek, ticari faaliyetlerle vatandaşlara etkin bir şekilde nasıl sunulacağına yönelik çalışmalar yapılmalıdır” diye konuştu.
 
'Önemli bir kısmı 65 yaş ve üstü'
Milli gelirden çiftçiye ayrılması gereken 45 milyar TL’yi bulan payın ivedilikle aktarılması gerektiğini belirten Düzen, “Bu 45 milyar TL’nin amacına uygun etkili ve verimli kullanımı da kontrol edilmelidir. Günümüzde köylerimizde toprağı işleyecek genç nüfus kalmamış gibidir. Topraklar orta yaşın üzerindeki çiftçiler tarafından işlenmektedir. Hatta önemli bir kısmı 65 yaş ve üstündedir. Bu nedenle 65 yaş ve üzeri de dahil olmak üzere, sokağa çıkma yasağı, tüm çiftçi vatandaşlarımız için (tarım alanında) uygulanmamalıdır” dedi.
Haber Merkezi

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum