Reklam
Reklam

Sağlık çalışanları nöbette

Antalya’da 17 Nisan’ın ‘Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’ olarak ilan edilmesini isteyen sağlık çalışanları beyaz önlükleri ve ellerinde fenerler ile Attalos Heykeli önünde 2 saatlik nöbet tuttu

Sağlık çalışanları nöbette

Antalya’da 17 Nisan’ın ‘Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’ olarak ilan edilmesini isteyen sağlık çalışanları beyaz önlükleri ve ellerinde fenerler ile Attalos Heykeli önünde 2 saatlik nöbet tuttu

Sağlık çalışanları nöbette
18 Nisan 2019 - 16:10

Sağlık çalışanlarına yönelik her geçen gün artan şiddet olaylarına dikkat çekmek ve 17 Nisan tarihinin 'Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü' olarak ilan edilmesini isteyen sağlık çalışanları, Antalya’da beyaz önlükleri ve ellerinde fenerler ile 'Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasını Arıyorum' nöbeti gerçekleştirdi. Attalos Heykeli önünde toplanan ve yaklaşık 2 saat nöbet tutan çalışanlar adına basın açıklamasını okuyan Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Naci İşoğlu, 2003 yılından bu yana sağlık alanında yaşanan şiddet olaylarının artık dayanılmaz bir noktaya geldiğini belirtti. 2005 yılında İstanbul’da Prof. Dr. Göksel Kalaycı'nın bir hastası tarafından öldürülmesiyle başlayan süreçte bugüne kadar 12 meslektaşlarını sadece mesleklerini doğru uyguladıkları için, uğradıkları saldırılar nedeniyle kaybettiklerini belirten İşoğlu, "Temel amaçları sağlığı korumak, hayat vermek olan mesleğin mensuplarının görevi başında öldürülmesini kabul etmiyoruz" diye konuştu.

‘Asla kanıksamayacağız’
2014 yılında Türk Tabipler Birliği'nin titiz bir çalışmayla 'Sağlıkta Şiddet Yasası Tasarısı'nı hazırladığını belirten İşoğlu, "Teklifimiz hep görmezden, duymazdan gelindi. Son olarak, 2 Ekim 2018 günü meslektaşımız Dr. Fikret Hacıosman'ı görevinin başında yine bir hastasının saldırısı sonucu kaybettik. Ve bir kez daha Sağlıkta Şiddet Yasası’nın çıkarılması talebiyle, 4 Ekim 2018 Perşembe günü TBMM’de siyasi partilerin grup başkan vekilleriyle görüşmelerde bulunuldu. Soruyoruz; sağlıkta şiddeti önlemek, teklifimizi dikkate almak ve Sağlıkta Şiddet Yasası’nı çıkarmak için daha kaç hekimin ölmesini bekliyorsunuz? Yasayı tüm ısrarlı haykırışlarımıza rağmen çıkartmayanlara sesleniyoruz. Biz hekimler buna tahammül etmeyeceğiz. Bunu kabul etmeyeceğiz, kanıksamayacağız, susmayacağız ve haykıracağız. Gerçek caydırıcı Sağlıkta Şiddet Yasası hemen şimdi çıkarılmalıdır" dedi.

‘Öldürülmek için okumadık’
24 saat boyunca sürdürülen ve şifa vermek için çabaladıkları meslek ilkelerine göre uyguladıkları insanlar tarafından sövülmeyi, bağırılmayı, fiziksel şiddet uygulanmasını ve öldürülmeyi kabul etmediklerini belirten İşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı; "Biz hipokrat andımızı öldürülmek için okumadık. Sağlık kurumlarında şiddetin kanıksanmasını, normalmiş gibi gösterilmesini kabul etmiyoruz. Hekimlere yönelen şiddet insanlık ve hekimlik değerlerine yönelmiştir. Bunu kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Çıkarttığınız göstermelik yasa şiddetin daha da artmasından başka bir şeye yaramamıştır. Şiddeti engelleme değil uygulayanları koruyan yasa derhal iptal edilmelidir. Tüm toplumda ve sağlık alanında var olan şiddetin ortadan kaldırılmasının birincil koşulu toplum eğitimidir. İkincil olarak caydırıcı yasalar çıkartılmalıdır. Sağlık alanındaki şiddet önleninceye kadar mücadelemize devam edeceğiz.”

Süheyla GÜRÜN

YORUMLAR

  • 0 Yorum