Reklam
Reklam

Sahilde gergin anlar

Konyaaltı Sahili'ndeki işletmetlerde, Kıyı Kanunu'na aykırı olduğu öne sürülen yapıların kaldırılması için Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan ihtarın süresi doldu. Yapıların kaldırılması için gelen belediye ekipleri ile işletme sahipleri arasında gergin anlar yaşandı

Sahilde gergin anlar

Konyaaltı Sahili'ndeki işletmetlerde, Kıyı Kanunu'na aykırı olduğu öne sürülen yapıların kaldırılması için Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan ihtarın süresi doldu. Yapıların kaldırılması için gelen belediye ekipleri ile işletme sahipleri arasında gergin anlar yaşandı

Sahilde gergin anlar
07 Temmuz 2020 - 20:08

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kıyı Kanunu'na aykırı olduğu iddiasıyla Sahil Antalya Yaşam Parkı’nda bulunan işletmelere localar ve sınır teşkil edecek saksıların kaldırılması için veridiği 3 günlük sürenin ardından bugün belediye ekipleri işletmelerin kapısına dayandı. Sabah erken saatlerde 2 farklı noktadan baskın yapılırken, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin yanı sıra çok sayıda zabıta, güvenlik görevlisi ve işçi işletmelere geldi. Belediye görevlileri ile işletme sahipleri arasında yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı ise polis ekipleri de geniş güvenlik önlemi aldı. Belirlenen noktalardan çalışmaya başlayan belediye ekipleri ile işletme sahipleri arasında gerginlik yaşandı.
 
‘İşgalci değiliz, kira ödüyoruz’
İşletme sahipleri ve çalışanlar locaların kaldırılmaması için belediye personeline direnç gösterirken, locaların üzerine çıkarak kaldırılmasına engel olmaya çalışan çalışanlar ile belediye güvenlik görevlileri arasında gergin dakikalar yaşandı. Pandemi nedeniyle para kazanamadıklarını söyleyen esnaf, sezon ortasında karşılaştıkları bu duruma sert tepki gösterirken, "Biz işgalci değiliz, biz buralara kira ödüyoruz. Kanunda loca koyamazsınız diye bir madde yok. Sahile loca konulamayacağına dair bir mahkeme kararı da yok. Lara bölgesindeki işletmelere neden ses çıkartılmıyor. Biz Yunanlı mıyız?" diyerek tepkilerini dile getirdi.
 
Vatandaş şaşkınlıkla izledi
Kendilerine tanınan alan içerisinde hizmet verdiklerini ve işgalci olmadıklarını belirten işletme sahipleri, "Biz midye tezgahı mıyız? Midyecilere hiçbir çözüm yok. Saatte 50 tane midyeci geçer ses çıkartılmaz, ama kirasını ödeyen işletmeciye uygulama yapılıyor. Midyeci, baloncu geçerken belediye nerede? Nerede bu kadar ekip, hiçbirisi ortada yok. Biz işgalci değiliz, devletin gelip kendisinin ölçtüğü alanı kullanıyoruz. Kirasını veriyoruz, bin metrekare tanınmış hakkımız var ama hakkımızı gelip buradan alıp götürüyorsunuz" dedi. Dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’ne güneşlenmek ve denize girmek için gelen vatandaşlar belediye görevlileri ile işletme sahiplerinin arasındaki gergin dakikaları şaşkınlıkla izledi.
 
Anonsa alkışlı tepki
Zabıta aracından verilen sürenin dolduğunu ve 5 dakika içerisinde locaların kaldırılması gerektiğini aksi taktirde müdahale edilerek kaldırılacağı yönünde uyarıda bulunuldu. İşletme sahipleri ise anonsa alkışlayarak tepki gösterdi. İddia edildiği gibi işgale konu olan loca ve saksıların kendi sınırları içerisinde bulunduğunu belirten Konyaaltı Plaj ve Kafe İşletmeleri İş İnsanları Derneği Başkanı Orhan Özer, “Hepimiz ciddi işletmeleriz. Sahil bandında yaklaşık 4 bin kişi çalışıyor. Belediye ile ortak noktada buluşamadığımız bazı noktalar var. Belediye başkanımız ile bir görüşmemiz var. Karşılıklı istişare ile Konyaaltı Sahili'nin nasıl yaşanabilir ve insanlara hizmet edebilir hale gelmesini konuşacağız" dedi.
 

 
Görüşmeden uzlaşma çıktı
Sert tartışmaların ardından belediye yetkilileri ile işletme sahipleri arasında uzlaşma sağlandığı öğrenildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile görüşmek için randevu alan işletme sahipleri belediyeye gitti. Görüşmeye Başkan Böcek katılmazken, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Demir ve Büyükşehir Başdanışmanı Cem Oğuz ile görüşen işletme sahipleri belediyeden uzlaşmayla ayrıldı. Yapılan görüşmeler sonucunda işletme sahipleriyle belediye arasında kullanım alanları içerisinde olmak ve geçişi engellemeyecek şekilde her iki yanda 3'er adet loca konulması ve bu sayının aşılmaması konusunda fikir birliğine varıldığı öğrenildi.
 
Haber Merkezi
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum