Reklam
Reklam

Saklıkent’te madencilik faaliyetleri artık yasak

Antalya’da TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin etrafındaki mermer ocaklarının oluşturduğu toz ve ışık kirliliği nedeniyle, Saklıkent yeni açılacak madencilik faaliyetlerine karşın ‘Yasaklı Alan’ ilan edildi.

Saklıkent’te madencilik faaliyetleri artık yasak

Antalya’da TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin etrafındaki mermer ocaklarının oluşturduğu toz ve ışık kirliliği nedeniyle, Saklıkent yeni açılacak madencilik faaliyetlerine karşın ‘Yasaklı Alan’ ilan edildi.

Saklıkent’te madencilik faaliyetleri artık yasak
17 Ekim 2014 - 16:38

 Antalya’da TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin etrafındaki mermer ocaklarının oluşturduğu toz ve ışık kirliliği nedeniyle, Saklıkent yeni açılacak madencilik faaliyetlerine karşın ‘Yasaklı Alan’ ilan edildi. Saklıkent- Bakırlıtepe'de 2 bin 500 rakıma kurulu 7 milyar TL gibi dev bir bütçeyle 1997'de açılan yapılan TUG, etrafındaki mermer ocaklarının oluşturduğu toz ve ışık kirliliği nedeniyle harekete geçti. Ruslar, Japonlar, Amerika ve çeşitli Avrupa ülkeleriyle de uzay gözlemlerinde işbirliği yürütülen merkezin etrafında kurulu mermer ocaklarının oluşturduğu toz bulutu ve gece çalışmalarında kullanılan spot ışıklardan kaynaklı ışık ve toz kirliliğinin, uzay ve gökyüzü gözlemlerini büyük ölçüde olumsuz etkilemesi nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne şikayet edildi.   RTT150, T100, T60, ROTSE III-d, Tüm Gökyüzü Kamerası, Radyo Teleskop gibi teleskoplara sahip Gözlemevi Müdürlüğü'nce yapılan başvuru, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Mahelli Çevre Kurulu'nda (MÇK) gündeme alındı. TUG yerleşkesi çevresinde madencilik faaliyetlerinden kaynaklanan toz ve gece aydınlatmalarının gözlemler için son derece zararlı olduğundan, yerleşke civarının korumaya alınmasının talep edildiğini belirten MÇK kararında, 'Bahse konu sebep dolayısıyla aşağıda verilen koordinat alanının koruma altına alınarak 'Yasaklı Alan' ilan edilmesi, yeni açılacak madencilik faaliyetlerine izin verilmemesine, mevcut faaliyette olan maden ocaklarının izinlerinin ruhsat süresi bitiminde yenilenmemesine ve mevcut kapasitelerinde artış yapılmamasına' oy birliğiyle karar verildi. Kararda, faaliyetteki 4 mermer ocağının koordinatları da belirtildi.

 

Yasaklı alan 225 kilometrekare

MÇK'ya başkanlık eden Vali Yardımcısı Turan Eren ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bedrettin Taşkesen'in verdiği bilgiye göre sözkonusu karar Gözlemevi'nin etrafında kare biçiminde belirlenmiş 225 kilometrekare alanı kapsıyor. Bu alanda yeni hiçbir madencilik faaliyetine izin verilmeyecek ve mevcut 4 ocak ise kapasite artırımına gidemeyecek. Ancak, 2010 yılı ve 2011'in ilk aylarında faaliyetlerine başlayan ocakların işletme ruhsatları 10'ar yıllık olduğundan, faaliyetleri de 2021 yılına kadar sürecek. Önümüzdeki 7 yıl daha Gözlemevi kör kalacak. MÇK'nın kararına ilişkin değerlendirmede bulunan Kurul Başkanı Vali Yardımcısı Turan Eren, TUG'un bölgedeki gökyüzü bilimine ilişkin uluslar arası önemli bir çalışma yürütmesi nedeniyle, en küçük toz olmaması yönündeki taleplerinin haklı bulunduğu, bunun üzerine ise 'Yasaklı Alan' kararına varıldığını söyledi. TUG'un yanı sıra ocakların işletme ruhsatlarının iptali ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin dava açan köylüler ve bölge sakinleri ise kararı kısmen sevindirici buldu. Yeni ocak açılamayacak ve mevcutların kapasite artışı yapamayacak olmasını olumlu karşılanırken, 4 ocağın faaliyetlerini 2021'li yıllara kadar sürdürecek olması hem doğa tahribatının hem de Gözlemevi için toz ve ışık kirliliğinin süreceği anlamını taşıdığı vurgulandı.   

YORUMLAR

  • 0 Yorum