Reklam
Reklam

Şanlı maziyle büyük buluşma

Antalya fetih gününe hazır

Şanlı maziyle büyük buluşma

Antalya fetih gününe hazır

Şanlı maziyle büyük buluşma
12 Şubat 2019 - 18:48

Antalya’nın fethinin 812’nci yılı, ‘Antalya’da Türk-İslam Medeniyetinin İzleri’ temasıyla 1-5 Mart’ta çok sayıda etkinlikle kutlanacak.

Antalya'nın fethinin 812'nci yılı, 'Antalya'da Türk-İslam Medeniyetinin İzleri' temasıyla 1-5 Mart'ta, Runatolia, SOLO Türk gösterisi, Uğur Işılak konseri, konferanslar, Selçuklu eserleri sergisi, mehter okçuluk gösterilerinin yer aldığı çok sayıda etkinlikle kutlanacak. Kutlamaların tanıtım toplantısı, tarihi Antalya Mevlevihanesi'nde yapıldı. Toplantıda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in yanı sıra Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, İl Kültür Turizm Müdürü İbrahim Acar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Adım Adım Yardımseverlik Platformu Antalya Sorumlusu İrfan Ozan Ongun, TerraCity AVM Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Altınok, Turset Genel Müdürü Özgür Emeklioğlu, Antalya Fraport TAV Genel Müdürü Deniz Varol, Anadolu Hastanesi Genel Müdürü Terkan Demir yer aldı.

Medeniyet tasavvuru
‘Medeniyet insanın kalbinde değilse hiçbir yerdedir’ sözleriyle konuşmasına başlayan Başkan Menderes Türel, ecdadın gittiği coğrafyaları önce fethettiğini sonra da orada medeniyeti insanların kalbine koyduğunu ifade etti.  Türel, “Atalarımızın bu düşüncelerle çıktığı seferler, kurdukları şehirler bizde bir medeniyet tasavvuru oluşturmaktadır. Bu algıya sahip olamayan, geçmiş ile bağını kuramayan, gelecek nesillere aktaramayan şehirler, ruhsuz kalmaya mahkumdur. İnşa ettiğimiz kentleri kadim kültürümüzden yansıyan değerlerle buluşturduğumuzda şehir ruh, halk da kimlik kazanır. Öyleyse devlet fetihle, medeniyet de fethin idrakiyle inkişaf eder. Bu düşüncelerden hareketle sayın Valimizin önderliğinde Antalya’da başlattığımız fetih kutlamalarının bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceğiz. 5 Mart 1207’de Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından fethedilen Antalya’da bugün ecdadın izinde şehrin gönlünü imar ediyoruz. Antalya’nın 812’nci yılını kutlamak, insanımızı şanlı mazisiyle buluşturmak, medeniyet tasavvurumuzu gençlerimizde canlı tutmak anlamına gelmektedir” dedi.

Kutlamalar 5 gün sürecek
1-5 Mart tarihleri arasında 5 gün sürecek olan fetih kutlamalarının bir şehrin ruhunu yaşatma adına oldukça değerli olduğunu hatırlan Başkan Türel, “Bu yıl belirlediğimiz ‘Antalya’da Türk-İslam Medeniyetinin İzleri’ temasının da bu düşünceye hizmet ettiği kanaatindeyim. İstiyoruz ki özellikle gençlerimiz şehirlerinin yüzünü unutmasın. Bu da tarihi mirası bugüne aktararak mümkün olacaktır. Bu yılki kutlamaların temel çıkış noktası buydu. Kutlamalar kapsamında yapılacak olan Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve Prof. Dr. Mehmet Çelik’in vereceği konferanslar fethin anlaşılması ve aktarılması adına önemli. İlk kez sergilenecek olan Selçuklu sikkeleri, ‘Türkiye’de İslami Nümismatik Çalışmalarına’ dair düzenlenecek olan paneller, fotoğraf, pul, Selçuklu eserleri sergileri Antalyalıları tarihle buluşturacak” dedi.

Fetih belgeseli okullarda
‘Bu yıl fetih heyecanı tüm şehre yayılacak’ diyen Türel, konuşmasını şöyle tamamladı: “Fetih programına her yıl artan bir ilgi gösterilmektedir. 3 Mart Pazar günü Runatolia koşusu ile devam edecek olan kutlamalar Sahil Antalya Yaşam Parkı’ndaki halk yürüyüşü ve etkinliklerle sürecek. Mehterle, kılıç kalkanla, okçuluk gösterileriyle atamızı yad ederken hiç şüphesiz her yıl olduğu gibi SOLO Türk gösterisi göğsümüzü kabartacaktır. Ayrıca sevilen sanatçı Uğur Işılak’ın konseri de kutlamalara ayrı bir renk katacak. Fetih ruhunu aktarmak bizlerin; onu korumaksa gençlerin görevidir. Bu sebeple bu yıl çocuklarımıza Antalya’nın fethini anlatabilmek ve farkındalık oluşturabilmek için kısa bir fetih belgeseli hazırlandı. Bu gösterim Antalya merkez ve bütün ilçe okullarında 1-5 Mart haftasında öğrencilerimize izlettirilecek.” Turset Genel Müdürü Özgür Emeklioğlu da, kutlamalar kapsamında bu yıl 14'üncüsü düzenlenecek ve 3 gün sürecek Uluslararası Antalya Maratonu Fetih Koşusu'nda (Runatolia) halk koşusu, minik adımlar, yüksek topuk koşusu, maraton yarışı gibi etkinlikler yapılacağını söyledi.  Runotalia’nın Antalya’nın tanıtımına büyük katkı sağladığını, bu yılki organizasyona yaklaşık 11 bin sporcunun katılmasını beklediklerini hatırlattı.

Şehir arşivine kazandırılacak
Başkan Türel, bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Uluslararası Antalya Kongresi'ne yerli ve yabancı akademisyenlerin katılacağını söyledi. Türel, Akdeniz Üniversitesinin ev sahipliğinde yapılacak kongrenin ardından yayımlanacak bildirilerin, 'Antalya Kitabı' adı altında şehrin arşivine kazandırılacağını belirtti.

Esra ALTUNKESYORUMLAR

  • 0 Yorum