Reklam
Reklam

Sarı gerginlik

Duraklara sonradan eklenmeye çalışılan taksiler asıl hak sahiplerini mağdur ediyor iddiası

Sarı gerginlik

Duraklara sonradan eklenmeye çalışılan taksiler asıl hak sahiplerini mağdur ediyor iddiası

Sarı gerginlik
25 Aralık 2010 - 14:33

Büyükşehir ve Konyaaltı Belediyesi AK Parti'li Meclis Üyesi Yaşar Tabur, 'ޞu ana kadar özellikle rantiyeciler tarafından satın alınan ama çalıştırılmayan T plakalara yer bulmak için durakların birleştiriliyor kaygısı taksicileri sarmalamıştır' dedi.

Uyarıda bulundu
'Taksiciler tedirgin. Antalya'da taksi duraklarının birleştirilmesi ile ilgili yaşanan gelişmeler kaygı verici noktaya gelmektedir' diyen Konyaaltı ve Büyükşehir Belediyesi AK Parti'li Meclis Üyesi Yaşar Tabur, UKOME, Büyükşehir Belediye, ޞoförler ve Otomobilciler Odası'nı uyardı. Tabur, 'ޞu ana kadar taksici esnafının bizlere ulaştırdığı şikayetleri saklı tutmak kaydıyla gelişmelerin takipçisi olacağım. Antalya'da keyfi ve gizli uygulamaların her daim gün yüzüne çıkacağı noktasında en küçük bir kuşku taşımıyorum' diyerek konunun takipçisi olduğunu vurguladı.

Asıl hak sahipleri mağdur
Konyaaltı ve Büyükşehir Belediyesi AK Parti'li Meclis Üyesi Yaşar Tabur, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Bugüne kadar UKOME kararları çerçevesinde Antalya'da taksi duraklarının birleştirilmesi konusu doğru bir planlama olmakla birlikte, pratikte hak mağduriyetini doğurmaktadır. Onlarca yıl durakları ile bütünleşmiş taksici esnafı bu birleşmeden avantajlı çıkacağı umudunu taşırken, görülüyor ki bazı uygulamalar bu umudu tüketmiştir. Duraklara sonradan eklenmeye çalışılan taksiler asıl hak sahiplerini mağdur etmektedir. UKOME, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya ޞoförler Odası yetkilileri konuya yeteri hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.

Kıyak iddiası
Bildiğiniz gibi 'T' plakalar tahditli plakalardır. Antalya'da 5 bin civarında tahditli plaka bulunmaktadır. 1000 civarında plaka da çalışmamaktadır. ޞu ana kadar özellikle rantiyeciler tarafından satın alınan ama çalıştırılmayan T plakalara yer bulmak için durakların birleştiriliyor kaygısı taksicileri sarmalamıştır. Burada yapılması gereken, önemli ve doğru uygulamaya halel getirecek davranış ve tutumlardan kaçınmaktır. Taksici esnafını mağdur ederek yeni bir uygulama yapmaya çalışmak kaçınılmaz başka sonuçları doğurur. Bu konunun sonuçlarına hem Büyükşehir belediyesi, hem UKOME ve hem de ޞoförler ve Otomobilciler Odası katlanmak zorunda kalabilir.

Oda, dikkate alsın
Meslek birlikleri aynı mesleği yapan kişilerin hakkı ve hukukunu korumak üzere kurulmuştur. Bu anlamda en başta uygulamanın yol göstericisi olarak gördüğüm ޞoförler ve Otomobilciler Odası'nın konuyla ilgili hassasiyetleri dikkate alacağını düşünüyorum. Büyükşehir Belediyesi'nin de bu konuda hiçbir taksici esnafının onca emeğini göz ardı etmeden uygulamada taraf olacağına inanıyorum. ޞu ana kadar taksici esnafının bizlere ulaştırdığı şikayetleri saklı tutmak kaydıyla gelişmelerin takipçisi olacağım. Antalya'da keyfi ve gizli uygulamaların her daim gün yüzüne çıkacağı noktasında en küçük bir kuşku taşımıyorum.'

ޞükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum