Reklam
Reklam

ޞeriat ülkesinde kadın olmak

ޞeriat ülkesinde kadın olmak

ޞeriat ülkesinde kadın olmak
25 Aralık 2010 - 14:42

Demre'de yaşayan emekli öğretmen Zekiye Yüksel, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki Türk okulunda öğretmenlik yaptığı sırada yaşadıklarını ve gözlemlerini 'ޞeriat Ülkesinde Kadın Olmak/Bir Öğretmenin Suudi Arabistan Günlükleri' isimli kitabında topladı

Kadınların yaşam koşulları
Konyaaltı Belediyesince geçen hafta düzenlenen 1. Konyaaltı Kitap Fuarı'nda ilk kez okuyucuyla buluşan kitapta, Zekiye Yüksel'in, Suudi Arabistan'da görev yaptığı 4 yıl boyunca, bu ülkedeki kadınların yaşam koşullarına ilişkin gözlemleri anlatılıyor.

Demre'de 1960 yılında doğan ve Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olan Zekiye Yüksel, Milli Eğitim Bakanlığının açtığı, yurt dışında görev yapacak öğretmenleri seçme sınavını kazanarak, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki T.C Uluslararası Türk Okulunda Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak 2002-2006 yıllarında görev yaptı. Yüksel, bu okulda, Türkiye'nin Riyad Büyükelçiliğinde görevli diplomatlarla bu ülkede yaşayan Türklerin çocuklarına eğitim verdi.

Cumhuriyet değerleri
Zekiye Yüksel, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir kadın olarak şeriatla yönetilen bir ülkede yaşadıklarını günlükler tutarak kitap haline getirdiğini belirtti. 258 sayfalık kitapta, şeriat ülkesinde kadının yaşadığı güçlükleri anlattığını ifade eden Yüksel, şunları söyledi:
''Öğrencilerimle zaman zaman Cumhuriyet'in erdemlerini konuşurken, benden Suudi Arabistan'daki 'şeriat yönetimi' gerçeğini Türk insanı ile Türk kadını ile mutlaka paylaşmam gerektiğini istediler. Kadının kurtuluşunu ve mutluluğunu şeriat yönetiminde gören zihniyete karşı, şeriatla yönetilen Suudi Arabistan gerçeğiyle öncelikle Türk kadınının yüzleşmesini istedim. Cumhuriyet değerlerinin Türk kadınları için ne kadar önemli olduğunu Suudi Arabistan'da yaşayınca daha iyi öğrendim''

YORUMLAR

  • 0 Yorum