Reklam
Reklam

SERVİSÇİLERİN ‘protokol’ isyanı

Servisçiler Odası Başkanı Şahin, her yıl uygulanan ‘Okul Servis Araçlarının İşleyişine İlişkin Usul ve Esaslar’ı belirleyen protokolün bu yıl uygulanmaması nedeniyle kaos yaşandığını söyledi

SERVİSÇİLERİN ‘protokol’ isyanı

Servisçiler Odası Başkanı Şahin, her yıl uygulanan ‘Okul Servis Araçlarının İşleyişine İlişkin Usul ve Esaslar’ı belirleyen protokolün bu yıl uygulanmaması nedeniyle kaos yaşandığını söyledi

SERVİSÇİLERİN ‘protokol’ isyanı
04 Eylül 2019 - 21:00

Antalya Servisçiler Odası Başkanı Süleyman Şahin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Okul Servis Araçlarının İşleyişine İlişkin Usul ve Esaslar’ı belirleyen protokole  uymadığını ve protokol metnine ambargo uygulandığını öne sürdü. “Kaos içindeyiz. Yoksa Milli Eğitim Müdürlüğü’ne birileri baskı mı yapıyor?” diyerek tepkilerini dile getiren Şahin, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun ivedilikle seslerini duymasını ve protokolün uygulanmasını istedi.
 
Sorunları Manşet’e anlattı
Servisçi esnafının yaşadığı sorunları Akdeniz Manşet’e anlatan Başkan Şahin, “Türkiye genelinde Antalya’mızda araçlarımız ve şoförlerimizle örnek bir odayız. Oda olarak 15 yıldır uygulanan ‘Okul Servis Araçlarının İşleyişine İlişkin Usul ve Esaslar’ı belirleyen protokolümüz var. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun esnafla yapmış olduğu toplantıda, ‘Valilikle yapmış olduğunuz protokolünüz devam edecek’ yönünde verdiği söze rağmen neden protokol yapılmıyor merak içindeyiz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü adeta ambargo uyguluyor” iddiasında bulundu.
 
‘Sağlıklı kontrol için şart’
Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan’la meseleyi konuştuğunu ve Arslan’ın, “Bu sene servis yönetmeliğini uygulayacağız” dediğini belirten Şahin şöyle devam etti: “Servis yönetmeliği zaten uygulanıyor. Bizim üyelerimiz okul aile birliği ve okul müdürleriyle birebir sözleşme yapıyor. Oda olarak biz, hangi şoför hangi okula gitti, hangi okulda sıkıntı var, kim kaç öğrenci taşıyor, araç temiz mi, tur levhası var mı gibi denetim ve kontrolleri yapıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü bu protokole uysa biz oda olarak daha iyi kontrol sağlayabiliriz.”
 
Okullara yazı gönderilmiş
“Ancak nedense bu yıl Milli Eğitim Müdürlülüğü bu protokolü uygulamıyor. Okullara ‘Protokole değil, servis yönetmeliğine uyun’ yazısı gönderilmiş. Servis şoförlerimizden duyuyoruz. Biz servis yönetmeliğine uyulmasın demiyoruz ki. Biz burada oto kontrol yani tabiri caizse köprü vazifesi görüyoruz. Bizim kimseyle şahsi meselemiz yok. Değerli büyüklerimiz olan Sayın Valimiz ve Milli Eğitim Müdürümüzden aldığımız talimatları üyelerimize aktarıyoruz ve disiplini sağlıyoruz. Antalya’da diğer illerde yaşanılan sıkıntı, problem yok. Bunun nedeni bugüne kadar hep protokol çerçevesinde hizmet vermemizdir.”
 
‘Şu anda kaos içindeyiz’
“Acil bir şekilde protokole uyulması lazım. Sayın Valimiz Münir Karaloğlu’nun sesimizi duymasını istiyoruz. İl Milli Eğitim Müdürümüzden randevu talebimiz oldu. Bir an önce kendisiyle buluşup konuyu görüşmek istiyoruz. Antalya’da 1500 servis aracımız, 1800 şoförümüz var. Protokol olmadığı zaman çok sıkıntılar yaşanacaktır. Hangi servisçi nereye gitti, şoför araçta uyudu mu? Nasıl tespit edeceğiz. Yoksa Milli Eğitim Müdürlüğü’ne birileri baskı mı yapıyor protokol uygulanmasın diye? Bu Süleyman Şahin’in şahsi meselesi değil. Allah rızası için protokole uyun. Kimse bu vebali kaldıramaz. Sayın büyüklerimizi bazı şahıslar şahsi çıkarları için yanlış yönlendiriyor. Seçimler bittikten sora siyasilerimizin çoğu telefonlarına bakmıyor. Ben her partiye eşit mesafedeyim. Odamızda ise her partiden arkadaşımız var. Herkes ekmeğinin peşinde. Şu anda kaos içindeyiz.”
 
‘Haksız kazancı bitirdik’
Şahin, Antalya’da velilerden servis ücreti adı altında yüksek meblağlar toplayarak haksız kazanç elde eden bazı özel okullara engel olunduğunu da anlattı. Son yapılan UKOME toplantısında devlet ve özel okullar için 2 ayrı fiyat tarifesi kararı alındığını vurgulayan Şahin, “Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) ağustos ayında toplanan genel kurulunda alınan karara göre, Antalya sınırları içinde bulunan bütün devlet okulları ve özel okullarda uygulanan servis hizmetleri için 2 ayrı tarife ile sabit fiyatlar belirlenmiş oldu. Bu sayede rantın ve haksız kazancın önüne geçilmiş oldu. Eğitim bilinciyle değil rant amacıyla hizmet veren bazı özel okullar ‘servis ücreti’ diyerek velilerden akılalmaz ücretler talep ediyorlardı. Bu kararla birlikte veliler üzerinden haksız şekilde para kazanan kolejlere ‘dur’ denilmiş oldu” diye konuştu.

Yeni tarife fiyatları
Yeni eğitim döneminde resmi okulların servis ücretleri, 0-3 kilometre arasında yıllık 1665 lira, aylık 185 lira, 3-6 km’de yıllık 1710 lira, aylık 190 lira, 6-10 km’de yıllık 1890 lira, aylık 210 lira, 10-15 km aralığında ise yıllık 1935 lira ve aylık 215 lira olacak. Aynı dönemde uygulanmak üzere özel okul servis ücretleride, 0-3 km’de yıllık 2 bin 115 lira, aylık 235 lira, 3-6 km’de yıllık 2 bin 160 lira, aylık 240 lira, 6-10 km’de yıllık 2 bin 340 lira, aylık 260 lira, 10-15 km’de de yıllık 2 bin 430 lira ve aylık 270 lira olarak kurala bağlandı.

Esra ALTUNKES
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum