Reklam
Reklam

SEVGİMİZ, 365 GÜN ENGEL TANIMIYOR

Kepez’den Türkiye’ye örnek bir proje daha

SEVGİMİZ, 365 GÜN ENGEL TANIMIYOR

Kepez’den Türkiye’ye örnek bir proje daha

SEVGİMİZ, 365 GÜN ENGEL TANIMIYOR
03 Aralık 2019 - 18:00

Kepez Belediyesi’nin ‘Bir İş Bir Aileyi Kurtarır’ adlı projesinin tanıtımı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde yapıldı. Başkan Tütüncü, “Bizim için 3 Aralık, Engelliler Günü değil. Biz, 365 günün her gününde sevgimizin engel tanımadığını ifade ediyoruz” dedi
 
Kepez Belediyesi’nin engelli bireylere iş istihdamı sağlamayı amaçlayan 'Bir İş Bir Aileyi Kurtarır' adlı proje tanıtımı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde yapıldı. Kepez Belediyesi, İŞKUR ve Türkiye Beyaz Ay Derneği ve Engelliler Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilecek proje kapsamında ilk olarak 50 engelli bireyin istihdamı sağlanacak. Projenin tanıtım toplantısı, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün ev sahipliğinde belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya projelerin paydaşları İŞKUR Antalya İl Müdürü Veli Tekkanat, Türkiye Beyaz Ay Derneği Antalya Şube Başkanı Ayşe Güliz Yılman, Engelli Eğitim Kültür Sağlık Vakfı Antalya Şube Başkanı Gülcan Ay ile AK Parti Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Tülay Beşkonak Özçay, meclis üyeleri, muhtarlar, engelli bireyler ile aileleri katıldı. Başkan Tütüncü,  belediyenin bahçesinde, katılımcılarla ‘engeliz bir dünya’ sloganıyla gökyüzüne mavi balon bıraktı.
 
Özel bireyler sosyal hayatın içinde
“Bizim için 3 Aralık, Engelliler Günü değil. Biz, 365 günün 365 gününde sevgimizin engel tanımadığını ifade ediyoruz. Bunun gereğini de bu ve benzer projelerle ortaya koyuyoruz” diyen Tüünücü, 2009 yılında ‘Engeliniz Engelimizdir’ projesini başlattıklarını, 2019’da ise Engelliler Koordinasyon Merkezi’ni kurdukların hatırlattı. Tütüncü, “Engeliniz Engelimizdir projemizle 10 yıldır engelli kardeşlerimizin sosyal hayata katılmaları konusunda azami dikkati gösteriyoruz. Sadece engelli bireylerin değil, onların ailelerinin de hayata daha aktif bir şekilde katılmalarını sonuçlayan programlar yapıyoruz. Takvimler 2019’u gösterdiğinde yeni bir adım attık. Bütün engellilere yönelik çalışmalarımızı tek çatı altında topladığımız bir engelli koordinasyon merkezi kurduk. Bu merkezimiz 2019 yılının başından beri yaptığı çalışmalarla engellilere ve ailelerine sosyal ortamlar hazırladı. Engelli Koordinasyon Merkezimiz, derneklerimizle yeni hayaller kurmaya, o kurulan hayalleri hedeflere dönüştürmeye, hedefleri de bir bir gerçekleştirmeye devam edecek” dedi.
 
Bir İş Bir Aileyi Kurtarır
Projenin paydaşlarına teşekkür eden Başkan Tütüncü, ‘Bir İş Bir Aileyi Kurtarır’ projesi kapsamında ilk olarak 50 engelli bireyin iş istihdamının sağlanacağını belirterek, “Bu birinci hedefimiz. Daha sonra bir başka 50 kişiye daha iş bulacağız. Bu böyle devam edecek. Böylelikle mutlu olan engelli bireylerin sayısını artırmak için elimizden geleni yapacağız. Belediyemizin kariyer ofisi, istihdamını sağlayacağımız engelli kardeşlerimize bir ay boyunca personel eğitimi de verecek” dedi. Kepez’in bir aile olduğunun altını çizen Başkan Tütüncü, “Ailenin fertlerinden birisi mutsuz oyduğunda ailenin bütün fertleri ondan müteessir olur. Olumsuzluğu ortadan kaldırmak için birbirlerine sımsıkı sarılan aileler, daha da bir kenetlenirler ve problemleri aşmak için var güçleriyle çalışırlar. Madem Kepez kocaman bir aile o zaman yapmamız gereken şey belli. Sosyal hayatın değişik kesitlerinde karşılaştığımız sorunları birlikte ve beraber göğüsleyeceğiz. Güçlerimizi birleştireceğiz ve güçlerimizi birleştirmek suretiyle de problemlerin çözülmesi konusunda güzellikler meydana getireceğiz” diye konuştu.
 
İstihdama önemli katkı
Engelli Eğitim Kültür Sağlık Vakfı Antalya Şubesi Başkanı Gülcan Ay, projede bulunmaktan dolayı mutlu olduğuna dikkat çekerek, “2014 yılından bu yana engelli istihdamı dedik. Faaliyetler yürüttük. İvme kazandığımız dönemse engelli koordinasyon merkezinin Kepez Belediyesi tarafından açılmasıdır. Şimdi de engelli breylerimizin istihdamına katkı sağlayalım dedik. Türkiye Beyaz Ay Derneği ve Engelli Vakfı Antalya Şubesi ile beraber Kepez Belediyemizin ve İş-Kur İl Müdürlüğümüzün himayesinde yürüteceğiz. Katkı sağlayanlara teşekkür ediyoruz” dedi. Türkiye Beyaz Ay Derneği Şube Başkanı Ayşe Güliz Yılman, projemin önemine değinerek, “Bu yola çıkarken tek başımıza çıkmadık Engeliniz engelimizdir diyerek çıktık. Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü, daire müdürlerimiz, belediye başkan yardımcılarımız her zaman bize ümit ışığı verdiler,destek oldular. Kendilerinden Allah Razı olsun. Engellilerimize ışık olmak için diyorum ki birlikte bir aileyi de sizler kurtarın. Çevrenizde engelli kardeşlerimiz varsa o engeli kardeşlerimizi bize ulaştırın. Bu projenin sadece burada kalacağına inanmıyorum. İçinizde bir sürü iş yeri olan arkadaşlarımız var. Hepimiz birer engelli olabiliriz” diye konuştu.  
 
Kurumlar güçlerini birleştirdi
İş-Kur İl Müdürü Veli Tekkanat, çalışma ve iş kurumu olarak istihdamın korunması ve artırılmasının önemine değinerek, “İşsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına yardımcı olmak, iş gücü programları, girişimcilik eğitim programları, toplum yararına programlar ve tasarlanacak olan kurs program ve faaliyetler gerçekleştirmekteyiz. Antalya İl Müdürlüğü olarak dezavantajlı grupta yer alan engellilerin sosyal hayata kazandırılması, işe yerleştirilmesi, iş sahibi yapılması, mesleki beceri kazandırılması konularında çalışmalarımızı titizlikle sürdürmekteyiz. 2019 yılı Ekim ayı itibariyle 3 bin 649 engelli vatandaşımız işe yerleştirilmiştir. 2014 yılından beri verdiğimiz hibe desteği ile işini kuran 6 engellimizin projesi tamamlanmış, 6 proje ise halen devam etmektedir. Son onaylanan projeden ise 2 vatandaşımız ise kurumumuza davet edilmiştir. Yıl içerisinde 11 kişilik bir grup meslek eğitim kursumuz açılmış ve başarı ile devam etmektedir. Bu anlamlı günde de güzel projelerden birini başlatmış olmanın sevincini yaşıyoruz. İşe ve iş yerine uyum projesi kapsamında yüzde 35 istihdam taahhüdlü 120 engelli vatandaşımızın yararlanacağı bu programın çok faydalı olacağına inanıyorum. Ayrıca kurumumuzun hibe başvuruları içinse son başvuru tarihi 18 Aralık’tır. Bu konuda kurumumuzdan detaylı bilgi alabilir vatandaş. Katkı sağlayan, destek verenlere teşekkür ediyoruz” dedi.
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum