Reklam
Reklam

SGK'ya hukuk dersi

Yatarak tedavi gören, ayağı kesilme ve hayatını kaybetme tehlikesi bulunan hastaya ambulans vermediler.

SGK'ya hukuk dersi

Yatarak tedavi gören, ayağı kesilme ve hayatını kaybetme tehlikesi bulunan hastaya ambulans vermediler.

SGK'ya hukuk dersi
17 Aralık 2010 - 23:43

Ayağı kesilme tehlikesi bulunan, tedavisi için ambulans isteyen hastaya SGK 'sana ambulans yok, yürü' dedi. Kendi imkanlarıyla tedaviye giden hasta mahkeme durumu insan haklarına aykırı, bulunca 20 bin liralık ambulans nakil ücretini ödemeyen SGK'ya açtığı davayı kazandı

Durumu acil ve hayati tehlike arz eden Kütahyalı hasta, Büyükşehir Belediye sınırlarında olduğu gerekçesiyle 20 bin liralık 'ambulans nakil ücretini' ödemeyen SGK'ya dava açtı. Mahkeme, durumu insan haklarına aykırı buldu ve ambulans ücretinin ödenmesine karar verdi. Kütahya'da yaşayan memur emeklisi 77 yaşındaki Mehmet Taşkın, 2009 yılında diyabetik ayak tanısıyla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Ayağında yaralar oluşan Taşkın, genel cerrahi bölümünde diyabetik ayak hastalığı tanısı ile tedavi altına alındı. Hastane de yatarak tedavi görmeye başladı. Sağ ayağın hastalık nedeniyle kesilme tehlikesi bulunduğunu belirten doktorlar heyet raporuyla, ayağın kurtulabilmesi için yüksek konsantrasyonda oksijen tedavisine gerek olduğundan ve hastanede ilgili ünite bulunmadığı için hastanın günlük olarak gitmesi gerektiği özel bir merkeze yönlendirilmesine, hastanın durumunun acil olduğuna, hayati tehlikesi bulunduğuna, tedavinin günlük olarak yapılacağı için ambulansla gidip gelmesi gerektiğine karar verdi. Ayağının kurtulabilmesi için her gün hastane dışındaki Hiperox isimli özel sağlık merkezine gitmek zorunda olan Mehmet Taşkın, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü'ne ambulans için başvurdu. Ancak Sağlık Bakanlığı'na bağlı ambulansların bu tür nakiller için kullanılamayacağı cevabını aldı. Taşkın'ın özel ambulans talebi de 'Belediye sınırları içinde özel ambulansla nakil ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmaz' denilerek reddedildi.

Ayağının kesilme tehlikesi vardı
Üç ay boyunca haftanın 6 günü sağlık merkezine giden Taşkın ambulans için yaklaşık 20 bin lira ödedi. Ayağı kesilme ve hayatını kaybetme tehlikesi olduğuna dair heyet raporu bulunmasına rağmen ambulans ücreti karşılanmayan Mehmet Taşkın, Eskişehir İş Mahkemesi'ne dava açtı. Davacının durumunun acil ve hayati tehlike arz ettiğini belirten mahkeme, 2009/1874 esas numaralı, 2010/898 karar numaralı davanın 21 Eylül 2010 günü yapılan son duruşmasında Taşkın'ı haklı buldu ve yaklaşık 20 bin liralık ambulans ücretinin SGK tarafından ödenmesine karar verdi. Kararda 'Acil ve hayati tehlikesi bulunan hastanın kendi imkanlarıyla anılan dış bir merkeze gelip gitmesi beklenemez' denerek 'Ambulans ücretinin karşılanmaması, insan hakları evrensel bildirisine aykırılık oluşturur' denildi. Kararın emsal teşkil edeceğini belirten Taşkın'ın avukatı Yusuf Yıldırım, 'Mahkeme, ambulans ücretinin karşılanmamasının, devletin insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışması işleviyle bağdaştırılamayacağı kanaatini getirdi. Yol giderlerinin ödenmesine ve aksine olan kurum kararının iptaline karar verdi. Bu karar emsal teşkil eder' dedi.

ޞükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum