Reklam
Reklam

ޞikayet yoksa önlem de yok!

Dünya İnsan Hakları Günü kutlamalarında konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, kadına şiddetin yazılı şikayete dönüşmediği için önlem alınamadığını ifade etti.

ޞikayet yoksa önlem de yok!

Dünya İnsan Hakları Günü kutlamalarında konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, kadına şiddetin yazılı şikayete dönüşmediği için önlem alınamadığını ifade etti.

ޞikayet yoksa önlem de yok!
11 Aralık 2010 - 15:58

Dünya İnsan Hakları Günü kutlamalarında konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, kadına şiddetin yazılı şikayete dönüşmediği için önlem alınamadığını ifade etti

Toplantıda konuşan Vali Seyman, 10 Aralık'ın 1948'den bu yana Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlandığını söyledi. Antalya'da 2002 yılından bu yana insan hakları kuruluna bin 202 telefon, mektup, dilek ve elektronik posta yoluyla bin 202 müracaat yapıldığı ifade eden Seyman, 2010'da bu rakamın 59 olarak gerçekleştiğini söyledi. Seyman, İl İnsan Hakları Kurulu'na yapılan şikayet konuları arasında kötü muamele yasağına ilişkin konuların az olmasına rağmen, gerçeğin daha farklı olduğunu belirtti. Seyman, ayrıca kadın ve çocuklara yönelik şiddet ile cinsel istismar vakalarının sayısının fazla olmasına rağmen bunun yazıl şikayete dönüşmemesi yüzünden devletin tedbir alamadığını bildirdi.

Toplumsal ayıp
Seyman, kadın ve çocuklara yönelik şiddet ile cinsel istismarın devletin önüne gelmediğini hatırlatarak, Büyük toplumsal ayıp ve insan suçu maalesef artarak devam ediyor olsa da kadına yönelik şiddet, kadınların cinsel anlamda istismarı, çocuklara yönelik şiddet ve istismar olayları bir şikayet olarak kolay kolay kamunun, devletin önüne gelmiyor. Bunlar sayı olarak İl İnsan Hakları Kurulu'na şikayet anlamında yok denecek kadar az. Kadına yönelik şiddet, çocuklara yönelik şiddet, kadınların istismarı vakalarının valiliğimize vakaları anlamında değerlendirilirse gerçekten çok' dedi. Seyman Antalya'daki 30 yatak kapasiteli kadın sığınma evine 2011'in başında ikincisinin ekleneceğini söyledi. İkinci kadın sığınma evinin 40 yatak kapasitesine sahip olacağı bilgisini paylaşan Seyman, bir belediye tarafından finanse edilecek 30 yatak kapasiteli üçüncü bir kadın sığınma evinin de aynı yıl hizmete gireceğini ifade etti.

Esra ALTUNKES

YORUMLAR

  • 0 Yorum