Reklam
Reklam

Sobacılar çarşısı çözüm bekliyor

Antalya'da el emeğinin alın teri ile birleşip, sanata dönüştüğü Sobacılar Çarşısı esnafı sorunlarla boğuşuyor.

Sobacılar çarşısı çözüm bekliyor

Antalya'da el emeğinin alın teri ile birleşip, sanata dönüştüğü Sobacılar Çarşısı esnafı sorunlarla boğuşuyor.

Sobacılar çarşısı çözüm bekliyor
11 Aralık 2010 - 14:48

Antalya'da el emeğinin alın teri ile birleşip, sanata dönüştüğü Sobacılar Çarşısı esnafı sorunlarla boğuşuyor. Bir çok esnaf işyerini kapatmanın eşiğinde

Sorunları dinledi
AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, tarihi Sobacılar Çarşısı'ndaki esnaf ve sanatkarları ziyaret etti. Sobacılar Çarşısı esnafının sorunlarını dinleyen Başkan Sevimçok, çözümü konusunda her türlü girişimde bulunacaklarını belirtti. Sevimçok, Sobacılar Çarşısı'nın hareketlenmesi gerektiğini belirterek, 'Buranın canlanması gerekir. Turistlerin, Antalya halkının buraya girmesi gerekir. ޞuan bu çarşı kimsenin uğramadığı bir yer durumunda' dedi. Sobacılar Çarşısı esnafı en büyük sorunlarının kiraların çok yüksek olmasını gösterdi. Hırsızlık ve işyerlerindeki yapısal sorunundan da bahseden çarşı esnafı, Başkan Abdullah Sevimçok'tan destek istedi.

Hırsızlık arttı
İşyerlerinin önündeki bakırlara kadar hırsızların çaldığını belirten AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, 'Çarşıda hareket olmadığı, güvenlik sağlanamadığı için hırsızlık olayları esnafı canından bezdirmiş' dedi. Çarşıdaki işyerlerinin en büyük sıkıntılarının 150 liradan, 750 liraya çıkan dükkan kiraları olduğunu ifade eden Başkan Abdullah Sevimçok, 'Öğrendiğimiz kadarı ile Sobacılar Çarşısı'nın yapım maliyeti esnaftan kira olarak tahsil ediliyor. Bunun için de kiralar 750 liraya yükselmiş. Buradaki sanatkarlar, bir mesleği icra ediyorlar. Mesleklerinin bitmemesi için çaba harcıyorlar. Amaçları para kazanmak değil, mesleklerini gelecek nesillere aktararak, bir kültürü yaşatmak. Bu kadar yüksek kirayı, bu sanatkarların karşılaması imkansız' dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum