Reklam
Reklam

Sokakta vahşet

Zehirlendiği fark edilemeyen sahipsiz hayvanlar öldü .

Sokakta vahşet

Zehirlendiği fark edilemeyen sahipsiz hayvanlar öldü .

Sokakta vahşet
09 Aralık 2010 - 22:57

Kaleiçi ile Konyaaltı'ndaki Gürsu mahallesinde çok sayıda sahipsiz hayvan ile sahiplerinin sokakta gezdirdiği bazı hayvanlar zehirlenme belirtileri gösterdi. Zehirlendiği fark edilemeyen sahipsiz hayvanlar öldü .

Tehditler gerçek oldu
Kaleiçi nde hemen her ev ve işyerinin önünde bulunan ve bakılıp beslenen sahipsiz hayvanlardan rahatsız olan bazı kişilerin kendilerini o hayvanları öldürmekle tehdit ettiğini öne süren Özsevinç, Sonunda tehditler gerçek oldu. Durumunu erken fark edip veterinere yetiştirdiklerimiz kurtuldu. Geç farkına vardıklarımız öldü. Onların ölümlerini çaresizce seyretmek bizi perişan etti. Günlerdir yükselen tansiyonumu düşüremiyorum dedi. Sadece kısa sürelerle bahçeye çıkan, evinde baktığı Tekirik adlı kediyi de kurtaramadıklarını belirten Özsevinç, bu kedinin kardeşi Tekir in ise iki gün boyunca veteriner kliniğinde tedavi gördükten sonra hayata döndüğünü kaydetti.

Tarım ilacı zehirlenmesi belirtileri var
Kaleiçi nden getirilen zehirlenmiş hayvanları tedavi eden veteriner hekim Hüseyin Akyüz ise şunları söyledi: Tarım ilacı zehirlenmesi belirtilerine benziyor. Hayvanlar önce durgunlaşıyor. Yemeyi kesiyor, ardından da kan kusma başlıyor. Belirtilerin başlamasından sonra ilk altı saatte getirilen hayvanlar tedaviye cevap veriyor. Bu süre geçtikten sonra kurtarmak mümkün olmuyor. Hayvanların hangi madde ile zehirlendiğini anlamak için ölen hayvanlardan numune alıp incelenmek üzere Ankara daki Hıfzıssıhha Enstitüsü ne göndermek gerekiyor.

Kediler öldü
Türkiye Hayvanları Koruma Derneği Antalya ޞubesi Başkanı Sevda Kıraç ise hayvanseverleri bu denli üzen olayın takipçisi olacaklarını belirterek, Yetkili mercilerin harekete geçmesini istiyoruz. Bu zehirlenmeler insan eliyle oluyorsa failin yakalanmasını ve Hayvan Hakları Kanunu uyarınca cezalandırılmasını talep ediyoruz diye konuştu. Konyaaltı nın Gürsu mahallesinde de benzeri olayların meydana geldiğine dikkati çeken Konyaaltı Dostları Derneği Başkanı Nilsu Güleç de, iki sahipli köpek ile 8 kedinin zehirlendiğini, köpeklerden biri ile kedilerin tümünün öldüğünü bildirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum