Reklam
Reklam

Sözünü tut Hoca

Beldibi-Kundu arasındaki otobüs, sabah ve akşam olmak üzere günde sadece 'birer' kez çalışıyor

Sözünü tut Hoca

Beldibi-Kundu arasındaki otobüs, sabah ve akşam olmak üzere günde sadece 'birer' kez çalışıyor

Sözünü tut Hoca
18 Aralık 2010 - 14:12

Ulaşımcı, Büyükşehir'e kızgın! Belediyenin 40 yeni otobüsünün vaat edilen Beldibi, Kundu, Döşemealtı, Pınarlı ve Aksu hatlarında çalışmayıp merkezde çalıştırıldığını, hatlar kısalacakken uzatıldığını, her durakta durmayacakken otobüslerin durak harici bile durduğunu iddia ediyor

Esnaf perişan oldu iddiası
Büyükşehir Belediyesi'nin kendi firmasıyla çalıştırdığı 40 yeni otobüs hizmete girdi. Otobüslerin, UKOME kararındaki güzergahlar ile halka vaat edilen hatlarda çalışmadığı, hatların kısalması gerekirken uzatıldığı, her durakta durmaması gerekirken durak harici bile durduğu, kent merkezine girmeyeceği söylenen otobüslerin kentin göbeğinde çalıştığı, bu otobüslerin hatlarının minibüsçüleri koruduğu, minibüsçülerin hatlarına girmediği öne sürülüyor. 40 yeni otobüs, vaat edilen Beldibi, Kundu, Döşemealtı, Pınarlı ve Aksu gibi hatlarda çalışmıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın ulaşım sektörünün temsilcileri otobüsçü ve minibüsçülere verdiği sözleri tutmadığı, otobüsçüye zarar vermeyeceği öne sürülen yeni araçların ulaşım esnafını perişan ettiği öne sürülüyor.

Beldibi-Kundu hattı iptal
UKOME kararına göre aslında ilk önce 3 hat belirlenmişti. İlk hat Beldibi-Sarısu-Altınkum-MigrosYeni Tıp-Yeni Otogar-Sakarya Bulvarı-Çevre Yolu ve buradan Havalanı'na ve Kundu'ya ulaşacak güzergahı kapsıyordu. İddiaya göre bu hat neredeyse tamamen iptal edildi. ޞu an Beldibi'ne ya da çevre yoluna bu otobüslerle ulaşım imkanı yok. Beldibi-Kundu arasında bir kırmızı otobüs çalışıyor ve bu otobüs sabah ve akşam sadece birer kez olmak üzere çalışıyor. Sabahın ilk ve akşamın son mesai saati dışında Beldibi ve Kundu'ya bu kırmızı otobüslerle gitmek mümkün değil.

Kentin içinden geçiyorlar
İptal edilen ilk hat yerine UKOME kararı olmadan Yeni Otogar-Migros Kavşağı-Eski adliye-Meltem-100.Yıl-Güllük-PTT-Kalekapısı-Balbey-Demirciler Çarşısı-Doğu Garajı-Cebesoy-Burhanettin Onat-Meydan-Aspendos Bulvarı-TEK Kavşağı üzerinden havalimanına ulaşım sağlayan hat devreye sokuldu. Bu hat ise kentin tam göbeğinden geçiyor. İkinci hat Sarısu-Migros-100.Yıl-Mevlana-Burhanettin Onat'tan Lara'ya ulaşıyor. Üçüncü hat, Meydan-Perge Bulvarı-Kırcami-Özgürlük Bulvarı üzerinden Örnekköy'e ulaşıyor. Dördüncü hat Kepez'in Varsak beldesi Alaçam-Konyaaltı'nın Uncalı bölgesi arasında, beşinci hat Kepez'in Mazıdağı bölgesi-Muratpaşa'nın Lara bölgesi arasında çalışıyor. Bu hatların tamamı kentin merkezinden geçiyor.

ޞükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum