Reklam
Reklam

Sporun 'Paşa'sı

Antalya'yı Avrupa'da temsil eden Muratpaşa'nın Başkanı İbrahim Akkaya, bu haftaki Kuru Fasulye Günü'nün konuğu oldu.

Sporun 'Paşa'sı

Antalya'yı Avrupa'da temsil eden Muratpaşa'nın Başkanı İbrahim Akkaya, bu haftaki Kuru Fasulye Günü'nün konuğu oldu.

Sporun 'Paşa'sı
11 Aralık 2010 - 12:17

10 branşta yaklaşık 4 bin lisanslı sporcusuyla, bir spor kulübünden çok bir sporcu ordusu görünümündeki Muratpaşa Belediyespor, Antalya'ya 3 spor tesisi daha kazandırmaya hazırlanıyor. Kulüp Başkanı İbrahim Akkaya, kulübünü, başarılarını ve hedeflerini anlattı.

Muratpaşa Belediyespor Kulübü Başkanı İbrahim Akkaya, önce Akdeniz Manşet'in meşhur kuru fasulyesinin tadına baktı, ardından Genel Yayın Müdürü Vedat Gürhan, Haber Müdürü ޞifa Çiçek ve Spor Müdürü Murat Özgen'in sorularını yanıtladı

Spor yaşamını nasıl başladı ve nasıl noktalandı?
Spora Eskişehir'de amatör futbol oynayarak başladım. Daha sonra da hakemliğe geçtim. 17 yıl boyunca da orta ve yan hakem olarak liglerde görev yaptım. Futbolun dışında basketbol, voleybol, hentbol ve atletizm hakemlikleri de yaptım. Atletizm branşında da uzun süre hakemlik yaptım ama hepsinden ağır basınca, futbol hakemliğine devam ettim. Hakemliği bıraktıktan sonra, Federasyon Gözlemciliği ve Bölge Hakem Kurulu Genel Sekreterliği ve Başkanlığı yaptım. Bizim zamanımızda 1-2 tane düdük hakemi vardı. Rahmetli Kazım Ünlüsoy, Akdeniz Bölge Temsilcisi olduğu süre içinde klasman hakem sayısını 17'ye çıkarmıştı. Bugün görev yapan Kuddusi Müftüoğlu ve Mustafa Kamil Abitoğlu'nda emeklerimiz oldu. ޞimdi onları izlerken, bazı maçlardaki yönetimlerini beğenmememe rağmen gurur duyuyorum.
Antalyaspor yönetiminde de bulundunuz. O nasıl gerçekleşti?
Bekir Kumbul döneminde, Belediye'de Başkan Danışmanı olarak görev yaparken iki dönem de kulüpte yöneticilik yapma fırsatım oldu. Antalyaspor'un maddi açıdan en zor, en çalkantılı döneminde görev yaptım.

Muratpaşa Belediyespor Başkanlığınız nasıl oldu?
Mart 2009 seçimlerinde Meclis Üyesi seçildikten hemen sonra kulüpte olağanüstü genel kurul yapıldı. Belediye Başkanımız Süleyman Evcilmen, meclis üyesi arkadaşlarımıza benim başkan olmamı önermiş. Bu şekilde çıktı. Biz de gururla kabul ettik. 2. dönem başkanlığım devam ediyor. Büyük bir zevkle de sürdürüyorum.

Kaç branşta faaliyetiniz var?
ޞu anda 10 branşta faaliyetlerimiz devam ediyor. Futbol, basketbol, hentbol, futsal, masa tenisi, tekvando, atletizm, jimnastik, bayan bisiklet ve yelken branşlarında sporcularımız var. Yakın zamanda Antalya'da büyük eksikliği hissedilen yüzme ve su topu branşlarını da faaliyete sokup, 11. branşta da gençlerimize hizmet vermeye başlayacağız.
Sık sık yüzme havuzu sözü duyuyoruz sizden ama bir türlü gerçekleşmedi. Ne zaman temeli atılıp faaliyete geçecek?
Antalya'nın en büyük ayıplarından biri olan yüzme havuzu açığını biz kapatacağız. Aslında terslikler olmasaydı şu anda bitmiş olacaktı. Yüzme havuzu için ayrılan alandaki maliklerden birisi bazı özel nedenlerle orayı terk etmekten vazgeçti. Önümüzdeki 1-2 ay içinde yeni bir bölgede yüzme havuzunun temeli atılacak. Yerini şu anda söyleyemiyoruz. Ayrıca, çok yakın gelecekte, arazisini bizim verdiğimiz, meclisten de geçen Zeytinköy'de 2 bin kişilik çok amaçlı bir spor salonu yapılacak. Arazi bizden, yapımı Türk Telekom'dan olacak. Adı da Türk Telekom Muratpaşa Spor Salonu olacak. Hemen hemen bütün salon sporlarının yapılabileceği bir salon olacak. Madem bunları söyledik, kimsenin bilmediği bir gelişmeyi de burada paylaşayım 4. stadımızın yapımına da yine önümüzdeki günlerde başlayıp Antalyalıların hizmetine sunacağız. Belediyelerin spor tesisi yapmak gibi bir yükümlülüğü yok ama sayın Süleyman Evcilmen'in özel ilgisi ve desteği nedeniyle özveriyle alt yapı ve tesislerin oluşmasında büyük katkı veriyor. 2013 yılına kadar 3 spor tesisini de devreye sokacağız.

Sesinizi de en çok bayanlar hentbol sporuyla duyuruyorsunuz
Hentbolun merkezi artık Antalya oldu. Muratpaşa Belediyesi de hentbola büyük destek veriyor ve yatırım yapıyor. A, genç ve yıldız milli takımlarında 11 sporcumuz devamlı olarak yer alıyor. Milli takımımız Portekiz'de dünya kupası elemelerinde 3'te 3 yaparak büyük bir başarıya imza atarken, bizim sporcularımızın da bu başarıda emeğinin olduğunu görmek bizi onurlandırdı. Belediye'nin olanakları ve tesisleri olmasa bunları başarmamız mümkün değil. Bizim geçen sene Avrupa Kupalarında ülkemizi temsil etme hedefimiz vardı, 4. olarak bunu başardık. Türkiye Kupasını hedeflemiştik ancak finalde rakibimize yenildik. Challenge Kupasındaki rakibimiz de belli oldu. 6 ve 13 ޞubat tarihlerinde Portekiz'in Juvelis takımı ile karşılaşacağız. Yaptığımız araştırmalara göre denk güçlerdeyiz. Son 16'dayız şu anda. Daha ileri gitmek istiyoruz.

Kadronuz yeterli mi? Yabancı oyuncularınızın katkısı nedir?
4 yabancımız var, 4'ü de milli takımlarında oynuyor. Yabancı oyuncu alırken çok seçici davrandık. Ancak hedefimiz her yıl yabancı oyuncu sayısını birer birer azaltarak 3-4 sene sonra tamamen yerli oyuncularla aynı başarıları kazanmak. Çünkü alttan büyük bir ordu geliyor. 2 hafta önce Ankara'da federasyonun mali genel kurulu vardı. Orada en çok ilgi gören kulüp bizim kulübümüzdü. Birol Ünsal gibi bu işin uzmanı bir antrenörümüz de var. Zaten kendisi aynı zamanda Milli Takım Baş Antrenörü. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Milli Piyango ve Üsküdar Belediyesi ile birlikte Muratpaşa Belediyesi şu anda bu sporda söz sahibi ancak gelecek 1-2 yıl içinde tamamını geride bırakacağız. Çünkü bizim alt yapımızı çok kuvvetli. Milli maçlar ve milli kampların da burada yapılıyor olması önemli. U19 Avrupa şampiyonası da burada yapılacak.

Plaj Dünya ޞampiyonası nasıl geçti?
Lara'da yapılan Dünya Plaj Hentbolu ޞampiyonası, şu ana kadar düzenlenenlerin içinde en iyisi olarak değerlendirildi. Tamamı yayınlanan ilk organizasyon oldu. Takımlar artık Antalya'ya gelip kamp yapmak istiyor. ޞu anda Lübnan, Katar, Irak milli takımlar burada. Biz şampiyonanın yapıldığı alanı su sporları merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. 365 gün spor yapılabilecek bir tesis yaratmak istiyoruz burada. Antalya'nın tanıtımına da katkıda bulunmak istiyoruz.

Erkek hentbol takımını neden kapattınız?
Erkekler 1. hentbol liginde çok olay oluyor. ޞu anda bir çocuk salonda bıçaklı saldırıdan cezaevinde. O dönemde arkadaşlarımızın bize ilettiği sorunlar vardı. Sporcuların olumsuz hareketler ve tavırlarda bulunduğu, kavgalar çıkarttığı bilgileri geldi. Erkek takımında her hafta ceza kuruluna sevk edilen oyuncular vardı. Seçim kampanyası sırasında sporcular başkan Evcilmen'in makamına geldi. Birisinin kolu, diğerinin bacağı alçıdaydı. Meğer kendilerini acındırmak için yapmışlar. Dışarı çıkınca onları sökmüşler. Bu nedenle ligin bitimini bile beklemeden, 1-2 maç kala şubeyi kapatma kararı aldık. Bu konuda en rahat eden federasyon oldu. Onlar da bıkmışlar. ޞimdi gidin bakın Akdeniz Üniversitesi bu ligde, neredeyse kan dökülecek. Bu spora yakışmayan bir lig oynanıyor.

Bir de söz sahibi olduğunuz jimnastik var. Bu nasıl gerçekleşti?
Jimnastikte Türkiye'nin en iyi salonuna sahibiz. Bu ölçülerde ve olanaklarda hiçbir yerde jimnastik sporcusuna imkan sağlayan kulüp yok. Federasyonun İstanbul'daki merkezinde bile bu tür bir jimnastik salonu yok. Milli takım da burada kamp yapar sürekli. Zlatka Staykova bu sporda dünya şampiyonu olmaya aday sporculardan biriyken, sakatlığı nedeniyle aktif spor yaşamına nokta koymuş, disiplinli, çalışkan ve başarılı bir antrenör. ޞu anda bir jimnastik ordusu var. Nevin Sevinç Deveci milli takıma direkt giden, olimpiyatları zorlayan bir isim, 1-2 sporcumuz daha var ciddi atılım gösteren. Bu sporda istediğiniz gibi uluslar arası organizasyonlara katılamıyorsunuz. Uluslar arası federasyonun sizi organizasyonlara davet etmesi gerekiyor. Bu bakımdan şampiyonalara bazen 2, bazen 3 sporcuyla katılıyoruz ve bu önemli bir aşama. Antalyalıların bu spora olan ilgisi de artıyor. Olimpiyatlarda 1 yada 2 sporcumuzun bizi temsil etmesi en büyük hedefimiz.

Yeni bir atılım da basketbolda gerçekleştiriyorsunuz. Bu kararı nasıl aldınız?
Antalya'nın çeşitli yerlerinde 300'e yakın basketbol alanı oluşturduk. Antalya'nın 2 takımı var ve ikisi de profesyonel. Bu nedenle Antalyalı gençler basketbol oynayamaz oldu. Bu konuda talep vardı. Minik ve yıldızlarda ikinci olup gençlerde Antalya şampiyonu olduk. Bir potansiyel olduğunu gördük. Ailelerin de inanılmaz bir ilgi ve sevgisi var. Potansiyeli değerlendirmek istiyoruz. Antalyalı gençler basketbol oynayamıyordu, bunu sağladık. 4 maçta 3 galibiyetimiz var. Katılmaya karar verdikten 3 gün sonra maça çıktık ve ilk maçımızı da bu nedenle kaybettik. İkinci yarıda o rakibimizi de yeneriz. Antalyalı çocukların yanı sıra Güray Kanan gibi bir ustanın da takımda olması büyük avantaj. Bir ağabey, baba gibi davranıyor ve çocukların gelişimine büyük faydası oluyor. Biz biliyoruz ki 1 yıl sonra bu lig de bize dar gelecek ve daha önemli başarılara imza atacağımızı düşünüyorum.

Büyükşehir ve Kepez gibi profesyonel ligde yer alma düşünceniz var mı?
Profesyonel olarak basketbolda ilerleyebilir miyiz, bunu önümüzdeki günler gösterecek. ޞimdiden bir şey söyleyemem. Bir şekilde kamuoyuyla sürekli ilişki içinde olmamız lazım. Siyasi anlamda da sporun yarattığı avantajlar vardır, bunu kimse inkar edemez. Kamuoyunda bu düşünce var ise ve sponsorlar da bulunup kaynak yaratılabilirsek, kamuoyu da zorlar ve yönlendirirse neden olmasın?
Kulübün temel amacı da zaten gençlere spor yaptırmak değil mi?
Gençleri kötü ortamlardan uzaklaştırmak bizim ilk hedefimiz. Belediyelerin görevi sadece yerel hizmetler yapmak değil, sosyal belediyecilik anlayışıyla da hareket etmek olmalı. Görüyorsunuz ki hızlı bir deformasyon var. Uyuşturucu, alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmaları için sporun en iyi araç olduğunu düşünüyoruz. 10 branşta 4 bin lisanslı sporcuya spor yaptırmanın gururunu yaşıyoruz. Bütün branşlarda tek tek inceleme fırsatı buldum, bizim formamız altında spor yapan gençlerimiz okullarında da çok başarılı. Spor yapan çocukların daha zeki ve dinamik olduğunun ispatıdır aynı zamanda bu.

4 bin sporcuya spor yaptırmak kolay değil. Gelir gider durumunuz nasıl?
Elbette 4 bin gencin spor yapmasını sağlamak zor ama kendi yağımızla kavrulmaya çalışıyoruz. Sabit gelir kaynağı olarak sponsorlar var. Hentbolda İddaa'ya giriyoruz. Üye aidatları var. Başka da dikili ağacımız yok. Tamamen sevgiyle gidiyor. Sıkıştığımızda dostlarımızın katkısı oluyor. ޞu anda borcumuz da yok
Futbolda geçen sene küme düştünüz ama bu sene iyi gidiyorsunuz.
Futbolda geçen sene süper amatördeydik, düştük. Öyle bir hale geldi ki, amatör sporlarda bile farklı düşünce ve uygulamalarla karşılaşabiliyorsunuz. Son 3-4 haftaya girerken hiç hoş olmayan davranış ve tekliflerle karşılaştık. Hocamızdan as oyuncuları oynatmamasını, tamamen genç oyuncularımızla mücadele etmesini istedik. Düşersek, kendi oyuncularımızla düşelim dedik. Bu sene yine kendi oyuncularımızla devam ediyoruz, 2'de 2 yaptık. İlk maçta Korkuteli'ni 2-0 yendik, ikinci maçta Büyükşehir'e çok ayıp oldu, 11-0 mağlup ettik. Gol yemeden yolumuza devam ediyoruz. Kendi oyuncularımızla ilerleyeceğiz. Hep kazanmak amaç değil. Sportmenliğin dışına çıkmadan yapacağız bu işi. Amatör sporda çirkin pazarlıkların içinde olunmasına hiçbir zaman izin vermeyeceğiz.

Diğer belediyelerle sportif anlamda bir yarış içine girmeyi düşünüyor musunuz?
Hiçbir branşta Antalya'nın diğer belediye takımlarıyla yarış halinde olmak istemiyoruz. Biz, Büyükşehir'in bütün maçlarını tam kadro halinde izliyor, destekliyoruz. Öyle bir düşüncemiz yok, katılmam da. Çok talep gelirse ikinci ligde oynarız. Rekabete girmeyiz belediyelerimizle. Biz sportmenliğin dışına çıkmayı asla düşünmüyoruz. Kendi kulvarımızda en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Muratpaşa ve Antalya'yı en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum