Reklam
Reklam

Tarihi eserler için imza kampanyası

ATAV’ın ‘Eserler ait olduğu yerde güzeldir’ projesinin tanıtımı, NBK Touristic rehberlerine yapıldı. Tanıtım doğrultusunda rehberler, projeyi turist kafilelerine aktaracak ve proje kapsamında başlatılan imza kampanyasına dikkat çekecek

Tarihi eserler için imza kampanyası

ATAV’ın ‘Eserler ait olduğu yerde güzeldir’ projesinin tanıtımı, NBK Touristic rehberlerine yapıldı. Tanıtım doğrultusunda rehberler, projeyi turist kafilelerine aktaracak ve proje kapsamında başlatılan imza kampanyasına dikkat çekecek

Tarihi eserler için imza kampanyası
05 Temmuz 2019 - 17:06

Antalya Tanıtım Vakfı'nın (ATAV) yurt dışına götürülen eserlerin iadesi için başlattığı 'Eserler ait olduğu yerde güzeldir' projesinin gelen ziyaretçilere tanıtımı için, turist rehberlerine proje anlatıldı. Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ne kurulan Nereidler Anıtı önünde yapılan programa, ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, ATAV Yönetim Kurulu Üyeleri Recep Yavuz, Murat Hatipoğlu, Alperen Erkazancı ve çok sayıda rehber katıldı. NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz koordinasyonunda düzenlenen programda, rehberlerden projeyi gelen turistlere aktarmaları ve kampanyaya destek vermeleri talep edildi.

Rehberler projeyi turistlere anlatacak

Recep Yavuz, ATAV'ın amacının tarihi değerlerin doğdukları topraklarda daha önemli olduğunu belirtmek ve izinsiz götürülen eserlerin tekrar Türkiye'ye gelmesini sağlamak olduğunu belirtti. Yavuz, şöyle devam etti: “Bununla ilgili bazı eleştiriler oluyor, 'Bırakın olduğu yerde dursun biz onu koruyamayız' gibi düşünceler öne sürülüyor. Teknoloji çağında koruyamayız düşüncesi çok yanlış. 4 sene önce, izinsiz götürülen eserlerin listesini çıkarmıştım. Örneğin, Amerika'da 16 tane yazılı Lidya mezarı, Almanya'da Zeus Sunağı, İngiltere'de Nereidler Anıtı, Danimarka'da sfenksler, Fransa'da İznik çinileri, İtalya'da Lidya yazıtı, Yunanistan'da Truva'daki birçok eserimiz, Hırvatistan'da 115 sikke, İskoçya'da altın çelengimiz, Portekiz, Ukrayna ve Gürcistan'da da çeşitli eserlerimiz var. Pes etmeyelim, sesimizi yükseltelim. Tur rehberlerimizin her birinden en az 100 turistten imza kampanyasına imza atmaları yönünde destek istiyorum."

Eserler Ait Olduğu Yerde Güzeldir

Yeliz Gül Ege ise bir yıl süren proje çalışması ve izin alma süreci sonunda, proje açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Başkan Gül Ege, “Eserler ait olduğu yerde güzeldir diyoruz, bu hangi ülkede çıktıysa orada kalsın ve orada sergilensin demektir. Herhangi bir diplomatik kriz istemiyoruz, suçlama da yapmıyoruz. Sadece diyoruz ki eserler ait olduğu topraklarda güzeldir, lütfen eserleri doğduğu topraklara iade edelim. Perge'den Belçika'ya götürülen Thyke Heykeli'nin iadesi için çalışmalar başlatıldı, Thyke Heykeli bizim proje kapsamında tanıttığımız yurt dışında bulunan eserler arasında da yer alıyor. Sizlerden Changeorg'da başlattığımız imza kampanyasına destek vermenizi istiyoruz, amacımız bir yıl sürecek proje sonunda UNESCO'ya bir milyon imzayı iletmek" dedi. Program sonunda rehberlere proje kapsamında oluşturulan kartpostallar ve broşürler verildi. Eserler Ait Olduğu Yerde Güzeldir Projesi için düzenlenen imza kampanyası, bir yıl süreyle Change.org'da devam edecek.
DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum