Reklam
Reklam

Taş’tan ulaşım ve su eleştirisi

AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, yerel seçimlerin üzerinden 6 ay geçtiğini,  Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini takip ettiklerini hatırlatarak, suya ve ulaşıma yapılan zamlardan dolayı Başkan Muhittin Böcek’e eleştirilerde bulundu

Taş’tan ulaşım ve su eleştirisi

AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, yerel seçimlerin üzerinden 6 ay geçtiğini,  Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini takip ettiklerini hatırlatarak, suya ve ulaşıma yapılan zamlardan dolayı Başkan Muhittin Böcek’e eleştirilerde bulundu

Taş’tan ulaşım ve su eleştirisi
04 Ekim 2019 - 19:10

AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, parti binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme dair ve partisinin 2020 yılında yapılması planlanan 7. Olağan Kongresine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkan İbrahim Ethem Taş, Antalya’da yerel seçimlerin üzerinden 6 ay geçtiğini hatırlatarak, “Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerini takip ediyoruz. Tramvay inşaatı başladı. Dünya Bankasından 900 milyon TL kredi daha önce Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel zamanında alınmıştı. Şu anda 160 milyon TL para Büyükşehir Belediyesinin kasasında tramvay için bekliyor. Eğer yeniden milletimiz bizlere teveccüh göstermiş olsaydı tramvayı otogar üzerinden Meltem Mahallesine ve Meltemden Konyaaltı üzerinden Işıklara (Atatürk Caddesine) bağdalayacaktık. Maalesef tramvay şu anda sadece Meltem’e kadar gidecek” dedi.
 
’Vatandaş da esnaf da memnun değil’
‘Tramvayın Antalyayalıların daha rahat ulaşım yapması için Meltemden Işıklar’a bağlanmasının takipçisi olacağız’ diyen Taş, “Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Meltem üzerinden Işıklar’a halkımızın kullanması için, bağlanması için takipçisi olacağız. Hepimizin bildiği gibi ulaşıma yüzde 35 zam yapıldı. AK Parti belediye döneminde ulaşıma biz zaman yapmadık. Ne öğrenciye, ne emekliye zarar verecek hiçbir adım atmadık. Şu anda ulaşıma yapılan zam ile vatandaşımız ve hemşehrilerimiz memnun değil. Yaklaşık 200 ulaşım esnafına icra takibiyle borçlarından dolayı bağlanmak üzere olduğunu biliyoruz. Ulaşım esnafı da memnun değil” ifadelerini kullandı.
 
‘Bu projeler başkana yeter de artar’
Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e Boğaçay Projesi’nde yürüttüğü çalışma için teşekkür eden Taş, “İki gün önce Boğaçay’da  da yaptığımız incelemede otların temizlendiğini gördük. Bu talimatı veren Muhittin Böcek’e teşekkür ederiz. Boğaçay ve birçok projeleri ehil ellere yaptırıyoruz. Yani demek ki Boğaçay’da sorun yokmuş. Biz bu projenin gerçekleşmesi için teknik ekiplerle çalıştık. Projemizin tertemiz hale getirilmesi için çalışma yürütenlere teşekkür ederiz. Proje Antalya’mıza yakışan projedir. Muhittin Böcek projenin devamını da yapacağını söyledi. Biz ne demiştik, ‘yarım kalan projelerimizi tamamla senin proje yapmana gerek kalmayacak’. Projelerimizin bakımları ve devamlılığını getirsin başka bir şey yapmasın. Bu projeler Muhittin Böcek başkana yeter de artar bile” dedi.
 
‘Türel döneminde en ucuz su’
‘Menderes Türel başkan döneminde Türkiye’nin en ucuz suyunu Antalyalılar kullanmıştı’ diyen İbrahim Ethem Taş, “Suya yüzde 20 ile 54 oranında zam yapıldı. Antalya bizim dönemimizde en ucuz suyu kullandı. Şimdi Türkiye’de en pahalı kullanan Antalya oldu. Su kaynakları bakımından Dünya’nın en zengin illerinden biri Antalya’dır. Sayın Muhittin Böcek suya zam yapmak yerine ASAT’ın 359 milyon TL alacağını tahsil etmiş olsa bu zam yapılmayacaktı. Minimum kullanımda 3-5 metreküp kullanıyorsanız yüzde 20 bunu aştığınızda yüzde 54’e çıkıyor. 5-6 kişilik bir aileyseniz suyun metreküpünü aştığınızda pahalı su kullanıyorsunuz. Antalyalılar bunu hak etmiyor. Antalya’nın en ucuz suyunu kullanırken şimdi Türkiye’nin en pahalı suyu kullanılmaya başlandı” diye konuştu.
 
Yeni parti oluşumuna ilişkin değerlendirme
Taş, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Bakan Ali Babacan'ın yeni parti oluşumunu hatırlatarak, “Bazen arkadaşlarımızı yanlışlıkla toplantılarına çağırıyorlar. Biz de, ‘Bir çaylarını için’ diyerek gönderiyoruz. Oradan arkadaşların bize aktardıklarına göre, toplantılarında bir çoğunluk yok, gerçekten elle tutulur bir aşama kaydetmiş değiller. Haziran, ağustos, eylül dediler olmadı. Bence bu 2023 seçiminden sonraki bahara kalacak. Parti kurmak, lider olmak her babayiğidin harcı değildir. Lider ülkemizde çok az bulunuyor. O iki ismi geçen şahıslarda liderlik vasfı göremiyorum” diye konuştu. Taş, parti tabanlarında aktif siyaset yapan arkadaşlarının diğer partilerle bir görüşme içerisinde olmadığını hatırlatarak, partiden şu ana kadar üst noktalarda görev almamış 2 ya da 3 kişinin istifa ettiğini anlattı.
 
‘Lider olmak, her babayiğidin harcı değil’
Başkan Taş, basın mensuplarının yeni parti oluşumlarına ilişkin sorusuna  isim vermeden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Bakan Ali Babacan’ın yeni parti oluşumunu işaret ederek, “Evet, 2 yeni partinin kurulması gündemde yalnız biz kurulan çok parti gördük. Şu anda ne isimleri ne de liderleri hatırlanmıyor. Bakın şunu söyleyelim bizim genel başkanımız, liderimiz çok güçlü bir lider ve biz bu süreçte tabanımızı az önce söyledim. 19 ilçede ve ilçe teşkilatlarımızla toplantılar gerçekleştirdik. Tabanımızı toparladık, bizim tabanımızda aktif siyaset yapmış hiçbir arkadaşımız diğer parti ile görüşmüyor, diğer partiyle herhangi bir dirsek teması söz konusu değil. Diğer parti ağustosta kurulacak dediler, hatta haziran dediler olmadı, temmuz-eylüldediler. Bence bu 2023 seçimlerini bekleyecekler ve ondan sonraki bahara kalacak. Çünkü parti kurmak ve altını çizere söylüyorum lider olmak, her babayiğidin harcı değildir. Lider ülkemizde çok az bulunuyor. O ismi geçen iki arkadaşta da liderlik vasfının olmadığını düşünüyorum. Bugüne kadar Antalya'da bir tane etkili ismi yanlarına alamadılar” dedi.
 
‘Gidin bir çay için sıkıntı olmaz’
‘Her adımlarını izliyoruz. Yaptıkları toplantılara arkadaşlarımız icabet ediyorlar. İçeriden bilgi alıyoruz ve toplantı yapamadıklarını doğru düzgün çoğunluğu sağlayamadıklarını biliyoruz’ diyen Taş, istifa eden 2-3 arkadaşı yakinen takip ettiklerini hatırlatarak, “Biz siyaset yapıyoruz, arkadaşlarımızı yanlışlıkla davet ediyorlar, arkadaşlarımız da beni arıyor. Ben de 'gidin bir çay için sıkıntı olmaz’ diyorum. Sonrasında bize bilgi aktarıyorlar. Toplantılarında bir çoğunluk yok, toplantılarda gerçekten elle tutulur bir aşama kaydetmiş değiller. İki kanaldan çalışma yürüttüklerini biliyoruz. Yalnız bunlar hakikaten gündem olacak kişiler değiller” ifadelerini kullandı. Kepez Belediye Meclisi'nde CHP'li bir üyenin caddeye verilecek şehit ismine şerh koymasına tepki gösteren Taş, "Şehitler bizim için çok değerli, rahat nefes alıyorsak şehitler sayesindedir. Şehidin isminin caddeye verilmesinden rahatsız olan üyeyi kınıyorum, onu meclis üyesi yazanları milletin vicdanına havale ediyorum" dedi.
 
‘Antalya’nın trafiği rahatlayacak’
Konuşmasının bir bölümünde Antalya için yürütülen çalışmalara değinen Taş, “Elmalı-Korkuteli yolunun 26 kilometre yolu açıldı. Kemer-Kumluca arasına da duble yol yapıyoruz. Yüzde 60’lık kısmı 2020 sonunda bitecek. Milletimizin kullanımına açılacak. Akseki-Manavgat arasında yol yapım çalışmaları devam ediyor. İbradı-Manavgat’a ulaşım yolunda da durmadan devam ediyor. Korkuteli-Bucak yolunun yüzde 10’luk kısmı yapıldı ödenek geldiğinde projeye devam edilecek. Durali ve Korkuteli kavşaklarında yaşanan trafik sıkışmasının giderilmesi için üç kavşağın bitirilmesi için ödenek talebinde bulunduk. Birkaç aya ödeneğin gelmesini bekliyoruz. Bu kavşakların kamulaştırma çalışması tamamlandı. Antalya’mızın trafiğini bu çalışma rahatlatacak. Hastane projeleri ihale aşamasında. Aksu’daki hastane için güncelleme yapılıyor. Aksu için yakında yeni bir bilgilendirme yapacağız. Döşemealtı ve Konyaaltı’ndaki hastaneler için ihale aşamasında olduğunu belirtmek isterim. Hükümet konaklarımız da Kemer-Korkuteli için İçişleri Bakanımız ile yapacağımız görüşmeler sonucunda bu projeleri yatırım programına aldıracağız. Kaş, Kemer’de de hükümet konağı yapılacağının müjdesini vermek istiyorum” dedi.
 
AK Parti’de kongre takvimi
Kogre süreci ile ilgili konuşan Taş, delege seçimlerinin 7 Ekim 2019 Pazartesi günü başlayacağını hatırlatarak, “Aralığın sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. İlçe kongrelerimiz ise 1 Ocak 2020 tarihinde başlayacak. İlçe kongrelerimiz 20 Nisan 2020’de bitecek. İl kongreleri ise 2020’nin Ağustos ayı gibi tarih bekleniyor. Biz hızlı bir şekilde teşkilatlarımızla birlikte yönetimlerimizi yenileyerek kaliteli kadrolarla partimizin 2023 hedefine yürümek istiyoruz. Kongreler yenilenme ve tazeleme kongreleridir. Daha da heyecanlı arkadaşlarımızla partimize sahip çıkacak, toplumda sevilen arkadaşlarımızla 2023 hedeflerimize milletimizin desteği ile yürüyeceğiz. Bugüne kadar hiçbir seçimde milletimiz bize sıkıntı vermedi. Milletimiz, hemşehrilerimiz bize destek verdi. Gerek Antalya’da gerek Türkiye’de liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’a destek verdi. Bizleri destekleyen milletimize çok teşekkür ediyorum. Oy veren vermeyen herkese hizmet edeceğimizi bir kez daha duyuruyorum” dedi
 
‘Bizde hizmet sevdası olur’
Başkanlık görevi ile ilgili konuşan Taş, “Cumhurbaşkanımızın Genel Başkanımızın bana verdiği görevi en iyi şekilde sürdüreceğim. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim kesinlikle koltuk sevdamız olmaz. Bizde hizmet sevdası olur. Şunu net ifade edeyim. 10 Mart 2018’de il başkanı olarak seçildim. İttifaklı yerel seçimler benim başkanlığım dönemine denk geldi. Biz buna rağmen 46.3 oy ile en iyi seviyelerde bulunduk. Bu görev ateşten gömlektir. Bunun sorumluluğu ve bilincindeyim. Attığımız adımlara, konuştuklarımıza dikkat ederek hareket ettik. Cumhurbaşkanımız ‘bırak’ dediği anda gözümü kırpmadan bırakırım. ‘Devam et’ denilirse sonuna kadar partimin, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın emrinde çalışmaya devam edeceğim” diye konuştu. ‘İlçe teşkilatlarımız ve kurucu arkadaşlarımızla mevcut yöneticiler ve mahalle temsilcilerimiz milletvekillerimizle iştiraler yaptık, kurucularımızı dinledik’ diyen Taş, “Parti yöneticilerimizi, meclis üyelerimizi dinledik. Bu toplantılarda partimiz nasıl daha başarılı olur onları konuştuk. Şimdi 19 ilçede bu toplantıları yaptıktan sonra il ve ilçe kurucularımızla birlikte toplantımızı sonlandıracağız. Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte bu toplantıları gerçekleştiriyoruz. Kızılcahamam kampı başlıyor. Toplantılarda aldığımız kararları Kızılcahamam kampına katılan 16 bakanımıza aktaracağız. Bizim bir hedefimiz var. Biz bu hedeflere emin adımlarla ilerliyoruz. Yapılacak ilk seçimde yüzde 50’yi aşmak tek hedefimiz” dedi.  Taş, AK Parti'nin gündeminde erken seçim olmadığını söyledi.
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum