Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TRAMVAY DURABİLİR!

GREV İÇİN YASAL SÜREÇ BAŞLIYOR

TRAMVAY DURABİLİR!

GREV İÇİN YASAL SÜREÇ BAŞLIYOR

TRAMVAY DURABİLİR!
21 Nisan 2021 - 20:22

Başkan Gül, Antalya Ulaşım A.Ş ile toplu sözleşme sürecinde 21 maddede anlaşamadıklarını belirterek, AntRay’da grev sürecinin yarın itibari ile başlayacağını duyurarak, “Grev ilanımızı asıyoruz. 10 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00 itibari ile grevimiz başlayacak” dedi

AntRay’da örgütlü Demiryol-İş Sendikası’nın Antalya’dan da sorumlu Konya Şube Başkanı Adem Gül, Antalya Ulaşım A.Ş ile toplu sözleşme sürecinde 21 maddede anlaşamadıklarını ve üyelerine baskı uygulandığını belirterek AntRay’da grev sürecinin yarın itibari ile başlayacağını söyledi. Başkan Adem Gül, geçtiğimiz gün de konuyla alakalı olarak Yol-İş Sendika binasında Türk-İş Antalya İl Temsilcisi ve Yol-İş Sendikası Antalya 1 No’lu Şube Başkanı Cemil Ünal ile birlikte basın toplantısı gerçekleştirdiklerini hatırlatarak “2020 yılında toplu sözleşme sürecimiz başladı. Bu süreçte gerekli oturumları yaptık.  Oturumlarda 21 maddede anlaşmazlığa gidildi. Resmi arabulucu tespit edildi, sonuç alamadık. 5 toplantı yaptık ve sonucunda netice alamayıp oyalandık. Bu grev 247 işçiyi kapsıyor” diye konuştu.
 
Ulaşımda grev çanları
Yasal süreç gereği yarın (22 Nisan) itibari ile grev ilanlarını asacaklarını dile getiren Adem Gül, 10 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00 itibari ile grevi başlatacaklarını duyurdu. AntRay’da çalışan işçisi bulunan her yere grev ilanlarını asacaklarını ifade eden Demiryol-İş Konya Şubesi Başkanı Adem Gül, “Grev ilanlarımızı merkez depoya, Çallı’ya Otogar’ın altındaki alt geçide, Erdem Beyazıt’taki vatman odasına, yani vatman odası bulunan her yere asacağız. 10 Mayıs Pazartesi saat 05.00 itibari ile de grev oylamasını uygulamaya koyacağız. Yasal süreç gereği ilanların 6 gün asılı olma durumu var. 6 gün içerisinde işçi dilekçe verip grev oylaması isteyebilir. Bunu yaparsa 6. gün kurumun belirleyeceği zamanda grev oylaması yapılabilir. İşçilerin yüzde 40’ı, ‘Biz grev oylaması istiyoruz’ başvurusunda bulunurlarsa grev oylaması gerçekleşir. ‘Greve Hayır’ diye bir uygulama çıkarsa o zaman bizim yapacağımız hiçbir şey yok. Biz sendika olarak üzerimize düşen görevi yapmış oluruz. Bundan sonra süreç yüksek hakem heyetine gider. ‘Greve Evet’ çıkarsa 10 Mayıs Pazartesi günü biz grevimize başlayacağız. 10 Mayıs Pazartesi günü işçimiz tramvay kullanmayacak. Benim işçim tramvayların gideceği yolları tamir ediyor o gün o işler yapılamayacak. Tramvay duracak. Başka çaresi yok. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile halen uyuşmazlık devam ediyor. Grev ilanlarını yarın (22 Nisan)  sabah itibari ile AntRay çalışanının olduğu her yere asacağız. Ben sendika olarak bunu asmakla mükellefim” ifadelerini kullandı.
Esra ALTUNKES
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum