Reklam
Reklam

TÜKETİCİ HAKKINI ARIYOR

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Başvuru Merkezi’ne şikâyetler gelmeye devam ediyor. Bu şikâyetler arasında sizleri de ilgilendireceğini düşündüğümüz ve bilinçli bir tüketici olmasını istediğimiz insanımıza faydalı ve lüzumlu bilgileri bu köşede sizlerle paylaşıyoruz.

TÜKETİCİ HAKKINI ARIYOR

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Başvuru Merkezi’ne şikâyetler gelmeye devam ediyor. Bu şikâyetler arasında sizleri de ilgilendireceğini düşündüğümüz ve bilinçli bir tüketici olmasını istediğimiz insanımıza faydalı ve lüzumlu bilgileri bu köşede sizlerle paylaşıyoruz.

TÜKETİCİ HAKKINI ARIYOR
12 Mart 2019 - 15:08 - Güncelleme: 12 Mart 2019 - 15:13

Bilinçli tüketici ve bilinçli toplum olma yolunda bir katkımız olursa Tüketici Başvuru Merkezi görevini yapmış demektir.

TÜKETİCİYİ KORUMA HAFTASI (15-21 MART)

İçinde bulunduğumuz hafta Tüketici Haftası.

Yaşayan her insan bir tüketicidir. Tüketilecek ürünün kalitesi, temizliği, dayanıklılığı, güncelliği, fiyatı gibi özellikler hepimizi yakından ilgilendirir. İhtiyacımız olan mal ve hizmetleri satın alırken bunların farklı çeşitlerine rastlarız. Satışa çıkarılan ürünlerin hepsi aynı kalitede değildir. Bu durumda satın alacağımız ürün ya da hizmetlerin özelliklerini değerlendirmemiz gerekir. Fiyat ve kalitesi ne olursa olsun satılan ürünler insanları yanıltacak nitelikte olmamalıdır. Satıcıların da uymak zorunda olduğu kurallar vardır. Satılan mal ya da hizmetin ayıplı olmaması, temiz ve sağlıklı olması, tüketicinin seçim hakkının olması, fiyatı açısından tüketiciyi yanıltmaması gereklidir. Bu tür durumlarla karşılaşan tüketiciyi korumak için bazı yasal düzenlemeler yapılmıştır. Tüketicinin korunmasıyla ilgili, Anayasamızın 172. maddesinde “Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirleri alır; tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder” hükmü yer alır.

1995 yılında Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çıkarılmış, bu kanunla satışa sunulan ürünlere çeşitli standartlar getirilmiştir.

Birçok sivil toplum örgütü de tüketici hakları ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarda bulunmaktadır.

Hepimizin birer tüketici olarak haklarımızı bilmemiz gerekmektedir. Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesi’ne göre dokuz temel tüketici hakkı vardır.

Tüketici Hakları

1. Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı

2. Sağlık ve Güvenlik Hakkı

3. Bilgi Edinme Hakkı

4. Eğitilme Hakkı

5. Zararların Giderilmesi Hakkı

6. Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı

7. Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı

8. Seçme Hakkı

9. Temsil Edilme, Örgütlenme, Sesini Duyurma Hakkı

Ülkemizde 1995 yılından bu yana her yıl Dünya Tüketiciler Günü’nün içinde bulunduğu hafta Tüketiciyi Koruma Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta içinde tüketici haklarıyla ilgili radyo ve televizyon programları, seminerler, paneller düzenlenmekte, tüketici haklarına saygılı kurum ve kuruluşlara ödüller verilmektedir.

BİLGİ NOTU

 Tüketici haftası nedeniyle TBM Uzmanlarından Yusuf Peksu tarafından hazırlanan günlük hayatımızda sık karşılaştığımız tüketici haklarımızla ilgili bilgi notlarını paylaşacağız.

Tüketici adına, sizler için gecesini gündüzüne katarak koşturan Aydın Ağaoğlu, İbrahim Güllü, Nurten Sırma, Semih Tömen, Mehmet Tulga Düldül, Özgür Bükcüoğlu, Bekir Usta ve ismini burada sayamadığımız tüm gönüllülerimize teşekkürü bir borç bilirim. 

 
Yusuf Peksu:

Bilgi Notu:1-Fiyat Etiketi

 

Bilgi Notu:2-Takviye Edici Gıdalar, Satışı, Tüketicinin Hakları

                   

 Bilgi Notu:3-Taahhüt İçeren Sözleşmeler

 

 Bilgi Notu:4-Kargo Taşımacılığı, Şikayetler ve Haklarımız

 

Bilgi Notu:5-Piramit Satış Sistemleri

 

Bilgi Notu:6-Yurt İçi ve Yurt Dışı Paket Turlarda Tüketicinin Hakları

 

 Bilgi notlarını bizlerle paylaşan uzmanımız Yusuf Peksu’ya teşekkür ederiz.

 

Tüketici Başvuru Merkezi: Tüketicinin Dostu

Hazırlayan: Ahmet Saki MERTOĞLU

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum