Reklam
Reklam

Turist sayısı arttı gelirler de artmalı

Çavuşoğlu, “2023 hedefimizi 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir olarak güncelledik” dedi ve ekledi;

Turist sayısı arttı gelirler de artmalı

Çavuşoğlu, “2023 hedefimizi 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir olarak güncelledik” dedi ve ekledi;

Turist sayısı arttı gelirler de artmalı
12 Mayıs 2019 - 16:20 - Güncelleme: 12 Mayıs 2019 - 16:25

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gelen turist sayısındaki artışa dikkat çekerek, “Bundan sonraki süreçte sayıyla birlikte, kaliteyi de artırarak turizmde elde ettiğimiz geliri kişi başı bin dolara yükseltmek için ne yapacağımızı değerlendireceğiz” dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, memleketi Antalya'nın Alanya İllçesi’nde  bir dizi ziyaretlerde bulundu. Bakan Çavuşoğlu’nun Alanya’daki ilk durağı Alanya Belediye Başkanlığı’nı yeniden kazanan Cumhur İttifakı'nın adayı MHP'li Adem Murat Yücel oldu. Yücel’i makamında ziyaret eden Çavuşoğlu'nu, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, MHP ve AK Parti'nin ilçe yöneticileri ve belediye çalışanları, belediye girişinde karşıladı. Ziyaretinin amacının yerel seçimlerde yeniden ipi göğüsleyen Yücel'i kutlamak olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Canı gönülden tebrik ediyorum. Geçen 5 yıl içinde Alanya'mıza güzel hizmetler yaptı. Seçim zamanında Cumhur İttifakı olarak uyumlu şekilde çalıştık. Gelecek 5 yıl içinde güzel projeler ortaya koyduk. Halkımız güzel hizmetlere teşekkür etmek, gelecek 5 yıl içinde güvendiği için çok güçlü bir şekilde tekrar belediye başkanımızı koltuğuna oturttu” dedi.

‘El ele, omuz omuza’

Başkan Yücel'e ellerinden geleni desteği sağlayacaklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Milletvekillerimizle, hükümetimizle Ankara'da bitmesi gereken tüm işlerin takipçisi olacağız. El ele, omuz omuza çalışarak Alanya'mıza hak ettiği hizmetleri getireceğiz. Bölgemizde turizm ilk olarak Alanya'da başladı. Bu sene gelen turist sayısında rakamlar artıyor. Ülkemize gelen turist sayısı giderek artacak. 2023 hedefimizi 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir olarak güncelledik. Bundan sonraki süreçte sayıyla beraber, kaliteyi de artırarak turizmde elde ettiğimiz geliri kişi başı bin dolara yükseltmek için ne yapacağımızı beraber değerlendireceğiz” diye konuştu. Konuşmanın ardından Bakan Çavuşoğlu ve Başkan Yücel, karşılıklı birbirlerine hediyeler verdi.

ALTSO iftarına katıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya'da bir dizi programa katıldı. Çavuşoğlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'i ziyaretinin ardından ilçede düzenlenen Occeanman Açık Su Yüzme Yarışı'nın ödül törenine katıldı. Organizasyonun ilk kez Alanya'da düzenlediğini vurgulayan Çavuşoğlu, bu tür etkinliklerin Alanya'ya yakıştığını ve geleneksel hale getireceklerini söyledi. Dereceye giren sporculara ödüllerini veren Çavuşoğlu, ardından Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın düzenlediği iftar programına katıldı. İftar programına çok sayıda davetlinin yanı sıra şehit aileleri, gaziler ve aileleri ile ilçede yerleşik yaşayan yabancılar katıldı. Yabancılar da okunan dualara ellerini açarak ortak oldu. İftar programında, geçen nisan ayında Antalya'da düzenlenen NATO Parlamenter Asamblesi 99. Rose-Roth Semineri ve Akdeniz Ortadoğu Özel Grubu Ortak Toplantısı'nda Bakan Çavuşoğlu'nın Fransız parlamenter Sonia Krimi'nin sözde Ermeni soykırımına yönelik sözlerine verdiği yanıtların görüntüleri de izletildi.

Doğal gaz müjdesi verdi

İftarın ardından konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya sevdasının ortak paydaları olduğunu ifade etti. Alanya'nın, Türkiye'nin her kentinden kişilerin yanı sıra farklı ülkelerden gelenlerin de tercih ettiği bir şehir olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, farklı inançlardan dostların bu iftar sofrasını kendileri ile paylaştığını söyledi. Ramazan ayının mesajlarından birinin hoşgörü olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Alanya hepimizin. Alanya'nın ihtiyaç ve sorunlarını çok iyi biliyoruz. Hizmet için çok çalışıyoruz. 4,5 yıl seçim olmayacak. Alanya'yı hak ettiği noktaya birlikte getirelim. Alanya Belediyesi'ne destek vereceğiz. İki üniversitemiz var, onlara da sahip çıkalım. 2 yıldır turizm sektörü gelişiyor. Mani olmazsa önümüzdeki yıllarda Türkiye gelen turist sayısı giderek artacak. Alanya'nın da bundan faydalanması gerekiyor” diye konuştu. Bakan Çavuşoğlu, ilçeye yakın bir zamanda doğal gaz geleceğini de müjdeledi.

‘Çözemeyeceğimiz sorun yok’

Bakan Çavuşoğlu, konuşmasını devamında ise dünyada her şeyin hızlı değiştiğine dikkat çekerek, ülkelerin bu değişime ayak uydurmakta zorlandığını, örgütlerin de çok geride kaldığını söyledi. Değişimin fırsatlarla beraber sınanmayı da getirdiğini belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “Fırsatlardan faydalanmamız lazım. Tehdit ve sınamaların üstesinden gelmek için de birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekiyor. Dünyanın sorunları konusunda objektif, dengeli, açık sözlü düşüncelerimizi söylüyoruz. Dış politikada sürekli dostluk ve düşmanlık yoktur. Dostlarımızın sayısını artıyoruz, düşmanlarımızın sayısını da azaltmak için çaba sarf ediyoruz. Tehditlere boyun eğmiyoruz. Bizimle eşit düzeyde olan herkesle konuşabiliriz. Tepeden bakmacı anlayışı doğru bulmuyoruz. Birçok ülke var, hep başkalarını eleştirirler, kendi açıklarının söylenmesinden de hoşlanmazlar. Alıştıracağız, alışacaklar. Standartlarda, ekonomide farklılıklar arz edebilir ama uluslararası alanda herkes eşittir. Herkesin BM'de bir oy hakkı vardır. Bazen bize diyorlar ki niye 1 milyon nüfuslu ülkeye gidiyorsun? Her şey ticaret ve siyasi ilişkiler değildir. Dünyadaki bütün ülkelerle görüşüyoruz. Yönetemeyeceğimiz bir kriz yoktur, üstesinden gelemeyeceğimiz bir sorun da yoktur. Yeter ki birlik içinde olalım.”

Gece de halka simit dağıttı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alanya ziyaretinde AK Parti İlçe Teşkilatı Gençlik Kolları üyelerinin 2'ncisini düzenlediği 'Gece gece simit çay' etkinliğine de katıldı. Partili gençlerin Atatürk Caddesi’nde meşalelerle karşıladığı Bakan Çavuşoğlu, kalabalığı selamlamasının ardından etkinlik alanına geçti. Hükümet Meydanı’na kurulan stantta katılımcılara simit, çay ve kahvaltılık ikram eden partili gençlere katılan Bakan Çavuşoğlu, halka  simit dağıttı. Bakan Çavuşoğlu ilk simidi ise Alanya’da oturan ailesinin yanına gelen ve etkinliğe katılan şarkıcı Lara’ya verdi. Yaklaşık 20 dakika gençlerle beraber halka ikramda bulunan Çavuşoğlu daha sonra meydanda toplananlarla sohbet etti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu etkinliğin ardından Alanya’daki programını tamamladı.
DHA

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum