Reklam
Reklam

Turizmde ‘yatırım’ atağı

Rusya ile yaşanan ‘uçak krizi’yle dibe vuran ancak geçen yıl yeniden toparlanan turizm sektörü yatırım atağına kalktı. Çok sayıda otel yatırımına start verilirken, birçok otel ise yenileme çalışması başlattı

Turizmde ‘yatırım’ atağı

Rusya ile yaşanan ‘uçak krizi’yle dibe vuran ancak geçen yıl yeniden toparlanan turizm sektörü yatırım atağına kalktı. Çok sayıda otel yatırımına start verilirken, birçok otel ise yenileme çalışması başlattı

Turizmde ‘yatırım’ atağı
09 Ağustos 2019 - 18:37

Kötü giden iki sezonun ardından geçtiğimiz yıl hızlı bir şekilde toparlanan turizm sektörü, bu yılın ilk 6 ayındaki verilerle daha da umutlandı. Geleceğe dönük olumlu mesajlar veren bu gelişme, sektöre yatırım anlamında da hareketlilik getirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın verdiği teşviklerle birlikte atağa kalkan konaklama sektöründe çok sayıda yeni otel inşaatına start verildi. Haziran ayında verilen 267 yatırım teşvik belgesinden 9’u konaklama sektörüne verildi. Haziran ayında konaklama sektörü içinde en büyük yatırım teşvik belgesini ise 133 milyon 891 bin TL ile Doku Turizm aldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ağustos ayında da 5 şirkete komple yeni otel yatırımı, 4 şirkete yenileme teşviği verdi. Bununla birlikte konaklama sektörüne verilen teşviklerin toplam tutarı 245 milyon TL oldu. Bunun 175 milyon TL’si yeni otel yatırımlarına,70 milyon TL’si ise yenileme yatırımlarına verildi.
 
Titanic’ten Belek’e otel
Geçen yıl kasımda Mardan Palace Otel'i Halkbank'tan 10 yıllığına kiralayan Titanic Grup, yeni yatırım için düğmeye bastı. Yurtiçi ve yurtdışında toplam 14 oteli ve 4 bine yakın yatak kapasitesiyle hizmet veren grup, Belek'te 90 dönüm üzerinde, 350 milyon TL'lik yatırımla 600 odalı yeni bir oteli hayata geçirecek. Otel inşaatı 2020’de başlayacak. Tesis 2022'de hizmete açılacak. Üst segment olarak yapılacak otel, A'la Carte restoranları, farklı mimari özellikleri ve odaları ile hizmet verecek.
 
Doku Turizm Alanya’ya
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan haziran ayında en yüksek teşviği alan Doku Turizm ise Alanya’da 5 yıldızlı yeni bir otel yatırımına başladı. 450 oda ve 950 yataktan oluşacak proje Okurcalar Mahallesi’nde 13 bin 748 metrekare alan üzerine kurulacak. Doku Turizm ve Otelcilik tarafından kendi arazisi üzerinde hayata geçirilecek projede 1200 kişilik restoran, 600 kişilik çok amaçlı salon, kapalı yüzme havuzu, 4 açık yüzme havuzu, sauna, buhar odası, tuz odası, buz odası, Türk hamamı da yer alacak. 97.5 milyon liraya mal olacak otelin 2 yılda tamamlanması planlanıyor.
 
Alva’nın tercihi Demre
Antalya Belek'teki Alva Donna Hotel'in sahibi Alva Reklam ise yeni oteli için Antalya'nın Demre İlçesi’ni tercih etti. 380 oda ve 600 yataktan oluşacak 5 yıldızlı otelde kongre ve sergi merkezi de yer alacak. Otelde 175 Standart oda, 5 Bedensel Engelli Odası, 200 aile odası, 60 kişilik sinema salonu, Türk Hamamı, Sauna, Kongre ve Sergi Merkezi de yer alacak. 128 milyon liraya mal olacak otelin 2022 yılında tamamlanması planlanıyor.
 
Özaltın otelleri yeniliyor
Özaltın Holding’in Gloria Hotels çatısı altında Antalya Belek’te Gloria Serenity Resort, Gloria Verde Resort ve Gloria Golf Resort otelleri yer alıyor. Holding, mevcut tesislerinde hizmet kalitesini daha da üst seviyelere taşımak için yeni yatırım planlaması yapıyor. Gloria Serenity ve Gloria Verde Golf Resort’un odalarında renovasyon çalışmaları yapılacak. Ayrıca gastronomideki yenilikler için ilave a la carte restoranlar ve kongre turizmindeki talep sebebiyle kongre merkezini büyütme planları da yapılıyor. Türkiye’nin ilk spor oteli olan ve 55 farklı spor branşında hizmet veren Belek Gloria Sports Arena’ya da yoğun talepten dolayı ilave oda projesi hazırlanıyor.
 
Barut Hotels  kapasite artıracak
Barut Hotels, Muğla Fethiye’deki Sensatori Otel’de kapasite artışı yapıyor. Halen 418 odaya sahip tesise yeni yapılacak ilave bloklarla 152 oda eklenecek. Tesis kapasite artışı sonrası 582 odaya ulaşacak. Kapasite artışının toplam maliyeti 63 milyon lira olarak hesaplandı. Kapasite artışı inşa aşamasında 1000, işletme aşamasında ise sezonun yoğun olduğu dönemde ortalama 595 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.
 
Gazipaşa’nın ilk 5 yıldızlı oteli
Rusya'nın değişik bölgelerinden Gazipaşa Havalimanına turist getiren ANEX Tour ise Antalya Gazipaşa’nın ilk 5 yıldızlı otelinin temelini atacak. Turizm imar planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan otelin temeli Mart ayında atılacak.
 
Özak GYO’dan ikinci otel
Antalya Belek’teki 550 odalı Ela Quality Resort Otel’in sahibi Özak GYO da turizmde hedef büyüttü. Özak GYO, Antalya Demre'deki 49 yıllık tahsisli arazisi üzerine yapacağı 5 yıldızlı resort otel projesinin yapımı için müteahhit firmayla anlaştı. Demre Otel projesinin inşaatını İnt-Er Yapı şirketi gerçekleştirecek. Müteahhit firma Özak GYO'nun İstanbul Göktürk'te yapımını planladığı konut projesinin inşaatını da üstlenecek. Otel projesi, Demre’de koy içinde ve güney kıyılarındaki açık deniz etkisinden uzak 71 bin metrekare büyüklüğündeki arazi üzerinde gerçekleştirilecek.
 
Gür Turizm yıkıp yapacak
Gür Turizm, Antalya Alanya'da faaliyet gösteren 5 yıldızlı Yalıhan Aspendos Otel’i yıkıp yeniden yapacak. Halen 194 odayla faaliyet gösteren otelin yerine 495 odalı ve 1212 yataklı yeni tesis inşa edilecek. Yalıhan Aspendos Otel'in yıkılıp yeniden yapılma maliyeti 98 milyon lirayı bulacak. 40 bin metrekare inşa alanına sahip proje tamamlandıktan sonra 379'u standart, 31'i suit, 80'i aile ve 5'i engelli olmak üzere toplam 495 odalı 5 yıldızlı otel hizmete girecek. Yeni otelin 2021 yılında açılması planlanıyor. Tamamlandığında 1212 müşteriye hizmet verebilecek kapasiteye ulaşacak olan tesiste 400 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.
 
Aydın Ünlüer Belek’e geliyor
Alanya’da Aydınbey Gold Dreams, Antalya Serik’te Aydınbey Famous Resort ve Side’de Aydınbey Kings Palace otelleriyle hizmet veren Aydın Ünlüer firması Antalya Belek’te Aydinbey Queen's Palace & Spa’nın inşaatını sürdürüyor. 2018 yılında inşaat çalışmalarına başlanan 5 yıldızlı otel 360 odalı olacak. 2019 Haziran ayında tamamlanması plananan Aydinbey Queen's Palace & Spa oteli denize 950 metre konumda olup kendisine ait kum plajı bulunacak.
 
Alanya’ya 3’üncü Lonicera
Alanya’da Lonicera World Deluxe Resort & Spa Otel ve Lonicera City adlı otelleriyle hizmet veren deneyimli turizmci Uğur Sipahioğlu Alanya’da üçüncü otelini inşa ediyor. Şirket, yapımını sürdürdüğü Lonicera Premium Hotel’i 2019 Haziran ayında açmayı planlıyor. Otel Lonicera Premium, Antalya şehir merkezine 110 km, Antalya Havalimanı'na 100 km, Gazipaşa Havalimanı'na 60 km, Alanya ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunuyor.
 
Diana Travel’dan Side’ye
1979 yılında Paloma Hotels markasıyla otelcilik sektörüne de adımını atan Diana Travel 8.inci oteli Paloma Finesse Side’nin inşaatını sürdürüyor. 5 yıldızlı ve 300 odalı otel bu yıl hizmete girecek. Manavgat Titreyengöl’de yer alan Paloma Finesse, Antalya şehir merkezine 80 km, Antalya Havalimanı’na 70 km, Manavgat ilçe merkezine 6 km, Side merkeze 6 km uzaklıkta bulunuyor. 1979 yılında Paloma Hotels markasıyla otelcilik sektörüne de adımını atan Diana Travel 9.uncu oteli Paloma Orenda Resort Hotel’in inşaatını sürdürüyor. 5 yıldızlı ve 270 odalı otel Haziran 2019’da ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Toplam 270 oda ile hizmet verecek Paloma Orenda Resort‘de Standart, Junior Suite, Bağlantılı Aile odaları, Aile Süitleri ve engellilere göre dizayn edilmiş oda tipleri bulunacak. Manavgat Titreyengöl’ de yer alan yeni otel Side şehir merkezine 6 km, Antalya Havalimanı'na 75 km, Antalya şehir merkezine 80 km mesafede olup denize sıfır konumda yer alıyor.
 
Ceylan Grubu Lara’da
Ceylan İşletme İnşaat Turizm Yatırım A.Ş Sherwood markalı otellerine bir yenisini daha ekliyor. Lara’da 19 bin metrekare alan üzerine kurulu alanda 5 yıldızlı Sherwood Suites Resort projesi hayata geçiriliyor. Otel Sherwood Suites Resort, Antalya şehir merkezine 17 km, Antalya Havalimanı'na 15 km uzaklıkta bulunuyor. Otel bu yıl içinde hizmet vermeye başlayacak.
 
Yüksel-İş Manavgat’ta
1996 yıllarının başında Side/Manavgat’ta Turizm işletmeciliğine başlayan Yüksel-İş Grup Side Royal Luxury Otel’in inşaatını sürdürüyor. 5 yıldızlı Otel Side Royal Luxury, Manavgat’ın Evrenseki mevkiinde yer alıyor. 220 odalı otel Antalya şehir merkezine 68 km, Antalya Havalimanı’na 58 km uzaklıkta bulunuyor. Side Royal Luxury Otel’in bu yılın Mayıs ayında hizmete açılması planlanıyor.
 
Side Viola Resort açılıyor
Side merkezde inşa edilen Side Viola Resort& Spa bu yıl hizmete girecek. 5 yıldızlı ve 320 odaya sahip Side Viola Resort & Spa Antalya şehir merkezine 73 km, Antalya Havalimanı’na 63 km uzaklıkta bulunuyor. Aile odası, aile süiti, standart ve studio odaların yer aldığı otel denize 600 metre mesafede olup kendisine ait kum plajı bulunuyor.
 
Campus Hill Hotel Mayıs’ta
Antalya Alanya’da yer alan 5 yıldızlı Campus Hill Hotel’in inşaatı sürüyor. Mayıs 2019’da açılacak otel 5 bin metrekare alan üzerinde inşa ediliyor. 130 odası bulunan otelde odaların büyüklüğü 21 ile 45 metrekare arasında değişiyor. Odaların 90’ı standart 40’ı aile odası olarak inşa ediliyor. Otel Alanya şehir merkezine 10 km, Gazipaşa Havalimanına 35 km, Antalya Havalimanına 135 kilometre mesafede yer alıyor.
 
Mrh Turizm’in 3’üncü tesisi
Mrh Turizm, Granada markasıyla Luxury Belek ve Luxury Okarcalar otellerinin ardından Alanya’da açacağı Granada Luxury Avsallar isimli 5 yıldızlı otelin inşaatını sürdürüyor. Haziran 2019’da açılacak otel Antalya şehir merkezine 112 km, Antalya Havalimanı'na 102 km, Gazipaşa Havalimanı'na 66 km, Alanya ilçe merkezine 22 km uzaklıkta bulunuyor.
 
Yakamoz Turizm’den yeni otel
Antalya Alanya'ya 5 yıldızlı yeni otel inşa edilecek. Yakamoz Otel Turizm'in Türkler mahallesinde kendi arazisi üzerinde inşa edeceği Orfida Resort Hotel 33 standart oda, 85 suit oda, 2 bedensel engelli odası olmak üzere 120 oda ve 240 yatak kapasitesine sahip olacak. Otelin yapım maliyeti 62 milyon lira olacak. Tesiste 500 kişilik 1. sınıf lokanta, 125 kişilik 3 tane 2. sınıf alakart lokanta, 125 kişilik pasta salonu, 100 kişilik çok amaçlı salon, 120 kişilik konferans salonu, açık yüzme havuzu, 2 kapalı yüzme havuzu, 150 kişilik sinema salonu, 2 sauna ve buhar odası da yer alacak.
Yunus ERDOĞAN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum