Reklam
Reklam

Uluslararası Yörük Sempozyumu başlıyor

Oturum isimleri dağ isimlerinden olacak

Uluslararası Yörük Sempozyumu başlıyor

Oturum isimleri dağ isimlerinden olacak

Uluslararası Yörük Sempozyumu başlıyor
02 Aralık 2019 - 16:52

Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRKAM), Akdeniz Üniversitesi ile Antalya Valiliği işbirliği ve Muratpaşa Belediyesi’nin destekleriyle 6-8 Aralık tarihleri arasında 1’inci Uluslararası Yörük Sempozyumu düzenlenecek
 
Bu yıl ilki düzenlenecek olan Uluslararası Yörük Sempozyumu, 6-8 Aralık tarihleri arasında Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Sempozyumda, Türkiye’den seçkin üniversitelerde görev yapan saygın bilim insanlarının yanı sıra Kırgızistan, Özbekistan, Tataristan ve Macaristan’daki üniversitelerden de önemli akademisyenler bildiriler sunacak. Yörük kültürünün milli unsurlara ait öğelerini tekrar gün yüzüne çıkarmanın amaçlandığı sempozyumun oturumları ise dağ isimlerinden oluşacak. Sempozyumum sonunda kitap basılacak. Sempozyumun düzenleneceği Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde bilgilendirme amaçlı basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Akdeniz Üniversitesi YÖRKAM Müdürü Doç. Dr. Fatih Uslu, amaçlarının kaybolmaya yüz tutmuş Yörük kültürünün milli unsurlara ait öğelerini tekrar gün yüzüne çıkarmak, mevcutta olanları korumak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu anlattı. Uslu, Antalya’nın Yörük kültüründe merkez olması gerektiğini ifade ederek, sempozyumdaki oturumları dağların kültürdeki önemine vurgu yapmak için dağ isimleriyle gerçekleştireceklerini ifade etti. Uslu, emeği geçenlere ve Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a teşekkür etti.
 
Kadim yaşam şekli
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise, “Türk ulusunun Yörük kültürü yaşam şeklidir”  diyerek, tüm katılımcılara teşekkür etti. Geçmişte kalan kültürlerde bugün ve geleceğe uyarlanabilecek çok fazla tema, duyarlılık ve öge olduğuna dikkat çeken Uysal, “Dünyadaki bütün toplamlar geleneksel yaşam şekillerindeki ögeleri koruyarak onları bugüne ve geleceğe uyarlayarak ayakta tutmak, gelecekle ilgili bir itici kuvvet olarak geçmişindeki bütün ögeleri değerlendirmek isterler. Bunu başaramayan toplumlar da vardır. Bizim Türk ulusu için düşüncemiz geleneksel olan, geçmişinde olan bütün pozitif ögeleri bilgiyle, sevgiyle derlemek, onu gelecek kuşaklar için bir itici kültürel motivasyona dönüştürmek, geleceğe uyarlamak şeklindedir. Bizim yaklaşımımız ve amacımız bu şekildedir. Yörük kültürü kadim yaşam şeklidir Türk ulusunun ve Yörük kültüründe bugüne ve geleceğe uygulanacak çok fazla öge vardır” dedi. Mustafa Kemal Atatürk’ün Yörük ve kültürüne verdiği öneme dikkat çeken Uysal, “Biz de, Yörük çadırının olduğu her yerde bilgiye ve sevgiye dayalı bir hassasiyet, duyarlılık ve dahil olma arzusu içerisinde oluyoruz. Bunu da sürdürmekte kararlıyız” diye konuştu.
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum