Reklam
Reklam

Üreten, ürettiğini bölüşen Türkiye

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse Antalya katıldığı Kadın Örgütü toplantısında parti olarak hedeflerinin üreten, ürettiğini bölüşen bir Türkiye'yi tesis etmek olduğunu söyledi

Üreten, ürettiğini bölüşen Türkiye

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse Antalya katıldığı Kadın Örgütü toplantısında parti olarak hedeflerinin üreten, ürettiğini bölüşen bir Türkiye'yi tesis etmek olduğunu söyledi

Üreten, ürettiğini bölüşen Türkiye
26 Eylül 2019 - 18:16

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin katılımıyla gerçekleştirilen Antalya Kadın Örgütü toplantısında Köse, ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.  Türkiye’nin 5 temel sorunu olduğunu aktaran Köse, “Türkiye’de demokrasi sorunu var. Hepimizin yaşadığı ve hissettiği demokrasi sorunu, hak, hukuk ve adaletin olmadığı bir ülke de biz demokrasiyi arıyoruz. Demokrasiyi bir şekilde tesis etmek amacıyla bütün Türkiye’de 81 ili kapsayan çalışma planlıyoruz. Bu çalışmanın ilk ayağını yaptık. İkinci ayağını Karadeniz’den başlatacağız. Bu çalışmanın adı ‘Umut her yerde, demokrasi ve özgürlük çalışması yolculuğu’ diye başlayacağız. Çünkü, biliyoruz ki demokrasi ve özgürlük adına bu ülkede bir ciddi bir sorun var. Bu sorunu birbirimizden güç alarak ülkemizi aydınlığa çıkarmak zorundayız. Türkiye iyi yönetilmiyor. Savrulan bir Türkiye ile karşı karşıyayız hepimiz. Bunu hepimiz hissediyoruz” dedi.
 
En önemli sorun ekonomi
“Özellikle kadınların hayatlarına dokunan bir ekonomi sorunu var” diyen Köse, “ Bugün mutfaklarda tencereler kaynamıyorsa, bugün her evde bir işsiz genç varsa ekonominin bir değil en az üç defa düşünmemiz gereken bir sorun olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Üreten, büyüyen, hakça bölüşen bir Türkiye’yi tesis etmek için var gücümüzle çalışmamız gerekiyor” dedi. Komşu ülkelerle sorun yaşanıldığına dikkat çeken Köse,  dış politika da istikrar ve itibarın olmadığını söyledi. Köse, “Bizim Suriye savaşıyla ne gibi bir sorunumuz vardı. Biz bir vatan savunması için mi oradayız. Bugün evlatlarımızı kaybediyoruz, her gün şehit haberleriyle uyanıyoruz. Biz neyin savaşını veriyoruz. Bunu çok iyi düşünmek zorundayız” ifadelerini kullandı.
 
‘Niye kavga ediyoruz ?’
Ülkenin eğitim sorununa dikkat çeken Köse, “İş garantili, parasız nitelikli bir eğitim kalmadı. Hepimizin evinde gençler var. Üç üniversite bitirmiş gençlerimiz var. Peki bu gençler ne yapıyor. Sokakta domates satıyor. Kendilerine uygun olmayan, kendi eğitimlerine uygun olmayan işlerde çalışıyorlar. Çünkü ekmeğe ihtiyacı var. İşsizliğin bu kadar tavan yaptığı bir ülke ben düşünemiyorum. Konuşamayan sessiz bir çığlığın olduğunu görüyorum. Toplumsal barış sorunumuz var. Biz niye birbirimizle kavga ediyoruz. Neden kardeşçe yaşayamıyoruz. Bizi bölüp parçaladılar. Niye yüzyıllarla beraber barış içinde yaşamadık mı? Bugün barış kelimesinin bile suç olduğu bir ülkede hayatta kalma ve birlikte yaşam mücadelesi veriyoruz. Kadın cinayetlerinin son dönemlerde çok arttı. 2011 yılında bir düşüş yaşandı sonrasında arttı” dedi.
 
‘Yolun sonunda umut var’
Tüm olumsuzluklara rağmen yolun sonunda umut olduğunu vurgulayan Köse, umudu her sokağı denize çıkan bir mahalleye benzettiğini söyledi. Hedeflerinin güneşe varmak olmadığını söyleyen Köse, güneş olmak olduğunu dile getirerek sözlerine son verdi. CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul ise  yerel seçimlerde iyi sonuçlar aldıklarını hatırlatarak,  “Seçim bitti hiç bir şey bitmedi bizim için, yerel seçimleri kazandıktan sonra hedefimiz genel seçimleri kazanmak. Yarın genel seçim olacak gibi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Antalya Milletvekillerimiz bütün ilçeleri geziyoruz ve oralarda çalışmalarımız var. Bizim önümüzdeki tek hedef laik, demokratik cumhuriyeti özgürlükçü parlamenter sistemi bu ülkede tekrar tesis etmek. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum