Reklam
Reklam

Uysal: Kamulaştırma davaları açıyorlar

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ilçe sınırlarında 986 futbol sahası büyüklüğünde 300 kamu ortaklı paylı (KOP) arsaları hak sahiplerinden toplayarak, milyonlarca lira kamulaştırma davaları açanlar olduğunu söyledi

Uysal: Kamulaştırma davaları açıyorlar

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ilçe sınırlarında 986 futbol sahası büyüklüğünde 300 kamu ortaklı paylı (KOP) arsaları hak sahiplerinden toplayarak, milyonlarca lira kamulaştırma davaları açanlar olduğunu söyledi

Uysal: Kamulaştırma davaları açıyorlar
13 Ocak 2020 - 17:36 - Güncelleme: 13 Ocak 2020 - 17:43

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında AK Parti ve İYİ Parti’nin oylarıyla kabul edilmeyen kamu ortaklık payı (KOP) bulunan arsalara yönelik basın toplantısı yaptı. Uysal, “Söz konusu maddesi meclis gündemine gelmese de Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin 17’nci maddesinde bulunuyor. Daha güçlü bir siyasi iradeyi ifade etmesi için maddeyi meclis gündemine taşıdık. Millet menfaatine, kamu ve toplum yararına tezahür edecek mahkeme dosyaları daha doğru değerlendirilsin, mahkeme dosyalarına meclis kararı, toplumun iradesi olarak da sunabilelim diye meclise konu ettik” diye konuştu. 

Yönetmeliği hatırlattı 
Başkan Uysal,  Planlı  Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde 17’nci maddede konuyla ilgili kısımda, “Kamulaştırılması gerektiği halde kamulaştırma kararı alınmayan, uygulama imar planına göre üzerinde yapı yapılması mümkün olan taşınmazlarda malikinin talebi üzerine ilgili yatırımcı kamu kuruluşunun izni ve projeler hakkında uygunluk görüşü de alınarak özel tesis alanı olarak işletilmek üzere yürürlükteki imar planının yapılaşma ve kullanım kararlarına uygun yapı inşa edilebilir. Planda idari tesis alanı, resmi kurum bina veya tesisler alanı olarak belirlenen alanlarda büro ve hizmet binası yapılabilir” denildiğine dikkat çekti. 

‘Yasalarda olan bir şey’
Uysal, “Bizim getirdiğimizde özel kullanımı mümkün olmayan, resmi kurum, belediye hizmet alanı, kütüphane, PTT, polis karakolu, diğer kamu kurumlarının kullanabileceği alanlar için tüm maliklerince yapılaşma koşulları belirlenmişse, çevre emsal ve yapılaşma koşullarını aşmayacak şekilde özel sosyal tesis alanı, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, engelli bakımevi gibi kullanımı öngören, ilgili kurumların görüşüyle birlikte imar planı değişikliği deniyor. Aynısı. Zaten yasalarda olan bir şey. Ne yasa ve yönetmelik dışında yeni bir norm getiriyoruz, ne de somut bir alanı bir vasıftan başka bir vasfa çeviriyoruz” şeklinde konuştu. 

‘Milletin menfaati, kamu yararı’
Başkan Uysal, “Alanlar çok mülkiyetli. Mülkiyet birliği sağlamak çok zor ama sağladıkları takdirde kamulaştırılamayan bu alanı imar planı değişmeden aynı amaç için özel kişilerin de kullanabilmesi için bir düzenleme. Burada ne bir rant, ne bir ticarileşme söz konusudur. Ne somut bir alan ne de mülkiyet birliği sağlanmış herhangi bir başvuru var. Milletin menfaati, kamu yararı, kurumun yararı vardır. Kurum bütçesinin kamu hizmeti yerine bu tip işlere gitmesi çok zor. Mülkiyet birliği sağlanırsa kişi de imar planını değiştirmeden özel olarak o vasfı kullanabilecek” diye konuştu. 

986 futbol sahası büyüklüğünde
İlçede  mezbelelik olan 300 civarında kamu ortaklık payı (KOP) alanı olduğunu belirten ve bazılarının fotoğraflarını gösteren Uysal, “Şehir içinde buralar niye mezbelelik diye sorduklarınız bu ve buna benzer alanlar. Muratpaşa’da 986 futbol sahası büyüklüğünde, yani toplamda 1 milyon 35 bin metrekare alan var” dedi. Söz konusu alanlarla ilgili kamulaştırma bedelinin ne kadar olduğunun bilinmediğini belirten Uysal, “2 milyar lira değilse belki 1 milyar 900 milyon liradır. Muratpaşa’da 1 milyon 35 bin metrekare yer ne kadar eder, takdiri kamuoyuna bırakıyorum” açıklaması yaptı. 

‘Belediyeye dava açanlar var’
Vatandaşların yerlerini toplayarak belediyeye kamulaştırma davası açıp milyonlarca lira para almaya çalışanların olduğunu iddia eden Uysal, “Yok fiyatına vatandaşın küçük parçalarını toplayıp büyük kamulaştırma davalarına konu eden bir grup var. Vatandaş bezmiş. Onun 50, 150 metrekaresini yok fiyatına alıp, sonra belediyeye dava açanlar var. Kararları dolaylı olarak onların etkilediklerini düşünüyorum. Çünkü, başka türlü bir bardak suda fırtına koparıp, açıkça kamu yararı olan bir şeye kendilerinin de inanmadığı belli olan, garip savunmalarla karşı çıkmazlardı. Mahkemelerde çok sayıda kamulaştırma davaları var. Bir kısmı samimiyetle hakkını, hukukunu savunan vatandaştır ama ciddi bir kısmı da toplama parsellerle açılan davalardır” dedi. Uysal, meclis toplantısı öncesinde AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ı, MHP Grup Sözcüsünü, İYİ Parti İl ve Muratpaşa ilçe başkanlarını, İYİ Parti Milletvekili Hasan Subaşı’yı arayarak kamu yararı olduğunu anlatarak destek istediğini bildirdi. Uysal, kamu yararı için farklı siyasi partilerden birinin aramasının anlaşılamamasının şaşılacak bir konu olduğunu da sözlerine ekledi. Askıdayken itiraz edenler arasında siyasi kimlikli birilerinin olup olmadığı da sorulan Uysal, itiraz edenler arasında bir tane AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı olduğunu belirtti.
Umut ÖZEN 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum