Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Vali Yazıcı: Vaka sayılarımız düşüyor

1-7 Mayıs ‘Karayolları Trafik Haftası Antalya'da Vali Ersin Yazıcı'nın katılımıyla kutlandı. Vali Yazıcı oluşturulan uygulama noktasında araçları durdurarak muafiyet kapsamında olup olmadıklarını denetleyerek sürücüleri bilgilendirdi. Antalya'da koronavirüs vaka sayılarının düşüşte olduğunu belirten Vali Yazıcı, vatandaşları kurallara uymaları konusunda uyardı.

Vali Yazıcı: Vaka sayılarımız düşüyor

1-7 Mayıs ‘Karayolları Trafik Haftası Antalya'da Vali Ersin Yazıcı'nın katılımıyla kutlandı. Vali Yazıcı oluşturulan uygulama noktasında araçları durdurarak muafiyet kapsamında olup olmadıklarını denetleyerek sürücüleri bilgilendirdi. Antalya'da koronavirüs vaka sayılarının düşüşte olduğunu belirten Vali Yazıcı, vatandaşları kurallara uymaları konusunda uyardı.

06 Mayıs 2021 - 13:08

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, 1-7 Mayıs ‘Karayolları Trafik Haftası nedeniyle yapılan denetimlere katıldı. Denetimlere Vali Yazıcı'nın yanı sıra Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Başoğlu ve yetkililer katıldı. Oluşturulan uygulama noktasında yapılan denetimlere katılan Vali Yazıcı ve beraberindekiler sürücülerin 17 günlük tam kapanma sürecinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadıklarını ve belgelerini kontrol etti. Durdurulan araç sürücülerini trafik güvenliği konusunda bilgilendiren ve uyarılarda bulunan Vali Yazıcı, sürücülere hediyeler verdi.

Sürücüleri uyardı
Karayolları Trafik Haftası nedeniyle trafik güvenliği ile ilgili bir farkındalık oluşturmak için denetimler yaptıklarını belirten Yazıcı, "Bugün burada Emniyet ve Jandarma ie birlikte Karayolları Trafik Haftası'ndan dolayı trafik güvenliği ile ilgili bir farkındalık oluşturmak için denetimler yaptık. Sürücülerimizin dışarıya çıkma muafiyeti olup olmadığını kontrol ettik. Trafik kurallarına başka emniyet kemerini takarak başlayıp, trafikte bulunduğu süre içerisinde tüm trafik kurallarına uymalarını ve trafikte seyrederken de insanımızın herseyini önünde olduğunu sürücülerimize hatırlattık" dedi

Gidişat iyi yönde
Koronavirüsü tedbirleri kapsamında 29 Nisan'da başlayan ve 17 gün sürecek olan tam kapanma sürecinde denetimlerin titizlikle sürdüğünü belirten Yazıcı, "Şehrin tüm giriş noktalarında kontrollerimizi yapıyoruz. Şehir merkezinde de yapılan denetimlerle gözle görülür bir farkındalık oluştu. Burada amaç dışarda bulunan insan sayısının minimilize edilmesi, hepimiz bu gayret içerisindeyiz. Bir haftadır vaka sayılarımız düşmeye başladı. Bundan mutluyuz Antalya olarak, ama daha kat etmemiz gereken epey bir yol var. Dolayısıyla pozitif vaka rakamlarımızı daha da aşağıya düşürmek zorundayız. Gidişatımız iyi yönde ilerliyor" ifadelerini kullandı.

Antalya bunu atlatacak
Antalyalıların tam kapanma nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması konusunda biraz daha sabırlı olmaları konusunda uyaran Vali Yazıcı, "Kapanma döneminde Antalyalı hemşehrilerimin gösterdiği üstün gayret için teşekkür ediyorum. Ama henüz süre dolmadı. Lütfen 17 Mayıs'a kadar aynı titizlikle devam edelim. Biraz dişimizi sıkalım, inanıyoruz ki turizmin başkenti Antalya bunu atlatacak ve bayramdan sonrada olumlu manada gelişmeler olacak. Turizm hareketlenecek, ama 17'sine kadar olan süreci hep birlikte kurallara uyarak, evimizden mümkün olduğunca çıkmayarak yerine getirelim" dedi.

Hassasiyet uyarısı
İçişleri Bakanlığı tarafından son olarak gönderilen 'pazar yerleri' konulu genelgesine göre cumartesi günü Antalya'da pazar yerlerinin 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacağını belirten Antalya Valisi Ersin Yazıcı, "Cumartesi günüde pazar yerleri kurulacak. Pazar yerleri ile alakalı olarak gerekli tedbirleri aldık. Vatandaşlarımızdan cumartesi günü için hassasiyet bekliyorum. Pazar yerleri girişlerinde gerekli kontroller yapılacak, ama lütfen herkes en yakınındaki pazara gitsin. Saatlerini ona göre ayarlasın, hep birlikte bir sorun çıkmadan, hoş olmayan görüntüleri oluşturmadan cumartesi gününü geçirelim" şeklinde konuştu.

Yoğun bakımda sıkıntımız yok
Tam kapanmanın ardından Koronavirüs vaka sayılarında önemli bir düşüş yaşandığını belirten Vali Yazıcı Antalya'nın 100 bin nüfusa karşılık gelen vaka sayısının 200,37 seviyesinde, yoğun bakım doluluk oranını ise yüzde 60 civarında olduğunu belirtti. 17 Mayıs'a kadar sürecek kısıtlama sonunda olumlu manada gelişmeler olacağına ve turizmin hareketleneceğine dikkat çeken Yazıcı, "Antalya bunu atlatacak ve bayramdan sonrada olumlu manada gelişmeler olacak. Yoğun bakım doluluk oranlarımızda bir sorun yok. Toplam yoğun bakım yatak oranımızın yüzde 63'ü civarında bir doluluğumuz bulunuyor. Sadece Antalya değil çevre illere de hizmet ettiği için üniversite hastanemizde biraz yoğunluğumuz var. Ama Covid-19 için ayırdığımız yoğun bakım ünitesinde bir sıkıntımız yok" ifadelerini kullandı.

Ramazan BOZCA
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum