Reklam
Reklam

Veli ve öğrencilere yaz tatili tavsiyeleri

Son ders zili çaldı. Artık tatil başladı..

Veli ve öğrencilere yaz tatili tavsiyeleri

Son ders zili çaldı. Artık tatil başladı..

Veli ve öğrencilere yaz tatili tavsiyeleri
14 Haziran 2019 - 15:16

2018-2019 eğitim ve öğretim yılı bugün sona erdi. Antalya’da 1666 okulda 466 bin 507 öğrenci karnelerini alarak yaz tatiline girdi. Karne töreninde velilere, 73 maddelik yaz tatili tavsiyeleri bulunan liste dağıtıldı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın takvimine göre 15 Eylül 2018 günü başlayan 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı, bugün sona erdi. Antalya il genelinde toplam 33 bin 225 öğretmenin görev yaptığı 1666 okulda 466 bin 507 öğrenciye karneleri dağıtıldı. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün karne töreni ise Muratpaşa ilçesi Emel Sevgi Taner İlkokulu'nda yapıldı. Törene Vali Yardımcısı Ali Taşkın Balaban, İl Mili Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Başsavcı Halil İnal, Muratpaşa Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, kurum müdürleri, öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı. Karne töreninde konuşan Vali Yardımcısı Balaban, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının başarıyla bittiğini ifade ederek, “Bugün kazasız belasız bir şekilde eğitim ve öğretim yılını bitirdik. Eğitimin daha ilerilere yükselmesi için çağdaş imkanlar sağlandı. Geçen seneye göre çok iyi bir eğitim ve öğretim yılı yaşadık. Gelecek sene ise, daha iyi bir eğitim ve öğretim yılı yaşayacağız. Tüm öğrencilerimize iyi tatiller diliyorum” dedi.  

Antalya’da karne heyecanı

Antalya İl Mili Eğitim Müdürü Yüksel Arslan ise, öğrencilerin yaz tatillerini aileleriyle birlikte sosyal, kültürel faaliyetlerle dolu dolu yaşamalarını dileyerek, teknolojiye mesafeli durmalarını, öğrencilerin kendilerine yatırım yapmalarını tavsiye etti. Arslan, “Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 1666 okulumuzda, 33 bin 225 öğretmenimiz, 466 bin 507 öğrencimiz ve velilerimizle bir ekip ruhu içerisinde 2018-2019 eğitim öğretim yılını başarıyla bitirmenin mutluluğu içerisindeyiz. Öğrencilerimizi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda, milli-manevi değerlerimiz çerçevesinde, demokrasiye sahip çıkan, insan haklarına saygılı, dünyadaki gelişmeleri yakından takip edecek şekilde birlik ve beraberlik içerisinde yetiştirmenin gayretindeyiz. Bu gayretlerimizin sonucunda, öğrencilerimiz akademik başarının yanında sosyal-kültürel ve sportif faaliyetlerde de üstün başarılar göstermiş, bizleri gururlandırmışlardır. Bu başarıda emeği geçen yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerimizi kutluyorum” dedi.

73 tavsiyeden oluşan liste

Arslan, şöyle devam etti: “Bu duygularla bir öğretim yılı daha biterken Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS)  girecek bütün öğrencilerimize başarılar diliyorum. Antalya eğitiminde emek veren tüm çalışanlarımıza, öğrenci ve velilerimize teşekkür ediyor, gönüllerince bir tatil diliyorum.” Öte yandan öğrencilere karnelerinin yanı sıra kitap hediye edilirken, tüm öğrenciler için de Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırlattığı ve veliler için 'Çocuklarla yapabileceğiniz yaz etkinlikleri' başlıklı 73 tavsiyeden oluşan liste dağıtıldı. Listede velilerin çocuklarıyla birlikte yapmaları için önerilen tavsiyelerden bazıları şöyle:

“Bir çiçek dikin ve büyütün. Birlikte bir fidan dikin. Doğa yürüyüşü yapın. Müze ziyareti yapın. Birlikte bir ağaca çıkın ve doğayı seyredin. Mevsim meyvelerinin çekirdeklerini toprağa ekin. Bir bilim insanının hayatını araştırın. Sokak hayvanlarına su verin. Salıncak kurun. Kağıttan gemi yapmayı öğretin. Birlikte evinizi temizleyin. Çocuğunuza yüksek sesle kitap okutun. Kurabiye, kek yaparak komşularınıza götürün. Su ve enerji tasarruf yöntemlerini birlikte öğrenin. Düğme ve sökük dikmeyi öğretin. Çivi çakmayı öğretin. Kuşlara yem verin. Birine mektup yazın ve postalayın. Çamaşır katlamayı ve ütü yapmayı öğretin. Birlikte ilk yardım detayı öğrenin. Kütüphaneye gidin ve üye olun. Ailece yere uzanıp yıldızları izleyin. Yoğurt yapmayı öğretin. Güneşin doğuşunu ve batışını izleyin."

Esra ALTUNKES

YORUMLAR

  • 0 Yorum