Reklam
Reklam

Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi

Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi

Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi
12 Temmuz 2019 - 20:11

Yağ bezesi (lipom), zaman içerisinde ortaya çıkabilen ve son derece ciddiye alınması gereken rahatsızlıklardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Vücudumuzda ki dengesiz yağ oranı, birçok farklı şekilde zamana yayılarak kendisini gösterir. Lipom bu hastalıklardan birisidir ve erken şekilde müdahale edilmez ise yağ dokusu kanseri gibi birçok ciddi hastalığı da beraberinde getirir.

Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır?

Yağ bezesi ya da tıbbi tabirle lipom, vücut genelindeki yağların belli bir noktada toplanması sonucu ortaya çıkar ve ciddi şişlikler ile kendisini gösterir.

Bu şişlikler, vücudun çeşitli noktalarında kendisini gösterebilir ve genel itibari ile el ile müdahale edildiğinde ağrısız şişliklerdir. Tabi ki yağ bezesinin ne durumda olduğunu görmek için Dermatoloji uzmanları lipomdan biyopsi alabilir.

Kanserli lipomlar, ağrılı olabilir ve bununla birlikte büyüme hızı son derece yüksektir. Dolayısı ile ciddi anlamda sıkıntı yaşamamak için bu tarz yumuşak doku büyümelerinde en kısa zaman zarfı içerisinde uzman doktordan destek almak son derece önemlidir.

Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lipom, doğrudan yağ dokularının hareketli hale gelmesi ile ortaya çıkar. Zararsız lipom tabakalarının tedavisinde herhangi bir müdahale olmaksızın ilaçlı uygulama yapılır.

Ancak tehlikleli seviyelere ulaşmış olan yağ bezelerinin vücuttan alınması için uygulanması gereken tedavi yöntemi ise CERRAHİ olarak dikkat çeker. Lipom’un durumu uzman doktor tarafından yapılan MRI ve BT gibi testler ile enine boyuna incelenir. Gerekli görülmesi durumunda ise cerrahi müdahale ile birlikte hastalık bertaraf edilmeye çalışılır.

Lipom tedavisi için Liposuction, yine sıklık ile tercih edilebilen yöntemlerden birisi olarak dikkat çeker. Liposuction, bildiğimiz üzere estetik cerrahi de sıklık ile kullanılan bir yöntem ve esas amacı deri altında ki tabakalaşmış yağları parçalamak ve vücuttan atılmasını sağlamak için kullanılır.

Lipom tedavisinde de kimi zaman en sorunsuz tedavi şekillerinden birisi olarak kabul edilir. Uzmanlar, bu tedavi şekillerinden hangisinin uygulanacağına hasta hikayesinin dinlenmesi ve yapılacak olan tetkiklerin ardından karar verir. Erken teşhis edilemeyen durumlarda kanser riski dahi kendisini net bir şekilde gösterir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00

Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum