Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Agah Başdeğirmen

Agah Başdeğirmen

Antalya Derbisi Notları

15 Temmuz 2020 - 00:01

            Türkiye Süper Ligi’nde kentin marka değerini iki güzide kulüple yaklaşık 3 yıldır temsil eden Fraport Tav Antalyaspor ve Aytemiz Alanyaspor yine futbola doyurdu. İki taraf açısından ezeli bir rekabetin bu seviyede daha önce hiç yaşanmaması ama farklı oyun anlayışıyla lige renk katan Antalya temsilcileri aynı zamanda Akdeniz’i temsil etmektedir. Bu nedenle öncelikle her iki kulübün centilmenlik bağlamında kentin çıkarlarını ön planda tutması adına yöneticiler, oyuncular ve tabii ki başkanların tutumunu takdirle karşılamak gerekiyor. Nitekim maç öncesinde ve diğer zamanlarda her iki takım taraftar gruplarının iradesi dışında münferit sataşmalar ve sosyal medya paylaşımları dışında çok büyük gerilimler yaşanmadı.
            Oyun anlamında Antalyaspor forvetine kavuştuğundan hücumdaki rahatlığını çeşitli varyasyonlarını sahaya yansıttı. Öte yandan Aytemiz Alanyaspor zirvedeki bütün rakiplerine kök söktürmesi ve üstelik Türkiye Kupası’nda üst üste iki kez diş geçirmesi şimşekleri maç öncesi favori konuma taşımıştı. Ama Antalyaspor’un oyun anlayışı rakibin de bütün planlarını alt üst etti. Antalyaspor hem savunmada hem de hücumda belki de sezonun en istikrarlı maçını çıkardı. Üstelik Antalyaspor cephesinde büyük eksiklikler olmasına rağmen forma süresi bakımından nispeten daha az forma şansı bulan oyuncularla böyle bir galibiyet hiç şüphesiz Antalyaspor teknik direktörü Tamer Tuna’nın gelecek sezon için elini de güçlendiriyor. Maçın oyuncusu uzun süredir golüne hasret kaldığımız Adis Jahovic, yine Alanyaspor kalesini boş geçmedi.
            Aytemiz Alanyaspor cephesinde ise Bakasetas çok özel bir oyuncu olduğunu yine hissettirdi. Alanyaspor’un Avrupa hedefi Antalya Derbisi ile bir kapısı kapansa da, diğer yandan Türkiye Kupası finalistliği ile hâlâ yolculuğunu sürdürüyor. Bu takımın dinamiğini ve özellikle Alanyaspor teknik direktörü Erol Bulut takımda kalırsa gelecek sezon bambaşka bir ekip izleyebiliriz. Alanyaspor kadro mühendisliği açısından sezon başından bugüne çok önemli oyuncular bulunuyor. Tam kariyeri bitti denilen oyuncuların bir ekibin böylesine oyuncuların bir arada takım olma bilinci oluşturulması hem teknik hem de idari açıdan çok önem arz ediyor. Son dönemlerde kulüplerin yapılanması adına Alanyaspor futbol kulübü yönetimi örnek alınabilir.
            Antalya Derbileri sonraki senelere taşınması adına kentimize gurur veren her iki takımın mücadelesini ayakta alkışlamak gerekiyor. Sezon boyunca hem ligde hem de kupada bambaşka heyecan yaşatan iki kulübümüze bu sevinci yaşattıkları için teşekkür ediyorum.
            Sporla kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum