Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Agah Başdeğirmen

Agah Başdeğirmen

Basketbol efsanesi Kobe Bryant

31 Ocak 2020 - 00:01

Kobe Bean Bryant, özellikle Y kuşağı (80 ve 90 doğumlular) için canlı izlenebilen en değerli sporculardan biriydi. Basketbol tarihi açısından birçok değerli oyuncu var ancak özel oyuncular arasında yakın tarihte Kobe Bryant yerini aldı. Çünkü kariyeri şampiyonluklarla yer almasının yanı sıra NBA rekorlarını da alt üst etmesiyle ön plana çıkmıştı.

Kobe Bryant, geçtiğimiz Pazar günü son dakika olarak Twitter’a düşen haber tüm herkesi bir anda şok etmişti. Twitter akışında Tmc adlı spor sitesi Kobe Bryant’ın helikopter kazası sonucunda hayatını kaybettiğini yayınlaması üzerine kimse buna inanamamıştı. Öte yandan akışta gelen ard arda tweetler haberin doğruluğunu teyit eder nitelikteydi ve daha sonra güçlü haber kaynakları tarafından Kobe Bryant’ın içinde bulunduğu helikopter kazasında kimsenin kurtulamadığı ifadesini güncelledi. O anlarda NBA’de oynanan maçlar başta olmak üzere ölüm haberi dalga dalga yayılmasıyla birlikte herkesi etkilemişti. Ardından geçmişte Kobe için helikopterle kazalarına ilişkin birkaç öngörü yayınları yine Twitter’da akışa düşmesiyle birlikte birçok etkileşim oldu. Bu öngörü ilk başta benim gibi birçok kişiyi etkilediyse de nasıl olur diye kendimi sorguladım. Kobe basketbola veda etmeden önce olduğu gibi veda ettikten sonra ulaşımı çoğunlukla helikopterle yaptığı için böyle bir kazanın öngörüsü doğal olabiliyor.

Kobe’nin kariyeri boyunca birçok başarısı bulunuyor ama şu an için NBA tarihinde en ilgi çeken rekoru Toronto potasına bir maçta 80 sayı bırakması oldu. Şüphesiz onu değerli kılan rekorları buraya sıralamaya kalksak sayfalar dolusu yazı dizisi çıkar. Bugün birçok genç ve çocuk yaştaki basketbolcunun idolü olduğu gibi basketbol severlerin ise izlemeye doyamadığı birçok anıyı bilinçaltına kazıması Kobe’yi efsane kılıyor.
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de Kobe’nin hayatını kaybetmesi o dönem NBA oynayan Türkiye Basketbol Federasyonu başkanımız Hidayet TÜRKOĞLU ve Mehmet OKUR tarafından üzüntüyle karşılandı. Basketbol dünyası bu kayba sessiz kalmadı ve oynanacak maçlarda saygı duruşu ile Kobe’yi andı.
Kobe emekli olduktan sonra başta Türkiye’nin dış dünyaya olumlu imajı olmak üzere, Türk Telekom Stadyumu’na gelerek Galatasaray ve Türk Hava Yolları tanıtımına önemli katkılar sunmuştu. Onun o gün ki samimiyeti ülkemizde parkelerin dışına taştı ve her kesimden sempati duyulmasını sağladı.
Bir basketbol sever olarak Türkiye dostu Kobe Bryant, seni hep özleyeceğiz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum