Reklam
Reklam
Reklam
Agah Başdeğirmen

Agah Başdeğirmen

Basketbol-voleybol tamam, futbol devam

13 Mayıs 2020 - 00:01

            Gezegen olarak zorlu bir pandemi sürecinden geçtiğimiz şu günlerde daha önce hiçbir örneği yaşanmamış uygulamalarla karşı karşıyayız. Yaşamın her alanı olduğu gibi spor faaliyetleri de durdu. Özellikle yeni normal düzene ilk kez adım atıldığı bugünlerde federasyonlar belirsizliği ortadan kaldırmak adına birtakım önemli kararlarını açıkladı. Federasyonların karar alırken, birçok kriter göz önünde bulundurulduğunda oldukça geniş çaplı bir görüş ve uygulamalar kıstas alınmaya çalışıldı. Tabii ki her ülkenin, her branşın işleyişi farklıdır ama takım sporlarının bazılarında ligler şu anki durumuyla tescil edildi. Burada özellikle voleybol ve basketbol federasyonları ligin geri kalan kısmını oynamadan adil bir sonuç ortaya koydu. Ancak futbol federasyonu açısından durum sanıldığı gibi hiç de kolay olmadı. Çünkü başı çeken Avrupa ligleri İngiltere ve Almanya devam kararı almasının yanı sıra, kulüplerin ekonomik sıkıntıların eşiğinde olması eklenince söz konusu liglerin tamamlanması kararı kaçınılmaz oldu.
            Her şeyin başında sağlığın olduğunu düşünüldüğünde ekonomik faaliyetlerin durma noktasında veya sürdürülebilirliği tartışmalı hale geldiği dönemde böylesine kararlar ilk alındı ve uygulanmaya başlanacak. Dolayısıyla alınan kararın tutarlılığından ziyade bugüne kadar verilen emek ve bugünden sonraki sağlık durumumuzun çakıştığı bir yerdeyiz. Futbol federasyonu, basketbol ve voleyboldan kat ve kat büyük endüstriye sahip olduğundan devam kararı alınmasının sağlık kadar olmasa da hayatta kalma bakış açısıyla değerlendirilebilir. Futbolda devam kararının alınmasıyla birlikte camianın belirli kesimlerinden itirazlar geldi. Aksi görüşlerin kendi içinde mutlaka haklılık payı var ama bilindiği üzere futbolun ayakta kalması adına gerekli önlemler de dikkate alındığında oyuna devam etmesini zorunlu kılıyor.
            Kulüpler açısından bakıldığında büyük çoğunlukla ligin devam etmesi görüşü hakim olması bağımsız bir kararın alındığını işaret ediyor. Sponsor gelirlerinin çoğu önemli oranlar düştü ve hatta tamamı geri çekildi. Kulüpler ciddi ekonomik baskı altına girdi. Dünyaca ünlü kulüplerin oyuncuları alacaklarında indirime gitti. Ama ülkemizde henüz bazı kulüplerde böyle girişimler olduğu halde futbolcular tarafından olumsuz netice alındı. Hem ter dökmeyip, hem de alacaklarından ödün vermiyorsan sistem nasıl ayakta kalacak?
            Konuya muhatap kimselerin düşüncelerini dile getirirken daha hassas ifadeler kullanmaları gerekiyor. Kimsenin daha önce deneyimlemediği süreçte alınan kararlar tabi ki sorgulanmalıdır, sadece söz konusu kararları suiistimal etmeden veya kamuoyunda krize mahal vermeden tartışılmalıdır.
            Sporla kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum