Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Agah Başdeğirmen

Agah Başdeğirmen

Basketbolda Avrupa’nın en iyi ligi Türkiye

21 Kasım 2018 - 00:01

Avrupa basketbolunda açık ara en iyi iki basketbol liginden biri Türkiye… Yatırımlar ve sponsorlar neticesinde çok değerli takımlar, kadın ve erkeklerde çok önemli başarılar elde ediyor. Avrupa’da ne kadar kupa varsa hepsine talibiz ve şampiyonluğa aday güçlü takımlarımız mevcut. Üç-dört sezondur Avrupa liglerini domine edip, kupaları ülkemize getiren kulüpler, bunun en güçlü ispatıdır. Nitekim Avrupa’daki organizasyonlarda Türk derbilerinin sayısında giderek artış yaşanıyor. Son yıllarda Türkiye Basketbol Federasyonu bünyesinde başlatılan birçok proje ile ülkemizde basketbola oldukça değer yüklendi. Her yaştan taraftarların ihtiyacına cevap verebilen ve standardın çok ötesinde yeni salonların eşsiz tasarımının takımların başarısına katkıları hissedilmektedir. Bunun yanı sıra soğuk mevsimlerde en güzel atmosferin yaşandığı parkelerde oyuncuların atletik şovlarının seyircilerin içini ısıtacak cinsten olduğunu hatırlatmak gerekir.

12 Dev Adam mottosuyla 2002 yılından bugüne basketbola ilgi artarken, diğer yandan salonlarda ve ekranlarda izlenme oranları maalesef aynı seviyede değil. Günümüzde özellikle çocukların gelişimine yönelik en güzel takım sporlarından basketbolun, yaşam kalitesinde önemli bir yere sahip olduğu görülüyor. Çünkü bireysel sporlardan öte basketbol oynayan çocukların hem sosyal yönüne hem de fiziksel gelişimine doğrudan katkı sağlamaktadır. Yetişkin bireyler için basketbol oynamanın yanı sıra izlemenin bile analitik zekanın ön plana çıktığı birçok pozisyonun bir arada olduğu her maçın önemli bir değeri var. Böylesine bir ortamda kulüp takımlarına destek için en azından salonların tıklım tıklım olması bekleniyor. Yayıncı kuruluşun yanı sıra birçok spor kanalının basketbola zaman ayırması da önem arz etmektedir. Doğan Hakyemez ve İsmet Badem gibi ekollerin ekranlardaki basketbol sevgisi yaşatılması adına organizasyonlar geliştirilebilir. Ülkemizde spor kulüpleri açısından en önemli başarılar şu an için basketbolda elde ediliyor. Ancak söz konusu gelişmeler maalesef yeteri kadar spor gündemine taşınmıyor.

Antalya gibi Akdeniz’in marka kentini temsil eden bir basketbol takımı bulunmuyor. Öte yandan, Antalya Arena’nın yanı başında 10.000 kişilik TOKİ spor salonunun henüz ismi bile bulunmuyor. Kentin önde gelenleri salona isim bulma konusunda epey çekimser tavır sergiliyor. Diğer yandan belediyeler ve spor kulüpleri de maalesef Antalya’yı üst düzeyde temsil edebilecek bir basketbol takımı oluşturmayı maalesef göz ardı ediyor. Altyapılarda basketbol koçları çocukları özenle yetiştirirken, profesyonel düzeyde basketbol takımında sahne alamayacak veya canlı izlemeyen basketbolcuların gelişimi oldukça büyük kayıptır.

Sporla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum